Ekonomi

Profilo İflas Söylentisinin Perde Arkası!

Profilo İflas'nın perde arkasını anlattık...

Bir süredir gündemde olan Profilo iflas mı etti? Profilo sahibi kimdir? sorusu geçtiğimiz gün yanıt buldu. Türkiye ve dünya ülkelerine yıllardır üretim zincirleriyle malzeme sunan Profilo’nun iflası ile ilgili mahkemeden karar çıktı. Profilo Holding bir süredir iflas ile ilgili konulara sahne oluyordu. Geçen perşembe yapılan duruşma sonrası Profilo Holding’in iflas ettiği açıklandı. Profilo yıllardır ülkemizde en iyi beyaz eşya ve küçük ev aletlerinin değişmez markasıyken, Profilo Aş’nin neden iflas ettiği konusunda da ayrıntılı bilgi geldi.

Profilo Neden İflas Etti?

Holding yıllardır binlerce kişiye iş istihdamı sağlayan önemli bir firmayken yaşanan gelişmeler holdingi bu noktaya getirdi. Yapılan araştırmalarda Profilonun böyle bir duruma düşmesinin asıl nedeninin avukatların çatışması olduğu söyleniyor. Profilo Holding’in kurucusu Jak Kamhi’nin 95 yaşında ölümü üzerine ailenin sahibi olduğu iki şirket için de iflas kararı verildi. Şirket Grubunun eski avukatı Sümer Altay’ın vekalet ücreti gerekçesiyle Profilo Holding ve Profilo Sanayi için dava açtığı, açtığı dava sonrasında dev şirket için iflas kararının çıktığı öğrenildi. Bu gelişmeler Profilo’nun iflas etmesinin genel sebebini oluşturuyor.

profilo neden i̇flas etti?
Profilo Neden İflas Etti?

Profilo’yu İflasa Götüren Süreçte Kimlerin Rolü Var?

Yıllardır Profilo Grubu şirketlerinin avukatlığını yapan Sümer Altay, şirketin kurucu Jak Kamhi ile de oldukça samimiydi. Ancak Jak Kamhi’nin ölümü üzerine avukat Sümer Altay’ın avukatlık ücretlerini alamadığı konusu gündeme geldi. Bunun üzerine Av. Altay’ın şirketin diğer davalarından uzaklaştırılması avukat ile şirketin mirasçılarının arasının açılmasına sebep oldu. Avukat Altay ise bu olaydan sonra vekâlet ücretinin ödenmesi için iki şirketi de mahkemeye verdi. Alınan bilgiye göre Avukat Altay’ın, şirketten vekalet ücreti olarak 2.5 milyon liralık alacağı vardı. Bunun için Profilo Holding AŞ ile Profilo Sanayi ve Tic. AŞ’ye karşı açılan davada mahkeme ilk olarak depo kararı aldı. Bu karardan sonra avukat Altay’a halen ödeme olmaması üzerine mahkeme iflas kararı aldı.

Davaya asıl damga vuran isim Altay’ın avukatları oldu. Mahkemede “Hala borç ödenmedi. Davalıların iflasına karar verilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kulanmaları süreci sonlandırdı. Profilo şirketlerinin avukatı ise “Davanın reddini talep ediyoruz” dedi.

Bu aşamadan sonra kararı açıklayan mahkeme, 104 milyon TL sermayeye sahip olan Profilo San.ve Tic. AŞ ve 65 milyon TL sermayeye sahip olan Profilo Holding AŞ‘nin iflasına karar verdi.

Profilo’nun Ticaret Geçmişi

Profilo markasını ülkemize getiren Jak Kamhi 1925 yılı İstanbul doğumludur. Kendisi Yahudi kökenlidir. Profilo Holding’in kurucusu Jak Kamhi siyah beyaz televizyonu üreten ve Türkiye’de satışını yapan ilk şirkettir. Ölümüne kadar İstanbul Sanayi Odasında, İktisadi Kalkınma Vakfında, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun kuruculuğunda ve yanı TÜSİAD yönetim kurulunda farklı görevler üstlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.