Bilgi

Pekmez ve zeytinyağından elde edilen mucizevi besin! Öksürüğü anında kesiyor, karaciğeri temizliyor

Sağlığımız için oldukça değerli olan pekmez ve zeytinyağının karışımıyla elde edilen besinin vücudumuza sağladığı faydalar saymakla bitmiyor. Düzenli olarak tüketilmesi durumunda sağılığa çok sayıda faydası bulunan besin, bağışıklığı hızla güçlendiriyor. İşte pekmez ve zeytinyağının karışımından elde edilen mucizevi besinin detayları…

Karaciğeri Temizliyor, İltihapları Söküyor

Pekmez kahvaltıların vazgeçilmez besinidir. Birçok başka besinle karıştırılabilen pekmez, kalsiyum kaynağı olmasıyla dikkat çekiyor. Pekmez; üzüm, dut, şeker kamışı ve keçiboynuzu gibi vitamin kaynağı besinlerin ezilmesiyle elde edilen suyun kaynatılması sonucu üretilmektedir. Faydaları saymakla bitmeyen pekmez en çok karaciğeri temizlemesiyle biliniyor. Pekmez aynı zamanda iltihaplara karşı da oldukça etkili. Vücuttaki iltihapları hızla söküp atan pekmez, aynı zamanda kan yapıcı etkiye de sahip. Uzmanlar pekmezin her sabah tüketilmesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

pekmez faydalari 2022
Pekmez Faydaları

Alzheimer ve Kalp Hastalıklarında Etkili

Uzmanlar tarafından diğer önerilen besinse zeytinyağı. Her sabah bir kaşıktan fazla tüketilmesi önerilen zeytinyağı başta Alzheimer ve kalp hastalıkları olmak üzere pek çok hastalığa karşı şifa kaynağı olarak görülüyor. Zeytinyağının kansere karşı da etkili olduğu belirtiliyor. Zeytinyağı da pekmez gibi pek çok besinle karıştırılarak meze veya soğuk/sıcak tüm yemeklerde kullanılabiliyor.

Öksürüğü Anında Kesiyor

Şifa kaynağı iki besinin karışımıyla adeta doğal bir ilaç elde ediliyor. Zeytinyağı ve pekmezin karışımıyla elde edilen besin içerisinde birçok minerali barındırıyor. Özellikle akciğer hastalıklarına karşı uzmanlar tarafından önerilen besin öksürüğü anında kesme özelliğine sahip. Ayrıca besinin çocuklardaki etkisinin daha fazla olduğu belirtiliyor. Bu nedenle uzmanlar tarafından ebeveynlere ilaç gerekmedikçe bu doğal yöntem öneriliyor.

zeytingyag faydalari 2022
Zeytin yağ Faydaları

Nasıl Hazırlanıyor?

Karışımın nasıl hazırlandığını merak edenler için anlatalım. Karışım için bir adet sızma zeytinyağı ve pekmez gerekiyor. Her iki ürünün aynı oranda olacak şekilde bir kaba dökerek karıştırılması gerekiyor. Ayrıca karıştırılan besinin boğazı tahriş etmeyecek bir sıcaklığa gelinceye dek ısıtılması şart. Oda sıcaklığı derecesinin yeterli görüldüğü ısıya gelince ateşten alınarak tüketilmesi gerekiyor. Elde edilen besin her sabah tüketilebilir. Öksürük ve benzeri problemleri olanlar besini her sabah bir kaşık tüketerek bir ile iki hafta içerisinde problemlerinden kurtulabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.