Bilgi

Mahkeme Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Günümüzde vatandaşların haklarını yasal yöntemlerle aradığı gibi çeşitli durumlarda sanık olarak yargılanabiliyorlar. Bu kararlar sonucu sanıklar mahkeme sonucu nasıl öğrenilir hakkında araştırma yapıyor.

Mahkeme Kararlarına Nasıl Ulaşabilirim?

Vatandaşlarımız mahkeme sonuçlarını e-devlet üzerinden veya UYAP sistemi üzerinden öğrenebiliyor. Ayrıca mahkeme sonucunu öğrenmek ve mahkeme kararlarına ulaşabilmek için başka yöntemler de bulunmakta. Bu yöntemler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Avukat aracılığı ile bilgi almak
  • Yargıtay’ın internet sitesi üzerinden sorgulama
  • Yargıtay ile anlaşma sonucunda sunulan bazı özel siteler aracılığı ile sorgulama

Mahkeme Gerekçeli Karar Sorgulama

E-devlet üzerinden UYAP sistemine giren vatandaşlar, sadece mahkeme sonuçlarını değil, mahkeme gerekçeli kararlarına da ulaşabilir ve sorgulayabilirler. Ayrıca bu sorguları cihazınıza indirebilir ve bir yazıcı yardımı ile çıktısını da alabilirler.

Uyaptan Gerekçeli Karar Nasıl Alınır?

Vatandaşlar UYAP sistemi üzerinden duruşma tutanakları, kendilerine açılan davalar ve gerekçeli karar sorgulamaları gibi birçok belgeye erişim sağlayabiliyorlar. UYAP sistemine girmek ve gerekçeli karar sorgulaması yapmak için e-devlet şifreniz olması gerekir. Eğer şifreniz yoksa PTT üzerinden e-devlet şifrenizi talep edebilirsiniz. Ayrıca internet bankacılığı kullanan vatandaşlar da e-devlet menüsü üzerinden sisteme giriş yapabilirler.

Hakkımda Yakalanma Kararı Var Mı Nasıl Öğrenirim 2022

Hakkınızda yakalanma kararı bulunuyorsa, bu karar ilk olarak sizlere bildirilmektedir. Ancak bazı aksi durumlarda hakkınızda çıkarılan karar sizlere ulaşmayabilir. E-devlet sistemini aktif olarak takip ediyorsanız, hakkınızda çıkarılan tüm kararlar ana sayfada sizlere mail yolu ile gönderilir.

Bu mail içerisinde mahkeme dosyaları ve karar dosyaları da yer almaktadır. Günümüzde yakalanma kararlarının çıkmasının sebebi genel olarak borç ödememektir. Bu tarz durumlarda herhangi bir dava kararı olmadığından hakkınızda çıkarılan kararı fark edemeyebilirsiniz.

TC ile Dava Sorgulama

T.C. numaranız ile dava sorgulamak henüz mümkün değildir. Eğer böyle bir durum olsaydı, başka kişilerin davaları kolayca sorgulanabilirdi. Hem güvenlik hem de hızlı olması açısından e-devlet üzerinden dava sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Uzaklaştırma Kararı Sorgulama

Uzaklaştırma kararları, İçişleri Bakanlığı tarafından aile içi şiddet gibi durumlar nedeni ile alınabilmektedir. Bu nedenle de hakkınızda uzaklaştırma kararı olup olmadığını e-devlet sistemine giriş yaparak içişleri karar bilgileri sorgulama sayfası üzerinden yapabilirsiniz.

Adliyeye Dilekçe Nasıl Yazılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.