Ekonomi

SGK tarihine göre emeklilik yaşı tablosu – 2022

Türkiye’de prim günü dolan herkes emekli olmanın hayalini kuruyor. Ancak emekli olabilmek için yaş şartının da sağlanması gerekiyor. SGK tarihine göre farklılık gösteren emeklilik yaşı işe başlangıç tarihine göre belirleniyor. Ayrıca kadın-erkek çalışanların emeklilik tarihleri de farklılık gösteriyor. İşte erken emeklilik için gün araştırması yapanları yakından ilgilendiren emeklilik yaşı tablosu…

Kadınlar da Emeklilik Yaşı Hesaplama

Emeklilik hayali kuranların karşılamaları gereken onlarca şart bulunuyor. Bu şartların yanı sıra kişinin cinsiyeti de emeklilik yaşının belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Kadın ve erkek çalışanların emeklilik yaşı fark ediyor.

Kadınların emeklilik yaşlarını hesaplayabilmeleri için aşağıdaki tabloyu incelemeleri gerekiyor. İşe giriş tarihi ve ilgili tarihteki emekli olma şartları büyük önem taşıyor.

1 Mayıs 2008 öncesi işe giren kadın çalışanların emeklilik yaş tablosu-

kadincalisan1
kadın çalışanların emeklilik yaşı tablosu

1 Mayıs 2008 sonrası işe giren kadın çalışanların emeklilik yaş tablosu-

kadincalisan2
kadın çalışanların emeklilik yaşı tablosu

Erkekler de Emeklilik Yaşı Hesaplama

Erkek çalışanlar için prim günü, işe giriş tarihi ve yaş şartının yanı sıra askerlik durumu da emekliliği belirleyen faktörler arasında yer alıyor. Kadın çalışanlara kıyasla daha geç tarihlerde emekli olabilen erkekler için de 1 Mayıs 2008 tarihi büyük önem arz ediyor.

1 Mayıs 2008 öncesi işe giren erkek çalışanların emeklilik yaş tablosu-

erkekcalisan1 1
erkek çalışanların emeklilik yaş tablosu

1 Mayıs 2008 sonrası işe giren erkek çalışanların emeklilik yaş tablosu-

erkekcalisan2
erkek çalışanların emeklilik yaş tablosu

İşe Giriş Tarihi Sonradan Değiştirilebilir

Hem kadınlar hem de erkekler ilk SGK’lı oldukları günü değiştirme hakkına sahiplerdir. Erkekler için bu durumda askerlik durumu oldukça önem taşımaktadır. İşe giriş tarihinden önce askerliğini tamamlayan erkekler SGK’lı oldukları tarihi değiştirebilir. Kadınlar içinse bu durum anne oldukları tarihe göre değişim gösterebilir. İşe giriş tarihinden önce anne olan kadınlar SGK’lı oldukları tarihte değişiklik talep edebilirler.

Emeklilik Yaş Hesabı Nasıl Yapılır?

Elektronik ortamda SGK resmi internet sayfası ve e-devlet platformu emeklilik yaşının hesaplanmasında yardımcı olmaktadır. Standart durumlar için ne zaman emekli olabileceğinizi inceleyebilirsiniz. Ancak askerlik ve anne durumu gibi özel sebeplerden ötürü emekliliğinizin etkilenip, etkilenmediğini belirtilen yöntem dahilinde öğrenemezsiniz. Bu sebeple en yakın SGK biriminden konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ev hanımlarına emeklilik müjdesi!

Bir Yorum

  1. Ciraklik ve stajyer sigortaliliklari neden gecerli degil biz o yilda calismamisizmi bu nasil iş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.