Ekonomi

Araç sahibi olmak isteyenler harekete geçti! Otomobil fiyatlarında dev indirimler!

Dolar kurunun 18 lira seviyelerine kadar tırmanmasıyla birlikte tüm sektörlerde olduğu gibi otomobil sektöründe de ciddi oranda fiyat artışları yaşandı. Yaşanan artışlarla birlikte alım gücü düşen vatandaş zor durumda kalırken milyonlarca vatandaş hayali olan otomobili almaktan vazgeçti.

Otomobil fiyatları dolar kurunun yaşadığı artışla birlikte bir buçuk aylık süreçte 40 bin liranın üzerinde zamlanırken, 2021’in başında 120 bin lira etiket fiyatı olan bir aracın 2021’in son çeyreğinde 250 bin liralara kadar yükseldiği görüldü. Bir yıllık süreçte 100 bin liranın üzerinde zamlanan sıfır otomobillerle birlikte ikinci el piyasasında da önlenemez bir artış yaşandı.

Artışlar yalnızca dolar kurunun yükselmesiyle yaşanmadı. Otomotiv sektöründe yaşanan üretin krizi de etiket fiyatlarında yükseliş yaşanmasına kaynak oluşturdu. Birçok Avrupa menşeili marka Çin’den tedarik edilen magnezyuma, Çin’in aldığı kararlar sebebiyle erişemediği için otomobil üretimi durma noktasına geldi. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sıfır otomobil sayısı gözle görülür şekilde azalırken, tüm etkenlerle birlikte otomobil fiyatlarında sert yükselişler yaşandı.

Ancak dolar kurunun 18 lira seviyelerinden 11 lira seviyelerine kadar gerilemesi ve Türk lirasının yüzde 35 oranında değer kazanmasıyla birlikte otomobil fiyatlarında düşüşler yaşandı. Sektörün önde gelen markalarında yeni kampanyalarla birlikte binlerce liralık düşüşler yaşandı.

FİYATLARIN DÜŞMESİNE RAĞMEN TALEP AZALDI

Dolar kurunun düşmesiyle birlikte otomobil fiyatlarında da yeni kampanyalar oluşturdu. Sektörün önde gelen markaları yüzde 15’e varan indirim fırsatları oluşturdu. Fiyatlar geriye çekildi. Ancak buna rağmen otomobillere olan talep azaldı. Alım gücü düşen vatandaşlar kur fiyatlarının da henüz stabil hale gelmemesi sebebiyle bekleme kararı aldı. Kur fiyatlarının sabitlenmesi ve fiyatlarında biraz daha düşmesi halinde vatandaşların otomobillere talep göstermesi bekleniyor.

İKİNCİ EL ARAÇ PİYASASI DA ETKİLENDİ

Sıfır otomobillerde kur fiyatları sebebiyle yüksek zamlar uygulandı. Sıfır otomobillere yapılan zamlar ikinci el araç piyasasını da etkiledi. Birçok otomobilin ikinci el fiyatı sıfır fiyatıyla yarışır hale geldi. Araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar yaşanan artışların yalnızca dolar kurundan ötürü olmadığını özellikle ikinci el araç piyasasında fırsatçıların olduğunu düşünüyor.

Ancak kur fiyatlarındaki düşüşle birlikte sıfır otomobillerde yapılan yeni kampanyalar ikinci el araç piyasasına gösterilen ilgiyi de azalttı. İkinci el piyasası da azalan taleple birlikte paralel şekilde fiyat düşüşü yaşadı. Yeni yılla birlikte sıfır otomobillerin fiyatlarında beklenen düşüşlerin ikinci el araç piyasasını da etkileyeceği tahmin ediliyor. Sektörün önde gelen isimleri tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda özellikle şubat ayından itibaren otomobile olan talebin aynı şekilde azalmaya devam etmesi durumunda ciddi oranda fiyat düşüşleri yaşanacağı belirtiliyor.

‘FİYATLAR DENGELENMELİ’

Galeri sahibi Mehmet Öntürk, kur fiyatlarındaki dalgalanmanın devam etmesi sebebiyle otomobil sektörüne olan ilginin azaldığını açıkladı. Öntürk, talebin azalmasıyla birlikte araç fiyatlarının da düşüş yaşadığını ancak fiyatlarda da dalgalanmaların devam ettiğini bu sebeple otomobil piyasasının zor durumda kaldığını aktardı. Vatandaşların kur fiyatlarındaki düşüşün süreceğini düşündüğü ve bu sebeple otomobil almaktan vazgeçtiğini belirten Öntürk, fiyatların dengelenmemesi durumunda otomobil sektöründeki kötü gidişatın devam edebileceğini söyledi.

‘FİYATLAR DÜŞSE DE TALEP AZALDI’

Başka bir galeri sahibi Gökhan Ardeşen CNN Türk’e verdiği röportajda otomobil fiyatlarının uzun süredir yükseldiğini ve vatandaşlarında bu dönemde otomobil sektörüne büyük ilgi gösterdiğini belirtti. Ancak fiyatların düşüşe geçtiği dönemde talebinde azaldığını aktardı. Yapılan indirimlere karşın herhangi bir yanı alamadıklarını kaydeden Ardeşen, dolar kurundaki düşüşün devam edileceğine yönelik beklentinin vatandaşı otomobil almaktan vazgeçirdiğini söyledi.

Ardeşen, kur fiyatlarındaki dalgalanmaya dikkat çekerek fiyatların stabil hale gelmemesi durumunda yalnızca otomobil sektörünün değil birçok sektörün durumdan etkilenebileceğini aktardı. Fiyatlardaki sert hareketlerin etiket fiyatlarına hızla yansıdığını aktaran Ardeşen, etiket fiyatlarının belirlenmesinde zorlanıldığının altını çizdi.

image 26
Otomobil fiyatları
image 27
Araba fiyatları

OTOMOBİL FİYATLARI DÜŞMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

Sektörün önde gelen isimleri tarafından yapılan açıklamalarda otomobil piyasasının tamamen dışa bağımlı olduğunu ve bu sebeple fiyatları da kur fiyatlarının durumunun belirleyeceği belirtiliyor. Dolar kurundaki dalgalanmalar devam ediyor. Fiyatların henüz stabil hale gelmemesi sektörün önde gelen isimlerini tedirgin ediyor. Tahmin etmekte güçlük çeken sektör temsilcileri talebin azalmasıyla birlikte ikinci el araç piyasasında ciddi oranda fiyat düşüşlerin olacağını ancak dolar kurundaki düşüşlerin devam etmemesi durumunda sıfır araçların fiyatlarında daha fazla düşüş yaşanamayacağını söylüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.