Ekonomi

Maaşlara yüzde 2,5 ilave zam daha!

Cumhurbaşkanı Erdoğan kamu personelleri için yaptığı açıklamada maaşlara yüzde 2,5 oranında ilave ücret yatırılacağını aktardı. Erdoğan, “Kamu personellerimizin maaşlarında yüzde 29’a varan bir artış yaşatıyoruz.” dedi. Kamu personellerinin ikramiyeleri de gün içerisinde hesaplarına yatırılacak.

Kamu İşçilerine Müjde

Erdoğan yaptığı açıklamada memur maaşlarına yapılan ek yüzde 2.5 oranındaki zammın kamu işçileri için de uygulanacağını duyurdu. Ocak ayının başında memur aylıklarına yapılan zamma benzer şekilde kamu işçilerinin aylıklarında da yüzde 2.5 oranında yükseliş yaşanacak.

Yüzde 29’a Varan Yükseliş

Cumhurbaşkanı Erdoğan kamu işçilerinin aylıklarına enflasyon farkının da yansıtıldığını, enflasyon farkına ilave olarak da yüzde 2.5 oranında zam yapılacağını duyurdu. Yapılacak zamla birlikte kamu işçilerinin aylıklarında yüzde 29’a varan yükseliş yaşanacak. İlgili alandaki düzenlemenin ise en kısa zamanda uygulamaya alınacağı açıklandı.

‘Şubat Ayında Ücretlere Yansıtılacak’

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’da konu hakkında açıklamalarda bulundu. Atalay, Erdoğan’ın açıklamalarını kastederek, 700 bin kamu işçisinin aylığındaki yüzde 2.5 oranındaki zammın şubat ayında aylıklara yansıtılacağını açıkladı. Atalay, Erdoğan’ın açıklamalarından kısa süre önce Cumhurbaşkanı ile bir araya gelerek bir görüşme gerçekleştirmişti.

Yüzde 5 İlave Enflasyon Farkı

Hükümet yetkilileriyle bir araya gelen işçi konfederasyonları, Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü kapsamındaki sözleşmeye göre işçi ücretlerindeki alt limitin 4 bin 110 olması konusunda anlaşmaya vardı. Maaşlar yeni yılın ilk periyodu için yüzde 12 oranında, ikinci periyodu içinse yüzde 5 oranında enflasyon farkıyla birlikte yükseliş yaşayacak.

Maaşlara zam geliyor! Karar Resmi Gazete’de yayımlandı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.