Teknoloji Haberleri

Sesli Mesaj Nasıl Bırakılır – Sesli Mesaj Ücretli mi? Sesli Mesaj Nasıl Dinlenir – 2022

Zaman zaman aradığımız kişilere ulaşamayabiliriz. Bunun birçok sebebi olabilir. Fakat, acil ulaşmamız gerekirse veya endişelendiysek bu durum can sıkıcı olabilmektedir. Öyle ki bu soruna çözüm olarak sevdiklerinizi takip edebileceğiniz çok sayıda konum uygulaması bulunmaktadır. Ancak aradığımız kişiye ulaşamıyorsak ve bir mesaj bırakmamız gerekiyorsa yapabileceğimiz tek bir seçenek bulunuyor. O da sesli mesaj bırakmak. Sesli mesaj nedir, sesli mesaj nasıl bırakılır, sesli mesaj ücretli mi sorularına yanıt arayanlar için uygulamayı araştırdık. İşte detaylar…

Sesli Mesaj Nedir?

Sesli mesaj, aradığımız kişilere ulaşamadığımız ve bir mesaj bırakmamız gerektiği durumlarda kullanabildiğimiz bir uygulamadır. Uygulamayla ulaşılamayan numaraya bir sesli mesaj bırakabilir ve iletmek istediğimiz mesajı karşı tarafa, telefonunu açabildiği veya telefonunun çekebildiği durumlarda gönderebiliriz.

Sesli Mesaj Numarası Nedir?

Sesli mesaj numarası da bu durum için sıkça duyulabilen bir kavramdır. Sesli mesaj numarası, kullanıcının kendisine gönderilen sesli mesajları dinleyebildiği ve bunun için araması gereken numaradır. Bu numaralar kullanılan operatöre göre farklılık gösterir. Tarafımıza bir sesli mesaj iletildiğinde bunun bildirimi genellikle bize gelir. Ancak bize gelmediği durumlar da yaşanabilir ve böyle durumlar için bir sesli mesaj gelip gelmediğini kontrol edebilmenin yolu sesli mesaj numarasını aramaktan geçer.

Sesli Mesaj Nasıl Dinlenir?

Tarafımıza gönderilen sesli mesajları bildirim geldiği taktirde belirtilen link üzerinden rahatlıkla dinleyebiliriz. Ancak kimi durumlarda bildirim gelmeyebilir. Bunun için aşağıda yer alan numaralar üzerinden tarafımıza gönderilen sesli mesajları öğrenebilir ve bu mesajları dinleyebiliriz:

Operatörlerin sesli mesaj numaraları şu şekildedir:

  • Turkcell Sesli Mesaj Numarası- 7532
  • Vodafone Sesli Mesaj Numarası- 7542
  • Türk Telekom Sesli Mesaj Numarası- 999
  • BİM Cell ve PTT Cell- 888

Yukarıda yer alan numaralar arasında sim kartımızın ait olduğu operatörü aramalıyız. Aramanın ardından operatör yetkilileri sesli mesaj olup, olmadığının bilgisini verecektir. Bir sesli mesaj olması durumunda, “Bir adet sesli mesajınız bulunuyor. Dinlemek için 1’e basın” şeklinde bir duyuru yapılacaktır. Duyurunun ardından talep edilen numaranın tuşlanmasıyla birlikte sesli mesaj dinlenebilir.

Sesli Mesaj Nasıl Gönderilir?

Tarafımıza gönderilecek sesli mesajların nasıl dinlenebileceğini öğrendik. Peki, biz ulaşamadığımız kişilere sesli mesaj göndermek istersek ne yapmalıyız?

Sesli mesaj göndermek istersek operatörlerin yanı sıra internetten yararlanarak sohbet uygulamaları üzerinden de gönderim sağlayabiliriz. Ancak karşı tarafın internetinin olmadığını düşünüyorsak veya karşı tarafının mobil cihazının akıllı olmadığını biliyorsak bu durumda operatörlerin sesli mesaj imkanlarından faydalanabiliriz.

  • Bunun için öncelikle ulaşmak istediğimiz kişiyi aramalıyız. Aradığımızda ulaşmak istediğimiz kişiye ulaşabilirsek sesli mesaj gönderemeyiz. Sesli mesaj yalnızca karşı tarafa ulaşamadığımız durumlarda başvurabileceğimiz bir seçenektir. Karşı tarafa ulaşamadığımız taktirde ise “Aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor.” bildirimi verilecektir.
  • Bildirimin ardından telefonu kapatmaz ve bir süre beklersek operatör yetkilileri tarafından bir sesli mesaj gönderip, göndermek istemediğimiz sorulacaktır. Eğer sesli mesaj göndereceksek, bu durumda bir süre daha beklemeliyiz.
  • Operatör sekreteri kısa süreli beklemenin ardından, “Bildirim sesinden sonra sesli mesajınızı gönderebilirsiniz.” duyurusu yapılacaktır. Bunun için de bir bildirim sesi gelecektir. Bildirim sesinin sonrasında ise iletmek istediğimiz mesajı karşı tarafa gönderebiliriz.

Sesli Mesaj Ücretli mi?

Sesli mesaj yöntemi tüm operatörler için ücretlidir. Ancak bu ücretler operatörlere göre farklılık göstermektedir. Ücret tutarları faturalı hat sahibiyseniz faturanıza yansıtılacaktır. Ancak faturasız hat sahibiyseniz sizden ödeme yapmanız talep edilecektir. Ödeme yapmamanız durumunda ise dakika ve internet haklarınızdan faydalanamayacaksınız.

  • Turkcell sesli mesaj ücreti 2022 yılı itibarıyla vergi ve ek hizmetler de dahil olmak üzere 2 lira 50 kuruştur,
  • Vodafone sesli mesaj ücreti 2022 yılı itibarıyla vergi ve ek hizmetler de dahil olmak üzere 2 lira 50 kuruştur,
  • Türk Telekom sesli mesaj ücreti 2022 yılı itibarıyla vergi ve ek hizmetler de dahil olmak üzere 1 lira 80 kuruştur,

Yanlışlıkla Sesli Mesaj Gönderilirse Ücret Ödenir mi?

Yanlışlıkla sesli mesaj gönderdim ücret kesilir mi sorusu da sıkça sorulur. Telefonla arama yaptığımız durumlarda bazen telefonu bir köşeye koyarak farklı bir işle meşgul olabilir ve bir anlık unutkanlıkla telefonun açık olduğunu fark edemeyebiliriz. Buna benzer durumlarda karşı taraf telefonu açmadığı taktirde doğrudan sesli arama servisine yönlendirilecektir. Serviste bir yanıt verilmediği taktirde bildirim sesini açacak ve sesli kayda başlayacaktır. Bu aşamadan itibaren ücretlendirme faturanıza veya kartınıza yansıtılacaktır. Yanlışlıkla gönderilen sesli mesajlarda da ücret talep edilir. Ne yazık ki bu durumda ödenen ücreti geri alma şansımız bulunmamaktadır.

Truth Social İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.