Ekonomi

Market fiyatlarına indirimler kapıda!

Enflasyon ve kur fiyatlarının artışıyla birlikte market ürünlerinde de yükselişler yaşandı. Özellikle temel gıda ürünlerine getirilen yüksek zamlar vatandaşı zor durumda bıraktı. Sıvıyağda 50 liraya varan fiyat yükselişi yaşanırken, un fiyatlarının yükselmesiyle ekmekte de fiyat artışı yaşandı.

Kur fiyatlarındaki yükseliş market ürünlerinin etiketlerine yansırken, pazartesi günü yapılan Kabine Toplantısı sonrası açıklanan kararlar neticesinde sert düşüş yaşayan kur fiyatlarının, market ürünlerine etki edip etmeyeceği merakla bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran market ürünleri hakkında önemli açıklamalar yaptı.

ANADOLU’YA ÇIKACAĞIZ

Bakan Nebati, iş dünyasının önde gelen isimleriyle toplantılar yapılacağını, Anadolu’ya çıkarak diğer sektörlerinde önde gelenleriyle görüşmeler gerçekleştirileceğini aktardı. Bakan Nebati, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaşanan ekonomik gelişmelere yönelik bir sunum gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen sunumda pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan yeni ekonomik önlem paketinin detaylarını açıklayan Nebati, “Herkes elini taşın altına koymalı” diyerek, ekonomide düzelmelerin çok kısa süre içerisinde piyasalara yansıyacağını, dolayısıyla vatandaşların rahatlayacağını belirtti.

Yapılan sunum sonrası milletvekilleriyle bir süre sohbet eden Nebati, basın mensupları tarafından yöneltilen sorulara yanıtlar verdi. Nebati düzenlenen basın toplantısında, “TRT’de katıldığımız yayında anlattıklarımızı milletvekilleriyle paylaştık. Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’na da bir sunumumuz olacak, sonrasında 4 Ocak 2022 tarihinde AK Parti İl Başkanları Toplantısı olacak. Sürekli olarak toplumun arasındayım. İş dünyası ile de toplandık. Anadolu’ya çıkarak, diğer sektörlere dair fikirleri de dinleyeceğiz. Artık hep birlikte çalışacağız. O, bu, ben ya da sen yok. Hep beraberiz.” dedi.

FİYATLARDA GEVŞEME OLACAK

Ticaret Bakanı Mehmet Kuş’sa yapılan basın toplantısında yöneltilen, ‘Kur fiyatları düştü. Fiyatlarda düşüş yaşanacak mı?’ sorusuna fiyatlarda gevşeme olmasının beklendiğini, kur fiyatlarının yükselmesiyle yapılan zamların, düşmesiyle birlikte geri çekileceğini belirtti.

İlginizi Çekebilir: Araç fiyatlarında 220 bin liralık düşüş yaşandı!

ETİKETE YANSIYACAK

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ise katıldığı bir canlı yayında çevresinde bulunan birkaç fabrikada indirimlerin başlatıldığını, kur fiyatlarındaki düşüşün tüm sektörlerde etiket fiyatlarına yansıyacağını, bunun bir zorunluluk olduğunu belirtti.

Kur fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketin etiketlere yansıtıldığını belirten Baran, düşmesiyle birlikte etiket fiyatlarının da düşmesi gerektiğini belirtti. Kur fiyatlarının yükselmesiyle birlikte ticaretinde aksadığını belirten Baran, şu an için piyasalarda yüzde 10’a varan indirimlerin olduğunu, gelecek hafta ile birlikte çok daha yüksek oranlarda indirimler uygulanarak piyasaların eski hızına kavuşacağını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.