EkonomiBilgi

Doların düşüşü otomobil piyasasını da etkiledi! Sıfır otomobil fiyatları güncelleniyor!

Dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ekonomi politikaları sonrası Türk lirası hızla değer kazandı. Dolar ve euro karşısında hızla değer kazanan Türk lirası piyasalardaki yukarı yönlü hareketi engelledi. Dolar ve euro fiyatları sert düşüş yaşadı.

Son dönemde kur fiyatlarındaki dengesizlik sebebiyle gıda ürünlerinden, gayrimenkule, otomobil piyasasından, akaryakıta kadar pek çok sektörde önlenemez fiyat artışları yaşandı. Yaşanan fiyat artışlarıyla birlikte hayat pahalılığı artan Türkiye’de vatandaşlar zor durumda kaldı.

Ancak dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu yeni ekonomi politikalarıyla birlikte kur fiyatlarında sert düşüş yaşandı. Dün sabah saatlerinde 17 lira seviyelerinin üzerine tırmanan dolar, Erdoğan’ın açıklamaları sonrası akşam saatlerinde 12 liraya kadar geriledi. Güne 12 lira seviyelerinde başlayan dolar, 11 lira seviyelerine kadar düştü. Doların güncel değeri ise 13 lira.

KUR FİYATLARINDA SERT DÜŞÜŞ

Türkiye’de son bir yıllık dönemde hayat pahalılığı arttı. Hayat pahalılığının artmasına sebep olan en önemli konu ise kur fiyatlarındaki hızlı yükselişti. Bir yıllık süreçte 10 liranın üzerinde artış yaşayan dolar ve euro dün açıklanan yeni kararlarla birlikte sert düşüş yaşadı.

Dün sabah saatlerinde 17 lira seviyelerine tırmanan doların güncel değeri 13 lira iken, 19 lira seviyelerine yükselen euronun güncel değeri 14 lira 80 kuruş oldu. Yaşanan sert düşüşün ardından birçok sektörde fiyatlar yenilenmeye başladı.

OTOMOBİL SEKTÖRÜNDE FİYAT GÜNCELLEMELERİ 2022

Dolar kurunun, Türk lirası karşısında yaşadığı sert düşüşle birlikte son bir yıllık dönemde en fazla fiyat artışı yaşanan otomobil piyasasında fiyatlar yenilenmeye başladı. Birçok marka yaşanan sert düşüşün ardından internet sayfaları üzerinden fiyat listelerini kaldırarak, ‘Fiyatlar güncellenmektedir’ ibaresine yer verdi.

Türk lirasının değer kazanmasıyla birlikte otomobil sektöründe fiyatların düşmesi bekleniyor. Sıfır otomobillerde yaşanabilecek olası fiyat düşüşlerinin de, ikinci el piyasasını etkileyeceği düşünülüyor. Son bir buçuk aylık süreçte 40 bin liranın üzerinde fiyat artışı yaşayan araçların, hızla değer kaybına uğrayabilecekleri belirtiliyor.

dacia otomobil 2022
doların düşüşü otomobil piyasasını da etkiledi! sıfır otomobil fiyatları güncelleniyor! 7
image 2
doların düşüşü otomobil piyasasını da etkiledi! sıfır otomobil fiyatları güncelleniyor! 8
image 3
doların düşüşü otomobil piyasasını da etkiledi! sıfır otomobil fiyatları güncelleniyor! 9
image 4
doların düşüşü otomobil piyasasını da etkiledi! sıfır otomobil fiyatları güncelleniyor! 10
image 5
doların düşüşü otomobil piyasasını da etkiledi! sıfır otomobil fiyatları güncelleniyor! 11

AKARYAKIT FİYATLARINDA DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

Otomobil piyasasında beklenen düşüşe benzer şekilde akaryakıt fiyatlarında da ciddi oranda bir düşüş bekleniyor. Enerji, Petrol, Gaz ve İkmal İstasyonları İşveren Sendikası Başkanı Fesih Aktaş, yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni ekonomi kararlarının akaryakıt fiyatlarını etkileyebileceğini ve yakın zamanda LPG, benzin ve motorin fiyatlarında düşüş yaşanabileceğini açıkladı.

Aynı zamanda geçtiğimiz hafta açıklanan ve dün gece saatlerinde uygulanması planlanan akaryakıt fiyatlarına yapılacak zammın kur fiyatlarındaki sert düşüşle birlikte durdurulduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.