Ekonomi

Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları 2022

Moleküler Biyoloji ve Genetik mesleği, özellikle üniversiteye hazırlanan ve fen alanına ilgi duyan gençler tarafından merak ediliyor. Geleceğini belirlemek isteyen kişiler için öncelikle mesleğin çalışma düzenini açıklayalım. Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde hücreleri oluşturan moleküllerin canlı davranışlarına olan etkilerini inceleyen, genetik alanındaki çalışmalarıyla öne çıkan ve bu alanda araştırmaları konu edinen meslek dalıdır. Moleküler Biyoloji ve Genetik mesleği özellikle Avrupa’da oldukça önemsenir ve gelişmiş ülkelerde modern biyolojinin başlangıcı olarak kabul edilir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü

Moleküler Biyoloji ve Genetik mesleği için üniversitelerde farklı programlar oluşturulmuştur. Fen ve Edebiyat Fakültesi, Temel Bilimler, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültelerinde ilgili mesleğe yönelik lisans düzeyinde programlar oluşturulmuştur. Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü için 4 yıllık eğitim alınır. Lisans düzeyindeki eğitimin tamamlanmasıyla birlikte lisansüstü seviyesinde de eğitim alınarak akademik alanında çalışmalar gerçekleştirilebilir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları – 2022

Moleküler Biyoloji ve Genetik mesleğini merak eden kişilerin en fazla merak ettiği konu ise mesleğin aylık kazancı oluyor. Lisans eğitimini alan kişiler farklı meslek kollarında çalışabilir. Hastanelerin sağlık kuruluşlarında yönetici olunabilir, ilaç firmalarında araştırmacı kadrosunda görev alınabilir, lisansüstü eğitim tamamlanarak akademik alanda ilerlenebilir.

  • Alınan eğitimin ardından meslek hayatına başlayan kişiler 5 bin lira ile 15 bin lira arasında değişen tutarlarda kazanç sağlayabilirler.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Mesleği İş İmkanları Nasıl?

Diğer merak edilen konu ise Moleküler Biyoloji ve Genetik mesleği iş imkanları oluyor. Lisans eğitiminin ardından meslek hayatına başlayan kişiler farklı alanlarda çalışmalar gerçekleştirebilir. Lisans eğitimini tamamlayan kişiler şu mesleklerde çalışmalar gerçekleştirebilir:

  • Sağlık kuruluşlarında araştırmacılık,
  • Tüp bebek ve benzeri alanlarda uzmanlık,
  • Öğretim veya araştırma görevlisi,
  • Kök hücre merkezlerinde uzmanlık,
  • İlaç üretim ve dağıtım firmalarında yöneticilik,
  • Biyoteknoloji Araştırma Merkezlerinde uzmanlık,

Moleküler Biyoloji ve Genetik Devlet Atamaları

Lisans eğitimini tamamlayan kişiler Biyolog olarak devlet kademelerinde görev alabilirler. Ancak, KPSS’ye olan talebin yanı sıra Biyolog alanı için ayrılan kontenjanın düşüklüğünü hatırlatmak isteriz. Yine de devlet kademelerinde çalışmak istiyorum diyorsanız Biyolog alanında ilerlemek için KPSS B sınavında yeterli puanı alarak ayrılan kontenjanlar için başvuruda bulunabilirsiniz. 2022 yılında, en düşük atama puanı 87’dir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik devlet maaşları da merak edilmektedir. Devlet kademelerinde Biyolog olarak çalışmak isteyenler en düşük 7 bin lira aylık ücret almaktadır. Tabii ki tecrübe arttıkça aylık kazançta yükselecektir. Maksimum ücret ise 11 bin liradır. Ancak Moleküler Biyoloji ve Genetik devlet atamaları 2022’de oldukça düşüktür. Bu sebeple özel sektör için çalışmalar hazırlamanızda fayda var.

Yurt Dışında Moleküler Biyoloji ve Genetik

Yurt dışında, özellikle de Avrupa’da Moleküler Biyoloji ve Genetik alanı oldukça önemsenir. Gelişmiş ülkelerde biyolojinin başlangıcı ve temeli olarak nitelendirilen alan için çok sayıda kontenjan ayrılmıştır. Bu sebeple Türkiye’de lisans eğitimini tamamlayan kişiler için yurt dışı oldukça önemsenen bir seçenektir.

Yurt Dışında Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları

Gelişmiş ülkelerde oldukça önemsenen meslek grubunun maaşları da Türkiye’ye kıyasla oldukça fazladır. Özellikle ABD’de her yıl binlerce alım yapılan meslek grubunda maksimum 150 bin dolarlık aylık kazanç sağlanabilir. Tabii ki bunun için tecrübe oldukça önemlidir. Minimum tutarda ise 6 bin dolar aylık kazanç alabilirsiniz.

  • Ortalama ise 8 bin dolar ile 10 bin dolar arasında değişen ücretler kazanılabilir.

Göz Lazer Ameliyatı Fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.