Ekonomi

Mart ayının açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı: Maaşı 5 bin 738 liradan az olanlara kötü haber

Açlık sınırı ve yoksulluk sınırı ne kadar oldu sorusuna yanıt arayanlar için Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’ndan açıklama yapıldı.

Ocak ayında asgari ücrete tarihin en yüksek zamlarından birisi yapıldı. Yüzde 50’ye varan zammın ardından asgari ücret 4250 liraya yükseldi. Zam oranından memnun olan vatandaş aradan geçen iki aylık sürenin ardından enflasyondaki yüzde 54’lük artış karşısında çaresiz kaldı. Enflasyonla doğru orantılı olarak hayat pahalılığının yükselmesi yüksek zamların yapılmasına kaynak oluşturdu. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından yapılan çalışmalar da Mart ayının açlık sınırı ve yoksulluk sınırı belirlendi.

Mart Ayı Açlık Sınırı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, Ar-Ge çalışmaları sonucunda Mart ayının açlık sınırını belirledi. Türkiye’de bir vatandaşın sağlıklı ve dengeli beslenerek standart bir hayat kurabilmesi için en az 5 bin 738 liralık gelire ihtiyacı bulunuyor. Ar-Ge çalışmaları sonucunda Mart ayı açlık sınırı 5 bin 738 lira olarak belirlendi.

Mart Ayı Yoksulluk Sınırı

Ar-Ge çalışmaları sonucunda yoksulluk sınırı da belirlendi. Çalışma ekibi tarafından oluşturulan raporda 4 kişilik bir hanenin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve standart bir hayat kurabilmeleri için en az 17 bin liralık gelire ihtiyacı bulunduğu anlaşıldı. Raporda Mart ayı yoksulluk sınırı 17 bin lira olarak açıklandı.

Açlık ve Yoksulluk Sınırında Artış

Şubat ayına kıyasla açlık sınırında 61 lira, yoksulluk sınırında ise 428 lira artış yaşandı. Son bir yıllık süreçte ise yoksulluk sınırı toplamda 5 bin 774 lira artarken, açlık sınırı 3 bin 432 lira yükseliş gösterdi. Hükümet yetkilileri enflasyondaki yüzde 54’lük artışın ardından ara zammı gündeme taşıdı. Açlık ve yoksulluk sınırının da hızla yükselmesi sebebiyle ara zammın yapılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.