Ekonomi

Memur ve memur emeklilerine yüzde 7,5 zam yapılacak!

Hükümet yetkililerin 3 Ocak 2022’de açıkladığı yeni maaşların ne zaman hesaplara yatırılacağı milyonlarca vatandaş tarafından merak konusu olmuştu. Sorunun yanıtı bugün netlik kazandı. Meclise sunulan kanun teklifinde memur ve emeklilere getirilecek zamların yanı sıra yeni doğalgaz tarifeleri ve Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili düzenlemeler bulunuyor. Meclise sunulan kanun teklifinin bugün itibarıyla kabul edildi. Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte memur ve emeklilere yatırılacak zamlı aylıkların ne zaman yatırılacağı ve oluşan zam farklı netlik kazandı.

Artış Oranı Yüzde 2,5 Yükseldi

Kamu personellerin aylık ücretlerinde 2022 yılında Ocak ile Haziran ayları arasında uygulanacak olan artış oranı yüzde 5’ken, alınan kararla birlikte yüzde 2,5 oranında yükseltilerek yüzde 7,5 oranına yükseltildi. Bu kapsamda yılda iki kez zam getirilen memur aylıklarına bu yılın ilk dönemi için yüzde 7,5 oranında zam yapılacağı kesinleşti. Ayrıca emeklilerle birlikte malul, vazife malulü, dul ve yetim aylıklarıysa yarın itibarıyla hesaplara yatırılacak.

Memur ve Emekli Aylıkları Ne Zaman Artacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz yılın aralık ayında, ocak ayını kastederek memur ve memur emeklilerinin aylıklarına ilk 6 aylık süreçte yüzde 5 olarak düşünülen zammın yüzde 7,5 olarak yenileneceğini duyurmuştu. Bugün itibarıyla duyurulan karar kesinleşti. Buna göre 2022’nin ilk 6 aylık periyodunda memur ve memur emeklilerin aylıklarına yüzde 7,5 oranında zam yapılacak. Ayrıca kamu personelleri, sözleşmeli ve geçici personeller ve memur emeklilerinin aylıklarındaki enflasyon farkı bu ay hesaplara aktarılacak.

Zamlı maaşların ne zaman yatırılacağını merak edeneler içinse tablo şu şekilde:

  • Devlet memurları, sözleşmeli/geçici personeller ve memur emeklilere 15 Ocak,
  • SSK’den emekli olanlara 17 ile 26 Ocak arası,
  • Bağ Kur’dan emekli olanlara ise 25 ile 28 Ocak arası,

27 Ocak’ta Yatırılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’da harp ve vazife malullerine yapılacak ek ödemelerin ne zaman yatırılacağına ilişkin merak konusu olan soruyu yanıtladı. Buna göre ilgili grupta yer alan vatandaşlarla birlikte dul ve yetim aylıkları da 27 Ocak 2022 tarihinde hesaplara yatırılacak. Yapılacak ödemeler banka hesaplarıyla birlikte PTT hesaplarına da aktarılacak.

image 26
Maaşlar 2022
image 27
memur ve memur emeklilerine yüzde 7,5 zam yapılacak! 4

Emekliler dikkat: Yarından itibaren 1000 lira hesaplara yatırılacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.