Bilgi

KDV’de yeni düzenleme: Ürün fiyatları önemli oranda düşürülecek!

İlk olarak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından gündeme taşınan KDV düzenlemesinin yakın zamanda uygulamaya alınacağı belirtildi. Hükümete yakın kaynaklarca verilen bilgilere göre KDV aynı kategoride yer alan ürünler için aynı oranda uygulanacak. Bazı kategorilerde ise yapılacak indirimle birlikte KDV’nin oranı tek hanelere kadar düşürülecek.

Artan hayat pahalığıyla birlikte geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlar her alanda yapılan zamlar karşısında çaresiz durumda kaldı. Vatandaşların yaşadıkları geçim sıkıntısının farkında olan hükümet yetkilileri ise çalışmalarını hızlandırarak vatandaşları refaha kavuşturacak bir dizi önlemi gündeme taşıdı. Yakın zamanda uygulanması beklenen KDV düzenlemesi ise vatandaşı bir nebze de olsa rahatlatacak.

KDV’de Devrim

Bakan Nebati tarafından ‘KDV’de devrim’ ifadesiyle gündeme taşınan KDV düzenlemelerinin ne zaman uygulamaya alınacağı net olarak bilinmiyor. Ancak araştırmacı yazar Abdülkadir Selvi tarafından yapılan açıklamalara göre ilgili düzenlemeyle ilgili yeni gelişmeler yaşandı.

Farklı Fiyatlandırmaya Son

Selvi tarafından yapılan açıklamada KDV’de getirilecek olan yeniliklerin ilki farklı fiyatlandırmaya yönelik olacağı belirtildi. Sağlık, teknoloji, gıda gibi alanlarda farklı ürünlere farklı KDV oranı uygulaması ortadan kaldırılacak. Buna göre aynı alanda yer alan ürünlere belirlenecek olan tek bir fiyatlandırma oranında KDV uygulanacak.

Etiketlere de Yansıyacak

Selvi diğer bir düzenlemenin de oranı yüzde 18 olan ürünlere yönelik olacağını belirtti. Buna göre KDV oranı yüzde 18 olarak belirlenen ürünler için getirilecek olan yenilikle birlikte KDV oranında yüksek oranda indirim uygulanacak ve tek hanelere düşürülecek. Bu sayede ürünlerin etiket fiyatlarında da ciddi oranda düşüş yaşanacak. İlgili düzenleme başta gıda ve sağlık ürünleri olmak üzere birçok kategoride uygulanacak.

Düzenleme Detayları Henüz Açıklanmadı

Ancak devlet hazinesine büyük yük bindirecek olan düzenlemelerle ilgili henüz detaylar paylaşılmadı. KDV’de yaşanacak yeni gelişmelerle birlikte oluşacak açığın nasıl kapanacağı, devletin gelirlerindeki düşüşün diğer alanlara nasıl yansıtılacağı henüz netlik kazanmadı. Önümüzdeki günlerde yetkililer tarafından düzenlemeler hakkında net bir bilgi aktarılacağı belirtiliyor.

Market Fiyatları Düşecek Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.