Bilgi

Protez Tırnak Nasıl Çıkar? Protez Tırnak Evde Nasıl Çıkartılır

Protez tırnak kullanımı genelde her bakımlı kadının kullanmak istediği bir estetik görünümü sağlayan malzemedir. Tırnak bakımına özen gösteren kadınlar çok iyi bilirler ki bakımlı tırnaklara sahip olmak büyük uğraş gerektirir. Tırnak bakımı için her gün saatlerce vakit ayıran kadınlar, kimi zaman bu uğraştan sıkılır ve tırnak bakımını askıya alır.

Tırnak bakımına özen gösteren kadınların en çok araştırdığı konu ise protez tırnaktır. Protez tırnak, tırnak bakımının olmazsa olmazı olarak görülür. Ancak protez tırnakların bakımı oldukça uğraş gerektirir. Protez tırnak sahibi olan kişiler, bakımlarını aksatırlarsa tırnaklarında önemli hasarların oluşmasına kaynak oluştururlar. Öyle ki bazen bu hasarlar kalıcı da olabilir.

Protez Tırnak Nasıl Takılır?

Protez tırnaklar üç farklı stille yapılır. Bu stillere akrilik, dipping ve jelli adı verilir. Üç farklı yöntemle yapılabilen protez tırnağın, üç farklı yöntemi şu şekilde tanımlanabilir:

Akrilik Yöntem-

Akrilik yöntemde sıvı bir kıvam elde edilir. Bu kıvamın elde edilebilmesi için pembe toz pudra püre haline getiriline kadar ezilir. Elde edilen sıvı tırnak yüzeylerine dikkatle uygulanır ve ultraviyole ışınlarının yardımıyla kurutulur. Bu sayede tırnak yüzeyinde sert bir oluşum meydana gelir. Kokusu sebebiyle olumsuz bir algı oluşsa da, diğer yöntemlere kıyasla daha sağlıklı ve dayanıklı olması sebebiyle öne çıkar.

Dipping Yöntem-

Daha öncesinde bazı uygulamalara tabi tutulan tırnaklara yapıştırıcı bir akrilik toz pudra sürülür. Bu yönteme de dipping yöntemi adı verilir.

Jelli Yöntem-

Diğer yöntemlere göre çok daha fazla tercih edilen Jelli yöntemde, tırnağın uç kıs protezin altında kalacak şekilde ultraviyole ışınlarla kurutulur. Ve sertleşen yapının sonucunda Jel kıvamında bir protez tırnak elde edilir.

Protez Tırnak Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Protez tırnak oldukça hassastır. Bu sebeple protez tırnak kullananların dikkat etmesi gereken özellikler bulunur. Dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Protez tırnak kullananlar tırnak makası ve metal törpülerden uzak durmalıdır. Törpü kullanımı için en uygun seçenek kağıt törpüdür. Kağıt törpü vasıtasıyla tırnakların seviyesi eşitlenebilir,
 • Üç aydan daha fazla süreyle kullanılmamalıdır,
 • Sağlığa herhangi bir zarar verilmemesi için kimyasal madde içeren ürünlerden uzak durulmalıdır. Aseton, oje ve benzeri ürünleri kullanırken olabildiğince tasarruflu kullanılmalı ve hafifçe sürülmelidir,
 • Sağlık sorunu bulunan kişiler protez tırnak kullanmamalıdır. Tırnaklarda enfeksiyon, mantar ve benzeri sağlık sorunu bulunanlar protez tırnak işlemlerinden kaçınmalıdır,

Protez Tırnak Nasıl Çıkarılır?

Protez tırnak çıkarılırken dikkat edilmelidir. Hassas olan bu yapı tırnaklarınızda kalıcı hasar bırakabilir. Protez tırnak çıkarmak isteyenler şu adımları takip etmelidir:

 • Çıkarılacak protez tırnak sayısı kadar pamuk hazırlayın. Pamuklarınızı yuvarlak ve tırnağınızı kavrayacak büyüklükte olması gerekir,
 • Bir kaba 50 ml ölçekte aseton dökün. Bu adımda aseton döküleceği kap oldukça önemlidir. Asetonun oldukça güçlü bir sıvı olduğunu unutmayın,
 • Pamukları asetona batırarak, çıkartılacak tırnağa veya tırnaklara sarın,
 • Pamukları sabitlemesi açısından folyo ile tırnağın üzerini kapatın,
 • Bu şekilde parmağınızı toplamda bir saat bekletin,
 • Bir saatlik sürenin ardından tırnağınızda bulunan akrilik sıvı halde akacaktır. Taraksı bir yapıyla tırnaklarınızı üzerini akriliğin akışını hızlandıracak şekilde tarayın,

Yaklaşık yarım saatlik işlemin ardından parmaklarınızın tamamındaki protez tırnakları çıkarmış olacaksınız,

Jel Protez Tırnak Nedir?

Protez tırnağın takılması aşamasında kullanılan yöntemlerden biri olan jel protez tırnak, jel kıvamında bir yapıya bürünerek uygulanır. Jel protez tırnak, tırnak bakımına özen gösteren kadınların en sık kullandığı yöntemdir. Kolay ve pratik bir yöntem olması sebebiyle uzmanlar tarafından da önerilen uygulama kadınlar tarafından yoğun talep görmektedir.

Jel Protez Tırnak Nasıl Çıkarılır?

Jel protez tırnakta, diğer protez tırnaklar gibi hassas yapıdadır. Bu sebeple çıkarılırken oldukça dikkatli olunması gerekir. Tırnak çıkarma işleminde şu adımlar takip edilebilir:

 • Tırnaklarınızı daha kolay çıkarabilmek olabildiğince kısa kesin,
 • Bir törpü yardımıyla tırnakların üzerini törpüleyin,
 • Törpülenen tırnağı bir sıvı yardımıyla temizleyin,

Doğal Yollarla Diş Beyazlatma – Doğal Yöntemle Diş Beyazlatma

Protez Tırnak ile Takma Tırnak Arasındaki Fark Nedir?

Birçok kullanıcı protez tırnak ile takma tırnağı karıştırmaktadır. Takma tırnak, ikinci kişi tarafından bakıldığında sonradan takıldığı belli olan ve kullanan kişi tarafından her an düşecekmiş gibi bir his uyandıran, protez tırnağa göre daha basit yapıda olan yapay tırnak çeşididir. Protez tırnak uygulaması üç farklı yöntemle tırnağın bir kısmına uygulanır ve özel malzemeler ile yapıştırılır. En son aşamada tırnak yüzeyini pürüzsüzleştirecek törpü uygulaması yapılır. Tırnağın uç kısmı ise kullanıcının tercihine göre şekillendirilir ve yüzeye akrilik maddesi dökülerek tırnağın, doğal tırnak kadar sert ve dayanıklı olması sağlanır. Protez tırnak, takma tırnağa göre çok daha doğal bir görünüm elde edilen, çok daha kaliteli yapıdadır.

Protez Tırnak Ne Kadara Çıkarılır?

Uzman kişilerin gözetiminde yapılması gereken uygulamanın fiyat skalası 60 lira ile 200 lira arasında farklılık göstermektedir. Uzman kişinin tecrübesine ve aldığı müşteri sayısına göre farklılık gösteren ücretler, her bütçeye uygun olacak şekilde bulunabilir. Ancak protez tırnak hassas bir yapı olduğu için ve yapılacak herhangi bir yanlış uygulama sonucunda tırnakta kalıcı bir hasara sebep olabileceği için fiyattan öte işlemin yapılacağı merkezin güvenilirliğine dikkat edilmelidir.

Protez Tırnak Çıkarıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tırnaklarınızda bulunan protez tırnakların çıkarılmasından sonra da tırnak sağlığı için bazı etmenlere dikkat edilmesi gerekir. Tırnaklar uzun süre kuru kalacağı için mutlaka her gün manikür yağları ile nemlendirilmelidir. Ayrıca manikür yağına ilave olarak hindistan cevizi yağı da veya lavanta yağı da kullanılabilir.

En İyi Arkadaşlık Uygulamaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.