Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Müjde! Maaşlara Zam Yapılacak!

Eğitimde fırsat eşitliği ana temasıyla düzenlenen 20. Milli Eğitim Şurası’na katılan Erdoğan, öğretmenlere müjdeleri peş peşe sıraladı.

Bir süredir gündemde yer edinen Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin önemli açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kanunun en kısa süre zarfında TBMM’ye sunulacağını ve ilgili kanunla birlikte sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımının ortadan kaldırılacağını açıkladı.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU

Bir süredir gündemde yer edinen Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenlerle; okul yöneticilerinin atamalarından, çalışma hayatlarında sunulacak şartlara, özlük haklarından, eğitimcilerin ilgi alanına dahil diğer tüm konularda yapılan çalışmaların tümünü içermektedir. Kanunla birlikte yapılacak en büyük yeniliğin sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımının yapılacağı olarak belirtiliyor. Söz konusu kanunun TBMM’ye sunulmasıyla, Milli Eğitim Bakanlığı’nın detaylı bir açıklama yapacağı açıklandı.

KANUN NELERİ DEĞİŞTİRECEK?

İlgili kanun, öğretmenlikle ilgili şimdiye dek TBMM’ye sunulacak en geniş kanun olma özelliğini taşıyor. Kanunla birlikte öğretmenliğe birçok yenilik getirilecek. Bunlardan en önemlisi kadrolu, sözleşmeli ayrımı olacağı belirtiliyor. Kanunla birlikte başöğretmenlik, uzman öğretmenlik gibi pek çok kavrama net tanımlamalar getirilecek. 10 yılı aşkın deneyime sahip öğretmenlere başöğretmenlik sıfatı verilecek. Ayrıca öğretmenlere verilecek kıdemlere göre zam oranları belirlenecek. Başöğretmenlere 2 bin liralık zam yapılacağı açıklandı. Kanunun TBMM’ye sunulmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nın getirilecek tüm yeniliklere ilişkin açıklama yapması bekleniyor.

MAAŞLARA ZAM

Maaşlara zam yapılacak öğretmenlerin kıdemini belirleyecek bir sınav yapılacağı ve sınav sonuçlarına göre de uzman öğretmenlik, başöğretmenlik gibi kavramların edinileceği ve bu kıdemlere göre de maaşlara yapılacak zamların belirleneceği açıklandı. Sınavı başarıyla tamamlayan uzman öğretmenlere 1000 liralık zam yapılacağı belirtilirken, başöğretmenlere ise 2000 liralık bir zam yapılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.