Bilgi

PTT 2022 elektrik yardım parası nasıl alınır?

PTT, 2022 yılında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları işbirliğinde ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik faturalarına nakdi olarak destek sağlayacak. Destek ödemeleri, hanedeki kişi sayısına göre farklılık gösterecek. Örneğin, 5 kişinin yaşadığı bir haneye 137 liralık destek sağlanacakken; 3 kişilik bir haneye 91 liralık destek ödemesi yapılacak.

Ancak, ilgili destek ödemesi belirli bir kullanıma kadar yapılacak. Sunulan şartın üzerindeki kullanımlar vatandaşa yansıtılacak. Destek ödemesinden arda kalan kısmı yardımdan faydalanan hane ödeyecek. İhtiyaç sahibi haneler için uygulamaya konacak olan Elektrik Tüketim Desteği’nden faydalanmak isteyen vatandaşların belirli şartları karşılamaları gerekiyor.

Elektrik Yardım Parası Nasıl Alınır?

PTT, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı öncülüğünde yapılacak olan Elektrik Tüketim Desteği ödemelerinden yeni yılda ihtiyaç sahibi vatandaşlar faydalanabilecek. Faturalarını ödemekte güçlük çeken vatandaşlara nakdi olarak yardım yapılması hedeflenen destek ödemeleri için geçim sıkıntısı çeken kişiler öncelikle kaymakamlığa durumlarını bildirmeli, kaymakamlığın yönlendirmesiyle birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın ikamet edilen adresteki birimine başvuruda bulunmalılar. Bununla birlikte ihtiyaç sahibi kişiler kimlik kartlarıyla birlikte PTT üzerinden de başvuruda bulunabilirler.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ

Elektrik Tüketim Desteği, faturalarını ödemekte güçlük çeken hanelere yapılan nakdi yardımlardır. Ödenek başvuran hanedeki kişi sayısına göre farklılık gösterir. Elektrik Tüketim Desteği için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı alt ve üst sınır belirlemiştir. Alt sınıra 1 ile 2 kişinin yaşamını sürdürdüğü haneler dahil edilirken, üst sınırda ise 5 veya daha fazla kişinin yaşamını sürdürdüğü haneler yer alır. Ödenek tutarı ise alt ve üst sınıra göre değişmektedir.

2022 yılı Elektrik Tüketim Desteği tutarları henüz açıklanmadı. Ocak ayından itibaren açıklanması beklenen tutarlara zam yapılacağı belirtildi.

Ancak en son 2021 yılının temmuz ayında yenilenen tarifelere göre Elektrik Tüketim Desteği şu şekilde verilmektedir:

  • 1 veya 2 kişinin yaşadığı hanelerde 75 kWh limitine kadar 69 lira nakdi destek verilir,
  • 3 kişinin yaşadığı hanelerde 100 kWh limitine kadar 91 lira nakdi destek verilir,
  • 4 kişinin yaşadığı hanelerde 125 kWh limitine kadar 114 lira nakdi destek verilir,
  • 5 veya daha fazla kişinin yaşadığı hanelerde 150 kWh limitine kadar 137 lira destek verilir,

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, PTT ve Sosyal, Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı öncülüğünde yapılan Elektrik Tüketim Desteği ödemeleri için başvuruda bulunacak kişilerden belirli şartları karşılamaları talep ediliyor.

Talep edilen şartları arasında en önemlisi gelir şartı. İhtiyaç sahibi hanelere yapılan ödeneklerden geçim sıkıntısı yaşayan, geliri düşük seviyede, sosyal güvencesi olmayan haneler faydalanabilecek. Ayrıca başvuruda bulunacak kişiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı. 18 yaşın altında kişilerin başvuruda bulunamayacağını hatırlatalım.

image 10
PTT 2022 elektrik yardım parası nasıl alınır?

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Elektrik Tüketim Desteği’nden faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi kişiler Sosyal, Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın; ikamet edilen adrese en yakın birimine veya PTT şubelerine kimlik kartlarını yanlarında götürerek başvuruda bulunabilirler. Başvurunun ardından gerekli şartları sağlayarak, başvurusu onaylanan kişiler nakdi destek ödemelerini PTT birimleri üzerinden alabilecekler.

‘6 MİLYAR LİRA KAYNAK’

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal devlet anlayışı gereği vatandaşlara daha iyi hizmet sunmayı hedeflemektedir. Bu sebeple her geçen yıl destek paketlerini yenilemekte ve var olan destek ödemelerine ise ciddi oranda kaynaklar ayırmaktadır.

Elektrik Tüketim Desteği ile ilgili de ciddi oranda kaynak ayıran bakanlık, destek ödemelerinin ilk yapıldığı 2019 tarihinden, 2021 yılına dek destek miktarının 6 milyar liraya ulaşıldığını açıkladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, konuya ilişkin olarak ihtiyaç sahibi hanelerin faturalarına verilen desteklerin, yıl sonuna dek 920 milyon liraya ulaşacağını açıkladı. Bakan Yanık, desteklerin yalnızca elektrik faturalarıyla kalmayacağını, kış mevsiminde 2.5 milyar lirayı bulacak yardımlarla yakacak desteği de verileceğini duyurdu.

Yakacak yardımı ile ilgili detayları aktaran Yanık, kış mevsiminde yapılabilecek başvurulara ihtiyaç sahibi hanelerin katılabileceğini ve başvuruların e-devlet platformu üzerinden yapılabileceğini duyurdu. Yakacak Desteği’nin yalnızca kış aylarında geçerli olduğunu hatırlatan Yanık, hanelerin ihtiyaç duydukları kömür miktarının yetkililer tarafından hesaplanacağını ve buna yönelik kömür yardımının yapılacağını duyurdu.

ADANA SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU SORGULAMA

İlginizi Çekebilir: İBB Yardım Başvuru ve Sorgulama Ekranı

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.