Personel Alımları

Londra’da İşçi Olarak Çalışma Fırsatı! Türklerden Alım Yapılacak!

Londra’da çalışmak isteyenlere büyük fırsat! Yurtdışında yaşamak isteği gün geçtikçe gençler arasında yaygınlaşıyor. Ülkemizde zorlaşan hayat şartları, üniversite mezunu olsanız da iş bulamama, yurtdışında eğitim olanaklarının fazlalığı, daha konforlu bir yaşam sürme isteği gibi nedenler bu isteği arttırıyor. Sadece bizde değil tüm dünyada gelişmiş ülkelere yoğun bir talep var. Zaten tüm dünya benzer sebepler veya savaş nedeniyle oluşan göç dalgalanmalarıyla boğuşuyor.

İnsanlar yasal veya yasal olmayan yollarla, bazen canları pahasına türlü zorlukları atlatarak sınırlar geçiyor. Kimisi hedeflerine ulaşamadan girdikleri zorlu yolculukta ya yakalanıp geri yollanıyor veya uzun yıllar çeşitli kamplarda yaşıyor. Kimisi de insan kaçakçıları tarafından kandırılıyor, tüm birikimlerini bu kişilere kaptırdıkları gibi ölüme terk ediliyorlar. Bir çok insan hayatını, sevdiklerini, ailesini kaybediyor.

Hedeflerine ulaşabilenler için ise hayat hiç kolay değil. Zaten gelişmiş ülkeler ülkelerine bir göçmen akını olmaması için ellerinden geleni yapıyorlar. Bununla birlikte göçmenlerin kalıcı olmaması için oturum ve vatandaşlık hizmetlerini olabildiğince zorlaştırıyorlar. Oturum almak için göçmenler uzun yıllar bekleyebiliyorlar. Birçok Avrupa ülkesi kendi dilinin öğrenilmesini zorunlu kılıyor. Hatta ücretli okullara mahkum edenler dahi var. Dil sorunu çözülmeyince iş bulmak da sıkıntı olabiliyor.

Tüm bu kötü tablonun dışında  bazı meziyetlerinizin olması, iyi bir eğitiminizin bulunması, bir veya birden fazla dil biliyor olmanız  karşınıza çıkacak iş imkanlarıyla size yurtdışının kapılarını açabilir. İşte size yeni bir iş imkanı haberi verelim. İçinizden bazılarının yurtdışında çalışma ve yaşama hayali kuranların hayalleri gerçek olabilir. Yapılan açıklamaya göre Londra Başkonsolosluğunda boş sekreter pozisyonlarında çalıştırılmak üzere Türk uyruklu iki sekreter alınacak. Başvurmak isteyen ve istenen özelliklere sahip adayların en geç 4 Ocak 2022 tarihine kadar ilgili yerlere başvurmaları gerekiyor.

Sözleşmeli sekreter alımları sınavla gerçekleşecek olup sınav İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşecektir. Sınava girecek olan adayların Londra’ya gidip sınava girmeleri zorunludur. Ayrıca yapılan açıklamaya göre sınava girecek adayların pasaport, vize ve seyahat işlemleri tümüyle kendi sorumluluğunda olacaktır.

Londra’da İşçi Maaşları

İşçi YaşıSaatlik Ücret
15 ile 18 yaş arası çalışan işçiler4.35 Euro
18 ile 20 yaş arası çalışan işçiler6.15 Euro
21 ile 24 yaş arası çalışan işçiler7.70 Euro
25 yaş üstü çalışan işçiler8.21 Euro
Londra Çalışan İşçi Maaşları

Başvuru nasıl yapılacak?

Sınav için ön başvurular e-devlet üzerinden gerçekleşecektir. Adayların e-devlet üzerinden Dışişleri Bakanlığı, Kariyer Kapısı-Kamu işe alım sekmesinden ve (isealımkariyerkapisi.cbiko.gov.tr) adresinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurular 19 Aralık 2021 Pazar günü Türkiye saatiyle10:00’da başlayıp 4 Ocak 2022 Salı günü 23:59’da son bulacaktır.

Adaylarda Aranan Özellikler

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Sınav tarihi itibarıyla 41 yaşından gün almamış olmak,
 • En az lise veya dengi okulları ile bu okullarla eşdeğer olduğu Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış yabancı okullardan mezun olmak,
 • Kamu haklarından yoksun bulunmamak,
 • Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar dahi zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,
 • Erkekler için askerliğini yapmış olmak veya yapmış sayılmak,
 • Her türlü iklim koşullarında görevini yapmaya engel durumu bulunmadığını sağlık kurulu raporuyla belgelemek (Sağlık Kurulu Raporu istihdam edilecek adaylardan istenir)
 • Çok iyi derecede İngilizce ve Türkçe bilmek,
 • Bilgisayar kullanabilmek.

Adaylardan İstenen Belgeler

 • Özgeçmiş (CV) (Adayın adresi,telefon numarası ve e-posta adresine de özgeçmişte yer vermelidir.)
 • Türk pasaportuna sahip adayların pasaport örneği ile işlem görmüş sayfalarını tek bir doküman halinde sisteme yüklemeleri gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanının aslı veya onaylı sureti.
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet renkli vesikalık fotoğraf.
 • Son mezun olunan okuldan alınan diplomanın aslı veya onaylı sureti. (Yurt dışındaki okulların denk bölümlerinden  mezun olup başvuru yapabilen adayların başvurularının değerlendirilmeye alınabilmesi için Kariyer Kapısı üzerinden yapılan başvuru sırasında “Diğer Belgeleriniz” bölümünde “Denklik Gösterir Belge” alanında denklik  belgelerini mutlaka yüklemeleri gerekmektedir.)
 • Erkekler için askerlik kesin terhis belgesi veya askerlikle ilişikleri olmadığına dair belge.

Adaylardan İstenen Belgeler Nereye Teslim Edilecek?

Adaylardan istenen belgelerden e-Devlet sisteminden otomatik olarak çıkmayanların aday tarafından sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Adaylardan istenen tüm başvuru belgelerinin asılları veya onaylı suretleri en geç 12 Ocak 2022, Çarşamba günü mesai bitimine kadar TC. Londra Başkonsolosluğuna iletmeleri zorunludur. Yapılan açıklamaya göre, postada meydana gelebilecek gecikme ve kayıplardan Başkonsolosluk sorumlu olmayacaktır. Adaylar, başvurularının sonuçlarına ilişkin bilgi almak istediklerinde bu bilgileri Kariyer Kapısı sekmesinden görüntüleyebileceklerdir.

Başvuru yapıp şansınızı denemek isterseniz vakit geçirmeden talep edilen evraklarınızı başvuru tarihinden önce toparlamaya başlamanız yerinde olacaktır. Son anda bir aksilik yaşamamak için evraklarınızı önceden toparlamanız sizin yararınızadır. Ama önceliği pasaport işlemlerinize vermelisiniz. Eğer pasaportunuz yoksa veya süresi bitmişse yenisini çıkarmanız gerekmektedir. Bu konuda da elinizi çabuk tutmalısınız. Çünkü yılbaşı üstü harç fiyatları değişeceği için pasaport randevularında yoğunluk olabilir. Randevu almakta zorlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.