Ekonomi

Prime esas kazanç nedir? ‘SGK prime esas kazancınız azaldı’ ne demek?

SGK’liler iletişim adreslerine gönderilen SMS sebebiyle endişelendi. Sigorta Güvenlik Kurumu tarafından gönderilen SMS’in içeriğinde prime esas kazancın düştüğünden bahsediliyor. Gelen mesaj üzerine endişelenen vatandaşlar maaşlarında bir azalma veya kesinti meydana geldiğini düşündü.

Birçok çalışana gönderilen mesajın kaynağı işverenin yükümlü olduğu ödeneği azaltmasıdır. İşverenler çalışanlarının kısa ve uzun vadeli sigorta primlerini ödemekle yükümlüdür. Bu ödeneği önceki aylara kıyasla az yatırmaları durumunda çalışana bu durum bildirilir. Prime esas kazancının azaldığı ile ilgili bilgilendirme mesajı alan çalışan konuyu işvereniyle görüşerek çözüme kavuşturmalıdır. Nitekim prime esas kazanç emeklilikte alınacak aylık ücreti etkilemektedir.

Prime Esas Kazanç Nedir?

Prime esas kazanç olarak nitelendirilen ifade aslında brüt kazanç anlamına gelmektedir. İşverenler kısa ve uzun vadeli sigorta primlerini ödemekle yükümlüdür. Bu sigorta primlerinde bulunan brüt tutar prime esas kazancı belirler. Emeklilikte alınacak aylık ücreti direkt olarak etkiler.

SGK Prime Esas Kazancınız Azaldı Ne Demek?

Sosyal Güvenlik Kurumu, geçtiğimiz yıl itibarıyla çalışanlara bilgilendirme mesajları göndermeye başladı. SGK’li olarak çalışan kişilerin, işverenleri tarafından ödenmesi gereken prime esas kazançları bir önceki aya kıyasla daha az yatırılırsa durum çalışana bildirilir. Yüzde 20’den fazla bir azalma meydana geldiğinde durumdan haberdar edilen çalışan konuyu doğrudan işvereniyle görüşmelidir.

Uygulama kapsamında 150 binden fazla çalışana “2022 yılı 3. ayında prime esas kazancınızın bir önceki aya kıyasla azaldığı tespit edildi. Ücretinizin eksik bildirildiğini düşünüyorsanız kurumunuza başvuruda bulununuz.” ifadesine benzer mesaj gönderildi. Çalışanların düşündüğünün aksine net ücretin değil, brüt ücretin kastedildiği mesajın amacı yalnızca çalışanı bilgilendirmektedir.

Prime Esas Kazancımın Azaldığını Nasıl Öğrenebilirim?

SGK tarafından gönderilen bilgi mesajının ardından durumu teyit etmek amacıyla elektronik ortamda e-devletten durum sorgulaması yapabilirsiniz. E-devlette bugüne dek yatırılan brüt ücretlerinizin tutarını inceleyebilir ve herhangi bir azalmanın meydana gelip gelmediğini tespit edebilirsiniz.

DURUM SORGULAMA EKRANI


SGK tarihine göre emeklilik yaşı tablosu – 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.