Teknoloji Haberleri

Mercedes yeni elektrikli otomobilini tanıttı: Tek şarj dolumu ile 1000 kilometre yol alabiliyor! Mercedes-Benz Vision EQXX kaç paradan satılacak?

Alman otomobil firması Mercedes üretime aldığı yeni elektrikli aracının tanıtımını yaptı. Dev otomobil markasına ait elektrikli otomobil dikkatleri üzerine çekmeye başardı. Mercedes’in paylaştığı özellikler arasında en dikkat çekeni ise aracın bir şarj dolumu ile 1000 kilometrenin üzerinde yol yapabilmesi. Uzmanlar Mercedes’in bu modeliyle alıcıların en fazla merak ettiği konu olan şarj sorununa çözüm bulduğunu aktarıyor.

Ağırlığı Azaltıldı

Aracın tanıtımının yapılmasıyla birlikte uzmanlar görüşlerini aktarmaya başladı. Şarj konusunda şimdiye dek üretilen en tasarruflu araç olduğu kanısına varan uzmanlar, bu sorunun aracın ağırlığının hafifletilmesiyle çözülebildiğini aktardı. Mercedes tarafından yapılan tanıtımda aracın üretiminde bulunan fazla malzemelerin 3 boyutlu baskıyla kaldırıldığı ve hafif olmasıyla birlikte de elektrikten tasarruf edilebileceği aktarıldı.

Araçla ilgili özellikleri paylaşan dev Alman otomobil üreticisi Mercedes elektrikli araç konusunda yeni olunmasına karşın temellerinin çok daha önceden atıldığı ve uzun süreli çalışmalar sonucunda Vision EQXX modelinin üretime alınabildiğini aktardı.

Mercedes elektrik kullanımının minimum seviyede olmasını sağlamak ve enerji tüketimindeki fazlalığı giderebilmek amacıyla aracın üretiminde ağırlığı hafif seviyelerde olan magnezyum jantlara, alüminyum alaşımlı fren disklerine, ultra ince olan güneş panellerine ve bunlarla birlikte optimize edilen aerodinamik geometriye sahip düşük sürtünme dirençli lastiklere yer verdi.

batch mercedes benz 2022
Tek şarj dolumu ile 1000 kilometre yol alabiliyor

Dünyanın En Hafif Aracı

Toplamda 5 kişinin kolaylıkla ulaşım sağlayabileceği araçta dört adet kapı bulunuyor. Şimdiye dek üretilen en hafif araç olma özelliği taşıyan otomobilin toplam ağırlığı ise 1750 kilogram. Dünyanın en fazla satış yapan elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın şimdiye dek üretebildiği en hafif aracın ağırlığı ise 2160 kilogram.

118 Hücreye Sahip Güneş Paneli

Aracın enerji kullanımına ilişkin detayları paylaşan dev otomobil üreticisi 118 hücreye sahip güneş paneli konumlandırılmış modelin toplam güç çıkışının ise 150 kWh olacağını aktardı. Ek olarak lityum-demir-fosfat pille depolanmış ve gerekli şartlarda ek enerji sağlayabilen araç acil durumlarda 25 kilometrelik bir menzili daha tamamlayabiliyor.

Mercedes tarafından yapılan tanıtımı yapılan Vision EQXX modeline ilişkin olarak hız başta olmak üzere diğer özelliklere ilişkin detaylı bir bilgi aktarılmadı. Önümüzdeki günlerde detaylı bir tanıtımın daha yapılacağı tahmin ediliyor.

batch 1000km gidebiliyor 2022
Vision EQXX

Mercedes-Benz Vision EQXX Kaç Paradan Satılacak?

Mercedes-Benz Vision EQXX Kaç Paradan Satılacak? bilgisi şirket tarafından henüz bir açıklama yapılmadı. Fakat diğer elektrikli araç fiyatı Mercedes-Benz EQC 400 4MATIC 966.000 TL’den başlayan fiyatlar ile Türkiye’de satışa sunulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.