Bilgi

Nevruz nedir? Nevruz kutlanırken neler yapılır?

Tarihte milattan önceki yıllara kadar köklü bir geçmişi bulunan Nevruz, her yıl milyonlarca insanın katılımıyla birlikte kutlanıyor. Bugüne dek farklı milletlerce kutlanan Nevruz, Türk tarihinde de büyük bir önem arz ediyor. Nevruz, baharın gelişini haber veriyor.

Nevruz Nedir?

Baharın gelişinin müjdelendiği Nevruz’da farklı kutlamalar yapılıyor. Kimi bölgelerde Bahar Bayramı olarak da bilinen Nevruz’un ilk olarak milattan önce 2. Yüzyılda Persler tarafından ortaya çıkarıldığı biliniyor. İran kaynaklarından alınan bilgiye göre Nevruz, baharın ilk günü olması sebebiyle kutlanıyor.

İran kaynaklarında Nevruz’un baharın da ilk günü olması sebebiyle bol bereketli bir döneme girildiği için kutlandığı yazılır. Milattan öncesine dayandığı için genellikle hayvancılıkla geçimin sağlandığı düşünülürse Nevruz’un kutlanma sebebinin de ‘bereketli bir döneme giriliyor olması’ olarak yorumlanabilir.

Nevruz Bayramı Ne Zaman Kutlanmaktadır?

Nevruz Bayramı ne zaman kutlanır 2022’de de merak ediliyor. Günümüzde dahi çok sayıda insan tarafından kutlanan Nevruz Bayramı, 21 Mart 2022’de kutlanmıştır. Çok sayıda kişi tarafından kutlamaların yapıldığı Nevruz Bayramı’nda farklı etkinlikler düzenlenmiştir. Nevruz, gündüz ve gecenin eşitlendiği bahar ayının girişi olarak tanımlanan 21 Mart’ta kutlanır.

Nevruz Bayramı Nasıl Kutlanır?

Çok sayıda farklı milletin kendine özgü kutlayış biçimleri bulunmaktadır. Nevruz Bayramı, Orta Asya’dan Balkan ülkelerine kadar birçok farklı kültürde kutlanmaktadır. Ancak en bilinen kutlama şekli onlarca insanın bir ateşin etrafında toplanmasıdır.

Ateşin etrafında toplanan kişiler ateşin üzerinden bir bir atlamaya başlar. Ateşin üzerinden atlanmasının sebebi ise ateşin tüm hastalıklara şifa getirdiğine ve tüm dertlere deva oluşturduğuna inanılmasıdır. Tabii ki bu inanışın milattan öncesine dayandığını hatırlatalım. İnanışa göre ateşin üzerinden 3 defa atlayan kişinin tüm dertlerinden ve hastalıklarından arındığı düşünülür.

Bunun dışında Nevruz Bayramı’nın kutlandığı tüm kültürlerde bir bayram havası oluşur. İnsanlar birbirlerini ziyarete gider ve o güne özel farklı sofralar kurulur. Nevruz Bayramı Azerbaycan ve Türkmenistan gibi coğrafyalarda büyük bir özenle kutlanmaktadır.

Zelenski hangi filmlerde oynadı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.