Ekonomi

Hükümet yetkilileri müjdeyi verdi! Memur ve emeklilere büyük zam yapılacak!

Milyonlarca emekli, memur ve memur emeklisi ocak ayında aylıklarında yapılacak olan zammı merakla bekliyor. Yapılacak zammın netleşmesine günler kaldı. Hükümet yetkilileri de milyonlarca vatandaşın heyecanla beklediği karara ilişkin çalışmalarını sürdürüyor.

Asgari ücrete benzer şekilde memur ve emekli aylıklarına da yüksek oranda bir zam yapmak isteyen hükümet yetkilileri vatandaşı memnun edecek yeni formüller üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanacak olan aralık ayı enflasyon verileriyle birlikte netleşecek olan zam oranına ilave bir zam daha yapmayı hedefleyen hükümet yetkilileri, yapılacak olan zamlarla birlikte artışın en az yüzde 40 oranında yaşanmasını istiyor.

Geçtiğimiz ay sendikaların ev sahipliğinde yapılan asgari ücret görüşmelerinde son 50 yılın en yüksek zam oranına ulaşılarak asgari ücrete yüzde 50 oranında zam yapıldı. Yapılan zamla birlikte asgari ücrette büyük artış yaşanırken, benzer şekilde emekli ve memur aylıklarında da yapılması planlanan tarihi bir zam için hazırlıklar sürdürülüyor.

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Milyonlarca emekli ve memur maaşlarına yapılacak zammın ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Hükümet yetkililerinden aktarılan bilgilere göre 3 Ocak 2022 tarihinde TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon verileri doğrultusunda milyonlarca emekli ve memurun aylıklarında yaşanacak olan değişim Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulacak.

YÜZDE 10,46 KESİNLEŞTİ

Emekli aylıklarına 6 aylık periyotlarla zam yapılıyor. Zam oranını ise TÜİK tarafından yayımlanan enflasyon verileri belirliyor. 2021 yılının ilk çeyreğinde ocak ayı ile haziran ayı arasındaki enflasyon verilerinin yüzde 8,45 olduğu belirlenmiş ve bu doğrultuda hükümet yetkilileri tarafından temmuz ayında yapılan açıklamayla birlikte emekli aylıklarında yüzde 8,45’lik artış yaşanmıştı.

2021 yılının ikinci çeyreğine bakıldığında ise temmuz ile kasım ayları arasındaki 5 aylık süreçte enflasyondaki değişim TÜİK tarafından yayımlandı. Verilere göre enflasyonda yüzde 10,46’lık artış yaşandı. Veriler ışığında emekli aylıklarında yüzde 10,46’lık zam kesinleşmiş oldu.

Yapılacak zammın kesinleşmesi için geriye yalnızca aralık ayının enflasyon verileri kaldı. TÜİK tarafından 3 Ocak 2022 tarihinde açıklanacak olan enflasyon değerleriyle birlikte yeni emekli ve memur aylıkları kesinleşmiş olacak. Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları tarafından yapılan tahminlere göre aralık ayındaki enflasyon oranının en az yüzde 3 olması bekleniyor. Genel tahminse yüzde 5 olacağı yönünde. Tahminler orana eklendiğinde ise en az yüzde 13 oranında zam yapılacağı düşünülüyor. Kesinleşecek olan zamma yönelik genel tahminse yüzde 15’in üzerinde olacağı yönünde.

EK ZAM YAPILABİLİR

Ancak hükümet yetkilileri milyonlarca emekli ve memurun refah seviyesini yükseltmek istiyor. Asgari ücrete benzer şekilde yapılacak zammın vatandaşı memnun etmesini isteyen hükümet yetkilileri, ek zam üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyor. Gündemde olan ek zam konusu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Memur Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın ve Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Önder Kahveci’yi ağırladığı görüşmeden sonra gündeme taşınmış, ek zam konusunda gelen sorular üzerine Yalçın, “Enflasyon verileri aralık ayını tamamladıktan sonra kesinleşsin. Yüzde 15 ile yüzde 16 arasında olacağı tahmin ediliyor. Belki de daha yüksek olacak. Bakanlık ek zam konusunda önce sonucu görmek istiyor.” yanıtını vermişti.

TAHMİNLERE GÖRE ARTIŞ ORANI

Milyonlarca emekli ve memurun aylığında yaşanacak olan değişime yönelik çok sayıda tahminde bulunuldu. Yapılan tahminlere göre artış oranları şu şekilde olacak:

TÜİK tarafından yayımlanan verilere göre son 5 aylık süreçteki enflasyon değeri yüzde 10,46.

  • Piyasa Katılımcılarının yaptıkları anketlerde aralık ayının enflasyon değerlerine ilişkin genel olarak tahmin edilen oran yüzde 5 olacağı yönünde. Aralık ayında ortaya çıkacak yüzde 5’lik enflasyon değeriyle birlikte son 6 aylık süreçteki enflasyonun toplam artışı yüzde 15’in üzerinde olmuş olacak. Olası yüzde 5’lik sonuçla birlikte emekli ve memur aylıklarında yüzde 15,90 oranında zam yapılacak.
  • Aralık ayının enflasyon verilerinin yüzde 6,5 olması durumunda yüzde 17,60 oranında yükseliş yaşanacak. Yüzde 8 olması durumunda ise artış yüzde 19,30 oranında olacak.

EMEKLİ AYLIKLARI NE KADAR?

Milyonlarca emeklinin aylığı temmuz ayında açıklanan enflasyon verileriyle birlikte yüzde 8,45’lik artış yaşadı. Yaşanan artışla birlikte SSK’den 2000 öncesi emekli olan vatandaşların aylığı 2 bin 624 liraya yükseldi. SSK’den 2000 yılı sonrasında emekli olan vatandaşların aylığı ise 127 liralık artış yaşayarak bin 627 liraya yükseldi. Bağ Kur esnaf emeklilerin aylığı bin 912 lira olurken, Bağ Kur tarım emeklilerinin aylığı ise bin 802 lira olarak belirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.