Ekonomi

Evi ve otomobili olanlara kötü haber: Konut sigortalarına yüzde 300, araç sigortalarına yüzde 50 zam!

2022 yılına zam yağmuruyla girildi. Her alanda yapılan zamlar vatandaşı zor durumda bıraktı. Yapılan zamlara bir yenisi daha eklendi. Evi ve arabası olanları etkileyecek olan zamlar kapsamında konut ve kasko sigortası ödemelerinde büyük artış yaşandı.

‘Evlerin ve Otomobillerin Değeri Arttı’

Otomotiv ve emlak sektörüne getirilen zamların kasko fiyatlarına da yansıdığını aktaran Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Ayhan Çalık, “Evlerin, ev eşyalarının ve otomobillerin fiyatları yükselişe geçti. Geçtiğimiz yıl değeri 50 bin lira olan eşyalar, 150 bin liraya tırmandı. En az üç kat artış yaşandı. Bu artış kasko poliçelerine yansıdı.” ifadelerini kullandı.

Sigorta Şirketlerinin Fiyatlarında Neden Farklılık Oluşur?

Geçtiğimiz yıla kıyasla konut sigortalarında yüzde 300, otomobil sigortalarında ise yüzde 50’ye varan artış yaşandı. Ancak bu artışın yansıma sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebiliyor. Çalık bu farkın sigorta şirketlerinin yaşadıkları hasara, bununla birlikte otomobilin marka ve modeline göre belirlendiğini aktardı. Oluşan farklılıkların 2 bin lira ile 3 bin lira aralığında normal olduğunu savunan Çalık, belirtilen tutarların üzerinde fark yansıtan sigorta şirketlerinin tercih edilmemesini önerdi.

GSS ödemesi nasıl yapılır? Genel Sağlık Sigortası ödeme yapmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.