Teknoloji Haberleri

Kozmik Canavar patladı: Uzaya Güneş’in yüz binlerce yılda üretemeyeceği enerji yayıldı!

Dünyaya milyonlarca ışık yılı bir mesafede yer alan ve uzmanlar tarafından Kozmik canavarıolarak adlandırılan nötron yıldızının patladığı ve uzaya Güneş tarafından yüz binlerce yılda üretilemeyecek düzeyde enerji yayıldığı aktarıldı. Devasa patlamanın milisaniyeler içerisinde yaşandığı belirtildi.

Patlamanın Dünya’ya olan mesafesini merak edenler için açıklamalarda bulunan uzmanlar patlamanın yaşandığı galaksinin Dünya’dan yaklaşık olarak 12 milyon ışık yılının üzerinde bir mesafede olduğunu aktardı. Patlamayla ilgili araştırmalarını sürdüren Valencia Üniversitesi’ndeki uzmanlar patlamanın Heykeltıraş isimli galakside yaşandığını kaydetti.

Yapay Zekayla Fark Edildi

Devasa patlama İspanya’da yer alan Valencia Üniversitesi’ndeki uzmanlar tarafından fark edildi. Uzmanlar Dünya’ya milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki bir galakside meydana gelen patlamanın yapay zeka ile fark edildiğini belirtti. Patlamayla ilgili bilgiler aktaran ekipler patlamada ortaya çıkan enerjiyi Güneş’in yüz binlerce yılda üretemeyeceğini vurguluyor.

Sebebi Tespit Edilemedi

Yaşanan devasa patlamanın neden kaynaklandığı ise henüz tespit edilemedi. Ancak uzmanlar galakside yaşanan bir depremin veya manyetosferde oluşabilecek bir dengesizliğin patlamaya kaynak oluşturabileceğini tahmin ediyor. Nadir olarak rastlandığı aktarılan olayın ‘GRB2001415.’ adıyla anılacağı kaydedildi.

Valencia Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren uzmanlar tarafından fark edilen patlamadaki nötron yıldızının magnetar sınıfında yer aldığı ve bu sınıfın gözlemlenmesinin zor olduğu aktarıldı. Buna rağmen bilim insanlarının patlamayı tespit etmesinin yanı sıra patlama sonucu ortaya çıkan enerjinin hesaplanabilmesi diğer bilim insanları tarafından takdir edildi.

batch kozmik canava 1
kozmik canavar patladı

‘Gerçek Bir Kozmik Canavar…’

Dünyanın önde gelen bilim insanlarından Reglero devasa patlamayla ilgili önemli bilgiler paylaştı. Patlamanın dünyaya milyonlarca ışık yılı uzaklıkta yaşandığını belirten Reglero, ortaya çıkan enerjiyi güneşin yüz binlerce yıl içerisinde dahi üretemeyeceğinin altını çizdi. Olayı bir benzetme yaparak aktaran Reglero, “Yaşanan olay bir yıldızın kozmik yalnızlığındayken, bu durumdan kurtulmak için uzay boşluğuna bağırması gibiydi.” ifadelerini kullandı.

Güneş’ten Yüz Bin Kata Kadar Daha Parlak

Patlamanın gerçekleştiği nötron yıldızını magnetar olarak ifade eden uzmanlar, magnetarın patlamadan önce belirti göstermeden aniden patlama yaşanan yıldızlar olduğunu aktarıyor. Magnetarla ilgili detaylı bilgiler aktaran uzmanlar olayın nadir yaşandığının altını çiziyor.

Konuyla ilgili çalışmalarını sürdüren uzmanlar buna benzer olarak şimdiye dek tarihte 3 bin kadar yıldızın fark edildiğini binlerce yıldız arasından ise yalnızca 30 yıldızın magnetar olarak kaydedildiğini belirtti. Öte yandan patlamanın gerçekleştiği nötron yıldızının Güneş’ten yüz bin kat daha parlak olduğu kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.