Bilgi

Market ürünlerine yapılacak indirimlerin tarihi açıklandı!

Son bir yıllık süreçte Türk lirası hızla değer kaybederken, dolar kuru 18 lira seviyelerinin üzerine tırmandı. Dolar kurunun yükselişiyle birlikte teknolojiden, akaryakıta, otomobilden, market ürünlerine tüm ürünlere yüksek zamlar uygulandı.

Hayat pahalılığının yükselmesiyle birlikte vatandaşın alım gücü düştü. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni önlem düzenlemeleriyle birlikte dolar kuru sert düşüş yaşadı. Dolar kuru 11 lira seviyelerine kadar gerilerken, Türk lirası yüzde 35’in üzerinde değer kazandı.

Türk lirasının değer kazanmasıyla birlikte indirim beklentileri içerisine giren vatandaş gözünü market zincirlerine çevirdi. Ancak market zincirleri kur fiyatlarındaki düşüşü henüz etiketlere yansıtmadı. BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, kur fiyatlarındaki düşüşün memnun edici olduğunu, ancak etiketlere yansımasının zaman alacağını duyurdu.

‘FİYATLAR GERİYE DÜŞECEK’

AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi, kur fiyatlarındaki düşüşün etiketlere ne zaman yansıyacağına dair açıklamalarda bulundu. Tüfenkçi, birkaç ay içerisinde kur fiyatlarındaki sert düşüşün etiketlere yansıyacağını, bu yansımasının biraz zaman alabileceğini belirtti. Tüfekçi, şubat ile mart ayları arasında tüm sektörlerde indirimlerin oluşabileceğini aktardı.

‘VATANDAŞI ENFLASYONA EZDİRMEDİK’

Tüfenkçi asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik zamma da değindi. Asgari ücretteki vergi kesintilerinin kaldırıldığını hatırlatan Tüfenkçi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihten beridir hayali olan bir zammın uygulandığını ve vatandaşın enflasyonla birlikte oluşan hayat pahalılığına ezdirilmediğini belirtti. Tüfenkçi, asgari ücretin 4 bin 250 lira gibi yüksek bir ücrete çıkarılmasıyla birlikte vatandaşın refaha kavuşacağını, ancak bunun için biraz zaman gerektiğini kaydetti. Kur fiyatlarındaki sert düşüşün de etiketlere yansıyacağını aktaran Tüfenkçi, yeni yılın şubat ile mart ayları arasında Türkiye’de refah seviyesinin yükseleceğini, bununla birlikte hayat pahalılığının düşeceğini; vatandaşın ise alım gücünün hızla artacağını söyledi.

‘DENETLEMELER ARTTIRILACAK’

Vatandaşın en ciddi sıkıntılarından ve hükümete aktardıkları şikayetlerden birisi de kur fiyatlarında yaşanan sert düşüşün etiketlere yansıtılmaması oldu. Kur fiyatlarının hızla yükseldiği süreçte, ayda en az iki kez ürünlere zam uygulayan sektör temsilcileri; kur fiyatlarının sert düşüşü ise etiketlere yansıtmadı. Otomobil sektöründe ciddi oranda fiyat yenilemeleri olurken, market ürünlerinde henüz indirim açıklamaları yapılmadı.

Vatandaşın şikayetlerinin farkında olduklarına değinen Ticaret Bakanı Mehmet Kuş ise yaptığı açıklamada denetlemelerin arttırılacağını ve haksız fiyat etiketi oluşturan kurumlar hakkında cezai yaptırımların üst seviyelerinden uygulanacağını aktardı. Hükümetin son dönemde stokçulukla ve etiketlere fahiş fiyat uygulayan kişi ve kurumlarla mücadelesinin önem kazandığını belirten Bakan Kuş, kur fiyatlarının yükselişini bahane ederek fırsatçılık yapan çok sayıda kurumun bu süreçte cezalandırıldığını, denetlemelerin sayısının arttırılarak piyasada dengesizliğe sebep olacak kişilere göz açtırılmayacağını açıkladı.

‘VİCDAN SAHİBİ HERKES ETİKETLERİ DEĞİŞTİRMELİ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir canlı yayında market zincirlerine seslenerek, “Vicdan sahibi herkes kur fiyatları yükselirken yapılan zammı, aynı şekilde geri almalı.” diyerek market zincirlerine seslendi. Erdoğan, stokçulukla mücadele edileceği gibi ürün fiyatlarına fahiş fiyatlar uygulayanlar hakkında da cezaların arttırılacağına değindi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.