Teknoloji Haberleri

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Sağlık raporu nasıl alabilirim?

Sağlık Raporu Sağlık kurulunun onayı ile belli başlı durumlar ile gerçekleştirilen fiziki ya da ruhsal durumunu anlatan bir resmi evraktır. Sağlık Raporu hangi durumlar için gerekli oluyor diyecek olursak söyle sıralanabilir.

 • Silah ruhsatı
 • Silahlı ya da silahsız özel güvenlik sertifikası
 • Engel durumunun tespiti için
 • İse girişler için
 • Bazı spor aktivitelerinde lisans için gereklidir.

Sağlık Raporu almak için gerekli görülen bir Sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Hangi husus için Sağlık raporuna ihtiyacınız var ise ona yönelik muayene ve tahliller yapılarak ya aynı gün içinde ya da birkaç gün içinde olmak şartıyla belirtilen gün giderek Sağlık raporunu alabilirsiniz.

Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?

Sağlık kurulu raporu almak için öncelikle yapmanız gereken kurula bir dilekçe vermektir. Bu Dilekçede sağlık kurulu raporunu neden istediğinizi raporu alındıktan sonra hangi işlemlerde kullanılacağı belirtilmelidir. Başvuru dilekçesinde kesinlikle sağlık kurumu rapor alındıktan sonra hangi işlemlerde kullanılacağı belirtilmelidir. Başvuru dilekçeniz bu şekilde başvuru yaptığınız sağlık kuruluşundaki Sağlık kuruluna bildirilir. Bu şekilde sağlık kurulu raporunuz için kaydınız açılmış olur.

Kaydınız açıldıktan sonra heyete girersiniz. Heyetten sonuç aynı gün içerisinde çıkmayacak olsa da sizlere gerekli görülen süre belirtilerek kurula 3 ila 20 iş günü içerisinde gelip sonucunuzu almanız bildirilir. Heyetten her zaman istediğiniz sonuç çıkmayabilir gerekli muayeneler ve tetkikler yapıldıktan sonra bunlar incelenir ve heyet sonuca karar verir.

E-Devletten Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

E-devlet sayesinde pek çok işlemimizi hızlı ve pratik bir şekilde online gerçekleştirme imkanı bulabildiğimiz gibi sağlık raporu konusunda da e-devlet ‘ten ön başvurumuzu kolaylıkla gerçekleştirebilmekteyiz. Sağlık Raporu aşağıda belirttiğimiz konularda olabilir.

 1. Örneğin tam teşekküllü raporlar
 2. kamu kurumlarında göreve başlama
 3. Silah ruhsatı
 4. Yurtdışına çıkış
 5. Özel sektör ise giriş
 6. Öğretmenlik
 7. Özür durumlarında
 8. H sınıfı ehliyet
 9. Vergi muafiyeti
 10. Durum Raporu
 11. Özel engelli aracı
 12. Engelli maaşı
 13. Adli rapor
 14. Tayine esas olan raporlar
 15. Aklı denge Raporu
 16. Vasi tayini için
ehliyetedevlet 1 1
E-Devletten Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Devlet Hastanesinden Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Devlet hastanelerinden Sağlık Raporu Nasıl Alınır sorusunun cevabı olarak;

 • Sağlık Kurulu dilekçe
 • Hangi alan için alınacak ise o durumu belgeleyen evraklar
 • Bazı durumlarda ödeme yapılacağı için dekont
 • Hastanın kimlik kartı yada ehliyeti gibi resmi belgesi
 • Mahkemelik hususlarda mahkemenin kararının yazılı olduğu bir dilekçe

Gibi belgelerin temini ile gerçekleşebilmektedir.

Belgeler temin edildikten sonra ilk olarak Dilekçenin sağlık kuruluşundaki sağlık kurulu birimine ulaştırılması gerekmektedir. Bu gerekli belgeler ve dilekçe ile başvurunuz alınır. Başvurunuzun gerekliliği şeklinde gerekli muayene gerekli poliklinikler in onayı ve muayenelere yapıldıktan sonra belli gün ve tarihte sağlık raporunuz onaylı bir şekilde size teslim edilir.

İlginizi Çekebilir: Engelli Araç Fiyatları

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Ehliyetiniz için sağlık raporu gerekmektedir. Bu sağlık raporu için sağlık ocakları yani aile hekiminiz özel hastaneler ve özel tıp merkezleri poliklinik randevu almanız da başvurulabilecek sağlık kuruluşlarındandır. Zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmadan önce e-devlet sistemi kullanılmalıdır. Sürücü belgesi almak isteyenlerin sağlık raporu almaları bir zorunluluk olduğu için e-devlet burada bize bir kolaylık sağlamaktadır ve başvuru e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. İlk olarak e-devlete giriş yapmanız sağlanmalıdır.

Ana sayfa üzerinden kişisel sağlık bilgi formuna ulaşıp açılan ekranda ise kişisel sağlık bilgileri formu görüntülenir ve bu şekilde form eksiksiz doldurulur. Sağlık bilgi formunda istenen tüm bilgiler gerçeğe uygun bir şekilde doldurulur. Talep edilen her bilginin doğruluğu esastır. Form doldurulurken dikkatli davranılması gerekmektedir. Doldurulan form sonraki bir işlem olarak sisteme gönderilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.