Ekonomi

Rusya’dan ihracat yasağı: Çok sayıda ürünün ihracatını durduran Putin 4 ülkeyi muaf tuttu

Ukrayna’ya düzenlediği operasyon sebebiyle çok sayıda yaptırıma maruz kalan Rusya’da hükümet yetkilileri harekete geçti. Putin’in talimatlarıyla birlikte çok sayıda ürüne ihracat yasağı getirildi. Otomobil başta olmak üzere teknoloji, tarım, elektrik alanlarında 210’a yakın ürünün sevkiyatları durduruldu.

İhracat Yasağı Getirildi

Putin’in talimatları doğrultusunda Rusya’nın üretiminde olan teknoloji, tarım, otomotiv  ve elektronik ürünlerin dış ülkelere olan sevkiyatları durduruldu. Kısıtlamalar kapsamında 210’a yakın ürün bulunuyor. Putin tarafından alınan kararın, ABD ve Avrupa ülkelerinin Rusya’ya yönelik yaptırımlarına karşılık cevap niteliği taşıdığı belirtiliyor.

‘Rusya’ya Dost Olmayan Ülkeler’

Putin, 8 mart tarihinde çok sayıda ürünün ihracatını durdurma kararı almıştı. Bugün itibarıyla alınan kararlar geçerlilik kazandı. Kısıtlamalardan yalnızca 4 ülke muaf tutulurken, hükümet yetkililerin yaptıkları açıklamalarda ‘Rusya ile dostane olmayan ülkelerin tamamına ihracatı durdurduk’ ifadelerine yer verildi.

Yalnızca 4 Ülke Kısıtlamalardan Muaf

Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerini kısıtlamalardan muaf tutan Rus hükümeti onlarca ülkeye ihracat yasağı getirdi. Rusya’nın aldığı karardan muaf tutulan ülkeler ise şu şekilde:

  • Kırgızistan
  • Kazakistan
  • Belarus
  • Ermenistan

Berat Albayrak kitabı ne zaman çıkıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.