Ekonomi

Su faturası gelenler dikkat: Faturanızın üzerinde yazanı hemen kontrol edin!

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından, son 5 yıllık süreçte su faturalarında yer alan bakım bedeli ile birlikte KDV’lerin eksik yazıldığı ve bu sebeple Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılması gereken tutarda büyük eksiklik tespit edildiği; bu zararında su faturalarına yansıtılarak tahsil edileceği belirtildi.

İSKİ tarafından dijital mecrada yayımlanan duyuruda, Sayıştay’ın denetim raporuyla, İstanbul Vergi Denetim Başkanlığı tarafından hazırlanan inceleme raporunda 2016 ile 2020 yılları arasındaki su faturalarında bakım bedeli adıyla alınması gereken KDV ödemelerinin eksik hesaplandığını ve oluşan açığın da su faturalarına yansıtılarak kullanıcılardan tahsil edileceği belirtildi.

Ayrıca aynı raporda 2019 ile 2021 yılları arasında İstanbul’da yaşayan vatandaşlardan alınan insani su hakkı projesiyle karşılıksız dağıtılan su üzerinden de emsal bedellerle KDV hesaplandığı, bu konuda açıklama yapılması gerektiği belirtildi. İSKİ, tüm bu sebepler doğrultusunda oluşan açığın İstanbul’da yaşayan vatandaşların su faturalarında geçmişe dönük borç olarak yansıtılarak kapatılacağı ve alınacak ödeneklerinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılacağını duyurdu.

Emeklilere 2 bin 200 liraya varan ek ödeme yapılacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.