Bilgi

KOSGEB Girişimci Desteği 2022! Bu Fırsatları Kaçırmayın!

KOSGEB kendi işini kurmak isteyen ya da işini büyütmek isteyen kişilere her zaman destek sağlar. Aynı şekilde 2021 yılında da kadınlara ve gençlere destek olmaya devam ediyor. Böylelikle insanların hayallerine kavuşması sağlanıyor.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği kapsamında, 19 ve 29 yaş aralığındaki gençler, KOSGEB hibe ve kredilerinden faydalanabiliyor.

KOSGEB’den Genç Girişimci desteği almak isteyen kişilerin KOSGEB Kurulu tarafından onay alması gerekir. Başvuracak kişinin yapacağı işin, ülke ekonomisine katkıda bulunan, istihdam sağlayan, ülke gelişimini destekleyen iş projeleri olması gerekir.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Nedir?

2021 yılı içinde kendi işini kurmak isteyen, planlayan genç girişimcilere KOSGEB tarafından sunulan 70 bin TL ila 370 bin TL arasında destek sağlayan projedir.

70 bin TL hibe desteği alabilirsiniz. Bunun için kanunda belirtilen 18 yaşını doldurmanız istenir.

Ayrıca gençler ihtiyaç durumunda da KOSGEB kredilerine başvurabilir. Düşük faizlerle kredi alabilir.

Adayların KOSGEB hibe ve desteğinden yararlanmaları için öncelikle KOSGEB girişimcilik eğitimlerine katılmaları gerekir.

Vergi muafiyetinin sağlanması da işinizi büyütmenize yardımcı olacaktır.

Genç Girişimcilere Özel Vergi Muafiyeti Desteği Nedir?

Henüz 30 yaşından gün almamış genç girişimci adayların, projelerinin devletin sunduğu vergi indirimlerinden faydalanabiliyor.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 20. Maddesine göre tam mükellef olmaları şartıyla, 30 yaşından gün almamış gençler, takvim yılından sonra ki üç vergisi için kazançlarının 75 bin TL altı olan kısmı için vergi ödemezler. Kazancı vergi dönemi süresi boyunca 75 bin TL üzeri olursa, vergi ödenmesi gerekiyor.

Genç girişimcilere özel vergi muafiyetinden yararlanmak için belirli şartlar gerekir. İlk kez işletme kuruyor olma, şahıs şirketleri, adi ortaklık ve şahıs şirketleri grubunda bir işletme kurma başlıca şartlar arasında yer alıyor. Kurulan işin genç girişimci tarafından bizzat idare edilmesi ve yönetilmesi gerekir.

İşe başladıktan sonra en fazla 10 gün içinde bağlı olunan vergi dairesine işe başlama bildiriminde bulunmak gerekiyor. Ayrıca daha önce faaliyetleri sona eren ya da hala faaliyet gösteren bir işletme sahibinin üçüncü dereceye kadar eşi ya da akrabası olmaması gerekiyor.

18-29 yaş arasındaki yeni iş kurmuş, tam vergi mükellefi olan girişimciler, KOSGEB eğitimlerine katılmamış ve KOSGEB desteği almamış bile olsa, vergi dairesine işe başlama bildiriminde bulunurlarsa, vergiden muaf olurlar.

kosgeb girisimcilik destekleri 2022
KOSGEB Girişimci Desteği 2022

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

Adaylar, hibe ve kredi adı altında yeni girişimci desteğine başvurur. Adaylar yeni girişimci programına katılarak, başarılı oldukları durumda 2021 yılı içinde 70 bin TL hibeden yararlanabilir. Yeni girişimci programına başvuru şartları belli başlıdır. Bunlar;

  • 32 saatlik KOSGEB girişimcilik eğitimine katılmak ve eğitimi başarı ile tamamlamak gerekiyor.
  • Eğitim sonrası düzenlenen sınavları başarı ile geçmek ve sertifika almak gerekir.
  • KOSGEB iş projesinin KOSGEB tarafından onay alması şarttır.  Bu başvuruyu yapan kişinin daha önce böyle bir destekten yararlanmamış olması gerekir.
  • Kurulan işletmenin son bir sene içinde kurulmuş olması bir diğer koşuldur.
  • Açılan işletmenin, kişinin kendi çabası ile açılması gerekir. Eğer ortaklık söz konusu ise işletme sahibinin en az %50 pay sahibi olması gereklidir.
  • KOSGEB veri tabanına kayıt olduktan sonra, Kobi beyannamesini doldurmak ve beyannameyi başvuru tarihine kadar güncellenmiş olmak gerekir. Kurulan işletmenin, başvuru sahibi tarafından kurulmuş olması da şarttır.
  • KOSGEB sigorta prim desteğinden faydalanmak için adayların daha önce sigortalarının başlamamış olması gerekir. İkametgâhın bulunduğu vergi dairesine giderek, genç girişimciler için Kazanç İstisnası Belgesinin bulunması da gerekiyor.

Ayrıca kazanç istisnası belgesi sayesinde adaylar, 3 vergi dönemi boyunca vergi muafiyetinden de yararlanabilir.

Daha fazla ayrıntı bilgiler için kosgeb web sitesini inceleyebilirsiniz: https://www.kosgeb.gov.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.