Ekonomi

Maaşlara zam geliyor! Karar Resmi Gazete’de yayımlandı!

Son zamanlarda gündemden eksilmeyen ek zam konusunun ne zaman kesinleşeceği merak konusuydu. Resmi Gazete’de yayımlanan ek zam başlığı sonunda netleşti. Memurların aylıklarında ocak ve temmuz ayları arasındaki dönem için yüzde 7,5 oranında yükseliş yaşanacak. Ocak ayının başından temmuz ayına kadarsa toplamda yüzde 30,95 oranında zam uygulanacak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon verileriyle memurların aylıklarına yapılacak zam kesinleşmişti. Yayımlanan veriler doğrultusunda toplamda 5 toplu sözleşmeyle birlikte yüzde 22,48 oranında enflasyon farkı maaşlara yansıtılacaktı. Toplamda ise memur aylıklarında yüzde 27,48’lik yükseliş yaşanacağı belirtilmişti. Ancak alınan yeni ek zam kararıyla birlikte yeni yılın ilk 6 ayı için yüzde 5 oranında yapılması planlanan zam, yüzde 7,5 oranına yükseltildi. Toplamda ise yüzde 27,48 olarak belirtilen zam oranı, yüzde 30,5 olarak güncellendi.

Memur ve Memur Emeklilerine Ne Kadar Zam Yapılacak?

Kamu kurumlarındaki personellerin aylık ödeneklerinde ocak ile temmuz ayları için yüzde 7,5 oranında yükseliş yaşanacak. 2022 yılının genelinde ise yüzde 30,95 oranında zam yapılacak.

Maaşlara 2,5 Oranında Zam

Yılın ikinci kabine toplantısında ana gündem maddesi ekonomi oldu. Yapılan toplantıdan sonra ‘Millete sesleniş’ konuşması yapan Erdoğan alınan kararlara ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte Erdoğan’ın açıklamalarındaki satır başlıkları:

  • Memur aylıkları için temmuz ve aralık ayları arasındaki enflasyon farkını ve toplu sözleşme kapsamında toplam yüzde 28’lik artış gerçekleştirildi. Bununla yetinmedik, memurların ocak ayındaki yüzde 5 oranında yapılacak toplu sözleşme dönem zammını yüzde 2,5 oranında daha yükselterek yüzde 7,5’e çıkardık.
  • Bunun sayesinde memurların maaş artış oranlarını yüzde 30,5’e çıkartarak onlara ilave bir sosyal destek sağladık. Aile yardımları kapsamında da çalışmayan eşler için 521 lira, 6 yaştan küçük yaştaki çocuklar içinse 115 lira, 6 yaştan büyükler için de 57 lira destek sağlayacağız.
  • Bu rakamlar memur aylıklarının asgari ücrete kadar kısmındaki gelir ve damga vergilerinden muaf tutulan rakamlar. Ortaya çıkan ve 288 liraya kadar ulaşan artışlar da eklenmelidir.
  • Emekli aylıkları içinse enflasyon kadar artış hali hazırda yapılıyor. En düşük emekli aylığı içinse yeni bir alt sınır belirlendi. Yeni düzenlemeyle birlikte emekli aylıklarının en düşük miktarı 2 bin 500 lira olacak. Bu sayede aylık geliri bin 500 lira seviyelerinde olan emeklilere yüzde 66 oranında zam yapılacak ve aylıkları 2 bin 500 liraya yükselecek.

Emekli ve memura ek zam ne zaman?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.