Ekonomi

Milyarlarca dolar Türkiye’ye girecek! İşte Türkiye ekonomisini canlandıracak gelişme

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilim tüm dünyada ekonomiyi yeniden şekillendirdi. Rusya’nın, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ihlal etmesiyle birlikte ülkeye ekonomi başta olmak üzere her alanda yaptırımlar uygulandı. Batı dünyası, Rus iş adamlarını da hedef alarak Rusya’nın ekonomik düzenini alt üst etti.

Rus iş adamları ise batı dünyasının yaptırımları sebebiyle yatırım yapabilecekleri yeni ülkeleri araştırmaya başladı. Gerek Rusya’ya yakınlığı gerekse gelişmişliği sebebiyle Türkiye, Rus iş adamlarının yeni hedefi haline geldi.

Rus Yatırımcılar Türkiye’ye Akın Ediyor

Batı dünyasının yaptırımları sebebiyle varlıkları risk altına giren Rus iş adamları yatırım yapabilecekleri yeni ülkeleri araştırmaya başladı. Rus iş adamlarının hedefi ise coğrafi konumu ve gelişmişliği sebebiyle Türkiye oldu. Rus yatırımcılar Türkiye ekonomisine milyonlarca dolar getirecek yatırımlar için hazırlıklarını yapmaya başladılar.

ABD’li Şirketlerin Hedefi de Türkiye

Geçtiğimiz günlerde Antalya’da Türk iş adamlarıyla bir araya gelen ABD Ticaret Odası yetkilileri, TOBB ile iş birliği yapmaya karar verdiler. ABD’li yetkililer yeni anlaşmalar ile birlikte Türkiye’ye yatırımların artacağını belirtiyor. Türkiye’deki anlaşmalar sürerken Ulusal Gayrimenkul Fuarı’nda da Almanya, Hollanda ve ABD başta olmak üzere çok sayıda ülkenin iş adamları Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’ye Türkiye’de yatırım yapmak istediklerini iletti.

Türkiye’ye Milyonlarca Dolar Yatırım Yapılacak

Bakan Nebati yaptığı açıklamada yatırımcıların sağlık, lojistik, gayrimenkul, enerji, bilişim başta olmak üzere çok sayıda alanda yatırım yapacaklarını duyurdu. ABD’li ve Rus iş adamlarının yanı sıra Slovakya, Hollanda ve Almanya’dan da çok sayıda iş adamı Türkiye’yi hedef haline getirdi. Yapılacak yatırımlarla birlikte Türkiye ekonomisinin yeniden kalkınacağı belirtiliyor.

Bakan Nebati Ulusal Gayrimenkul Fuarı’nda bir araya geldiği yatırımcılara Türkiye hakkında bilgiler verdi. Nebati, fuar alanında yaptığı konuşmasında “İstanbul tam anlamıyla bir cazibe merkezidir. 1,3 milyar insana tek bir mesajınızla ulaşabilirsiniz. Türkiye; Avrupa, Rusya, tüm Orta Doğu ülkeleri ve Afrika’nın taleplerini karşılayabilir. Pandemi döneminde yaptığımız yardımlar ile bunu gösterdik. Türkiye tam anlamıyla güvenilir bir ülkedir. Sermayeye önem veren ülkemize yapacağınız yatırımların güven altında olacağını bilmenizi isterim.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.