Bilgi

Mumble Rap nedir? Mumble Rap Hakkında Bilinmeyenler – 2022

Mumble Rap kavramı günümüzde popüler hale gelmeye başladı. Popülaritesi yükselen kavram, rap’te sözlerden ziyade müziğin daha fazla önemsenmesi olarak nitelendirilebilir. Çok sayıda örneği bulunan Mumble Rap ilk olarak 2011 yılında Future tarafından piyasa sunulan Tony Montana şarkısıyla ortaya çıkmıştır.

Mumble Rap Nedir?

Mumble Rap, rap dünyasında sözlerden çok müziğin önemsendiği müzik biçimi olarak nitelendirilir. Öyle ki Mumble’ın kelime anlamı da ‘başkasının anlamasını zorlaştırma, bir ifadeyi sessizce veya anlaşılmaz şekilde söylemek’ olarak Türkçeye çevrilir. Mumble Rap, sözlerin tam olarak anlaşılamadığı, müziğin sözlerden daha baskın olduğu rap parçaları için söylenebilir.

Mumble Rap

Mumble Rap Konuları Nelerdir?

Mumble Rap ilk olarak Amerika’da ortaya çıkmış ve sonra Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında örnekleri sunulmaya başlanmıştır. Mumble Rap olarak nitelendirilen parçalarda genellikle kadınlar, cinsel ilişki, aşk, uyuşturucu maddeler, altın ve mücevher gibi maddeler konu edilir. Fakat bu parçaların Mumble Rap olarak nitelendirilmelerindeki temel etken konuları veya sözleri değil, sözlerin okunuş biçimidir.

Mumble Rap Özellikleri

Mumble Rap’in özelliklerini şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Arka fondaki müzik çok daha baskın,
  • Sözler anlaşılamayacak ölçüde söylenir. Birçok parçada sözler mırıldanılacak kadar sessiz okunmaktadır,

Mumble Rap ile Hip Hop Arasındaki Farklar

Hip Hop ile Mumble Rap sıkça karıştırılmaktadır. Anlaşılamayan rap olarak da nitelendirilen Mumble Rap, aynı amaç doğrultusunda yapılan Hip Hop ile karıştırılsa da aslında iki kavramda çok farklı anlamları ifade etmek için kullanılır. Hip Hop daha çok söz ağırlıklı rap biçimidir. Öyle ki bu sözler hızlı okunur ve melodi önemsenmez hatta çoğu Hip Hop parçada melodi olmaz. Ancak Mumble Rap’te sözlerden ziyade arka fon önemlidir. Müzik sözlerden çok daha baskın olacak ve sözler de anlaşılamayacak ölçüde söylenecektir. Kavram olarak Türkçede açıklanış biçimleri bense de iki rap türü de çok farklı parçalar için kullanılır.

Video Kaynak:
orkundk’nın tarzı

Mumble Rap Örnekleri

Mumble Rap müzik biçimi dünya müzik tarihinde pek çok örnek bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi 2011 yılında ortaya çıkan Tony Montana şarkısıdır. İşte Mumble Rap örnekleri:

  • Future – Tony Montana
  • Lil Uzi Vert – XO Tour Llif3
  • Young Thug (feat. Future) – Relationship

Türkiye’de Mumble Rap

Mumble Rap, Türkiye’de de yapılmaktadır. Son yıllarda ülkemizde oldukça popüler hale gelen Mumble Rap kavramı için piyasada çok sayıda örnek bulunmaktadır. Türkiye Mumble Rap örnekleri şu şekilde listelenebilir:

  • Şam – Ailem için
  • Lil Zey – Zor, zor
  • KÖK$VL – Umut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.