Ekonomi

Memur ve emeklilere 2022 ne kadar zam geldi? 1000 Lira gelişmesi!

Yeni yılda asgari ücrete yapılacak zammı gören memur ve emekliler, ocak ayını heyecanla beklemeye başladı. Ocak ayında yapılacak zamla birlikte milyonlarca memur ve memur emeklisinin aylık ücretlerinde büyük yükseliş yaşanacak.

Hükümet yetkililerinin ocak ayında yapılacak olan zamma ilişkin yaptıkları açıklamalar, milyonlarca memur ve memur emeklisinin heyecanını arttırdı. Büyük bir beklenti içerisine giren kamu çalışanları ve emekliler gözlerini yapılacak zamma dikti.

Ocak ayı yalnızca memur, memur emeklisi ve emekliler için önem arz etmiyor. Aylıklara yapılacak olan zamlarla birlikte 3600 ek gösterge içinde yeni düzenlemeler getirileceği belirtildi.

HÜKÜMETTEN ÇİFT ZAM MÜJDESİ

Artan enflasyon ve kur değerleriyle birlikte hayat pahalılığı yükselirken, hükümet yetkilileri vatandaşların yaşadıkları zor duruma çare üretmek için yeni yılda aylıklara büyük oranda zam getirmeyi hedefliyor. Asgari ücrete yüzde 50’nin üzerinde zam yapan hükümet, emekli ve memur aylıklarına da büyük oranda bir zam yapabilmek için harekete geçti.

Ocak ayında yapılacak olan zamma ilave ek bir zammın daha yapılabileceği belirtildi. Milyonlarca memur ve memur emeklisine çifte zam müjdesini veren hükümet, bir yıllık süreçte toplamda yüzde 40’lık bir zam yapmayı hedefliyor.

Temmuz ayında emekli ve memur aylıklarına yüzde 8,45 oranında bir zam yapıldı. Ocak ayında yapılacak olan zamla birlikte toplam artışın yüzde 27’nin üzerinde olacağı belirtildi. Hükümet yetkilileri vatandaşın sıkıntılarına çözüm getirebilmek amacıyla toplam yapılan zammı yüzde 40’a ulaştırmayı, bu sebeple yüzde 10 civarında ek bir zam daha yaparak memur ve memur emeklilerini ekonomik olarak rahatlatmayı hedefliyor.

3600 EK GÖSTERGE GÜNDEMDE

Milyonlarca memurun ve sağlık çalışanının beklenti içerisinde olduğu 3600 ek gösterge konusu da gündeme taşındı. 3600 ek gösterge konusunun vaat olmaktan çıkarılarak, yakın zamanda meclise bir önerge sunularak hayata geçirilebileceği belirtildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuyla ilgili olarak, konunun bugün itibarıyla gündeme getirildiğini ve yapılacak planlamayla birlikte yakın zamanda bir önerge haline getirileceğini duyurdu. Bakan Bilgin, yeni yılla birlikte konunun gündeme taşınacağını ve yakın zamanda da müjdeli haberin verilebileceğini açıkladı.

Bakan Bilgin, düzenlemeyle birlikte memurların ve sağlık çalışanlarının emeklilik durumlarıyla ilgili gerekli haklarının kuvvetleneceğini bu sebeple konunun hassas ve önemli olduğunu vurguladı. Birbirinden ayrı kategorilerde memur aylıklarına yönelik belirlemeler yapılacağını belirten Bilgin, kamuda çalışan personellerin beklenti içerisinde olduklarının farkında olduğunu ve konunun yeni yılda çözüme kavuşacağını söyledi.

3600 ek gosterge
3600 ek gösterge

EMEKLİ AYLIĞINA BÜYÜK ETKİ EDECEK

Ek gösterge konusunun hayata geçirilmesiyle birlikte emekli aylıklarında büyük oranda artış yaşanacak. Emekli aylıklarının 1000 liraya dek yükselmesine etki edebilecek olan ek gösterge, ikramiyelerinde 30 bin lira seviyelerine ulaşmasına katkıda bulunacak.

Ek gösterge konusu farklı kategorilerde memur kadrolarının ilgi alanına giriyor. Öğretmenler başta olmak üzere sağlık çalışanları, polis, din görevlileri ve diğer birçok kamu çalışanını ilgilendiren konu için milyonlarca çalışan büyük beklenti içerisinde.

Hükümet yetkililerinin konuyla ilgili yaptıkları açıklamalara göre çalışanların beklentileri yeni yılda karşılanmış olacak. Hükümet yetkilileri, bakanlık tarafından ilgili düzenlemelerinin hızla yapılacağını ve en kısa sürede konunun TBMM’ye taşınacağını aktardı.

İşkur 30 gün içinde başvurana 4 bin 272 lira ödeme yapacak!

Son dönemde artan masraflar karşısında çaresiz kalan vatandaşlar çeşitli sosyal yardım olanaklarından faydalanmak istiyor. Devletin sunduğu yakacak desteği, pandemi desteği gibi çok sayıdaki sosyal olanaktan faydalanabilen vatandaşlara bir müjde de İŞKUR’dan geldi. İşsiz durumdaki vatandaşların başvuruda bulunabildiği işsizlik ödenekleri asgari ücrete yapılan zamla birlikte yükseliş yaşadı. İşte işsizlik ödeneğinin 2022 yılındaki tutarı ve başvuru şartları……

Continue Reading İşkur 30 gün içinde başvurana 4 bin 272 lira ödeme yapacak!

Maaşlara zam geliyor! Karar Resmi Gazete’de yayımlandı!

Son zamanlarda gündemden eksilmeyen ek zam konusunun ne zaman kesinleşeceği merak konusuydu. Resmi Gazete’de yayımlanan ek zam başlığı sonunda netleşti. Memurların aylıklarında ocak ve temmuz ayları arasındaki dönem için yüzde 7,5 oranında yükseliş yaşanacak. Ocak ayının başından temmuz ayına kadarsa toplamda yüzde 30,95 oranında zam uygulanacak. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon verileriyle memurların aylıklarına yapılacak…

Continue Reading Maaşlara zam geliyor! Karar Resmi Gazete’de yayımlandı!

Ayçiçek yağı, un ve yumurta market fiyatları o tarihte düşecek!

Yeni yıla girilmesiyle birlikte pek çok alanda getirilen zamlar alım gücü düşen vatandaşı zor durumda bıraktı. Dolar kurundaki kısa süreli düşüşün etiketlere yansımasını bekleyen vatandaşlar için sonunda güzel bir haber yapıldı. Önümüzdeki günlerde ayçiçek yağı, un ve yumurta fiyatlarında dev indirimler uygulanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca yapılan çalışmalar neticesinde KDV’de sadeleştirmeye gidileceği belirtildi. Bu çalışmayla…

Continue Reading Ayçiçek yağı, un ve yumurta market fiyatları o tarihte düşecek!

Vodafone hat sahiplerine 3 yıl boyunca ücretsiz oldu!

Vodafone kullanıcılarına özel fırsat dolu bir kampanya oluşturuldu. Milyonlarca kullanıcısı olan dijital film platformu Netflix, Vodafone hat sahiplerine 3 ay süresince ücretsiz oldu. Vodafone’ın oluşturduğu kampanyadan faydalanmak isteyenlerin bazı şartları karşılamaları gerekiyor. İşte detaylar… Vodafone Kampanya Detayları Vodafone Red’e özel oluşturulan kampanya kapsamında Netflix üyeliği 3 ay boyunca ücretsiz olacak. Kampanya detaylarını açıklayan dev operatör…

Continue Reading Vodafone hat sahiplerine 3 yıl boyunca ücretsiz oldu!

Pazartesi günü yeni zam geliyor! Et fiyatlarına zam 2022

Yeni yıla girilmesiyle birlikte indirim haberleri beklerken tam aksine zam haberleriyle karşılaşan vatandaşlara bir kötü haber de et ürünleri için geldi. Kasaplar Federasyon Başkan Vekili Osman Yardımcı tarafından yapılan açıklamada pazartesi günü itibarıyla et fiyatlarına yeni bir zam daha gelebileceği ifade edildi. Et fiyatlarına geçtiğimiz günlerde getirilen 10 liralık zamla birlikte et tüketimindeki oran gittikçe…

Continue Reading Pazartesi günü yeni zam geliyor! Et fiyatlarına zam 2022

A101’den dev kampanya: Sıvıyağın fiyatı yalnızca 24 lira!

Oluşturduğu kampanyaları ve uygun fiyatlarıyla tanınan A101, yaptığı duyuruda müjdeli haberi verdi. Yapılan açıklamada gıda ürünlerine dev indirimler yapıldığı belirtildi. Sıvıyağ fiyatlarına yapılan indirimlerle birlikte Vera marka 1 litre sıvıyağın etiket fiyatı 23 lira 90 kuruşa kadar geriledi. Ayçiçek Yağı Fiyatlarına Dev İndirim A101 oluşturduğu kampanya ile vatandaşları sevindirmeye devam ediyor. Dev market zinciri 22…

Continue Reading A101’den dev kampanya: Sıvıyağın fiyatı yalnızca 24 lira!

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir