Teknoloji Haberleri

KOSGEB’den market veya bakkal açmak isteyenlere 60 bin liralık destek!

KOSGEB, iş kurmak isteyen kişilere 2022 yılında da hibe desteği vermeye devam ediyor. Milyonlarca vatandaşa iş sahibi olma fırsatı tanıyan kurum, verdiği hibe desteği ile kişilerin hayallerini gerçekleştirmelerine olanak sağlıyor.

KOSGEB’e en fazla başvuru yapılan alan ise market sektörü oldu. Market ve bakkal sahibi olmak isteyen kişiler tarafından yoğun talep gören kurum, binlerce kişiye sektöre adım atmaları için destek verdi.

KOSGEB NEDİR?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak da bilinen kurum, ülkede açılması planlanan küçük ve orta ölçekli işletmelere sağladığı ekonomik desteklerle işletmelerin etkinliğini arttırmayı, rekabet güçlerini dengelemeyi ve kişilerin iş kurmalarına olanak sağlamayı hedefliyor. KOSGEB her yıl binlerce vatandaşın iş sahibi olması için hibe desteği veriyor.

KOSGEB BAŞVURU ŞARTLARI

İş kurmak isteyenlerin ekonomik olarak destek talebinde bulunabildiği KOSGEB, başvuruda bulunmak isteyen kişilerden belirli şartları yerine getirmelerini talep ediyor. KOSGEB’in sunduğu başlıca şartlar ise şu şekilde:

  • 18 yaşından büyük olmak,
  • KOSGEB’in oluşturduğu Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nden sertifika hakkı kazanmak,
  • Kurulması planlanan işe dair özgün bir fikir,
  • İşin kurulacağı alanın, planlanan işe uygun bir bölgede yer alması,
  • Varlığını sürdüren bir işletme için destek talep edilecekse işletmenin KOBİ’ye dahil olması ve KOSGEB veri tabanında yer alıyor olması.

KOSGEB NE KADAR DESTEK VERİYOR?

KOSGEB kurulması planlanan işletmeye göre farklı tutarlarda desteklerde bulunuyor. Market veya bakkal gibi işletmeleri kurmayı hedefleyen kişilere, kuruluş desteği olarak başta 5 bin lira veren kurum, sonrasında 60 bin liraya kadar destek verebiliyor. Sektörlere dair farklı tutarlarda destek sağlayan kurum, kurulması planlanan bölgelere göre de hibe desteğini farklı tutarlarda belirleyebiliyor.

KOSGEB’den destek talep eden kişiler öncelikle  kurumun sunduğu Geleneksel Girişimcilik Desteği programına başvuruda bulunmaları gerekiyor. Sonraki adımda sertifika sahibi olması gereken kişiler, başarıyla tamamladıkları eğitimlerin ardından kurmayı planladıkları işe dair vizyonlarını, misyonlarını, hayallerini belirtecek şekilde bir sunum hazırlamaları gerekiyor. KOSGEB’in bu noktada kişilerden özgün bir planlama beklediğini hatırlatalım.

kosgeb
KOSGEB DESTEK

KOSGEB’E BAŞVURUDA BULUNMAK

KOSGEB’e planladıkları işletmelerin kurulumu için ekonomik destek talep etmek isteyen kişilerin kurumun resmi internet sayfasında yer alan formu doldurarak, ikamet edilen adresteki KOSGEB birimine teslim etmeleri gerekiyor.

Başvuru sonrası KOSGEB biriminden dönüş alan kişiler gerekli eğitimleri alarak sertifika sahibi olacaklar. Sertifikalarını alan kişiler de hazırladıkları projelerin sunumunu KOSGEB’e yaparak, son aşamada onay almaları taktirde kurumdan ekonomik olarak destek almaya hak kazanacaklar.

KOSGEB BAŞVURU FORMU

İlginizi Çekebilir: Belediye Kuru Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.