Ekonomi

Süt Fiyatları Ne Kadar Oldu? Güncel Süt Fiyatları

Ulusal süt konseyinin kasım ayı sonunda aldığı zam kararının ardından 1 litre çiğ sütün fiyatı 3 lira 20 kuruştan, 4 lira 70 kuruşa yükselmişti. Süt fiyatlarındaki artış birçok temel besin kaynağının etiket fiyatına da yansıdı. Örneğin 25 litre sütten elde edilen 1 kilogram tereyağın fiyatı 54 liradan, 90 liraya yükseldi.

SÜT ÜRÜNLERİNE ZAM

Türkiye’de artan enflasyon market ürünlerindeki etiket fiyatlarını da etkiledi. Özellikle temel gıda ürünlerine yapılan zamlarla birlikte un, şeker ve sıvıyağ gibi ürünlerde son bir ay içerisinde önlenemez yükselişler yaşanırken, son dönemde süt ve süt ürünlerinde de fiyat artışları yaşanmaya başladı. Süt fiyatlarına yapılan zamlarla birlikte tereyağı gibi kaynağını sütten alan besinlerinde etiket fiyatları yükselişe geçti. 1 kilogram tereyağın fiyatı birçok markette 90 lira seviyelerine tırmanırken, beyaz peynirin kilogram fiyatı da 60 liranın üzerine tırmandı.

İŞTE SÜT ÜRÜNLERİNİN MARKETLERDEKİ FİYATLARI

Pınar marka süt ürünlerinden yüzde 50 daha uygun olan SEK marka sütün fiyatı 16 liraya yükseldi. Süt ürünlerine getirilen zamlar, pirinç, bulgur, un gibi ürünleri de etkiledi.

Reyonlarda yer alan süt ürünlerinin market market etiket fiyatları şu şekilde:

Trendyol Hızlı Market’te, birçok markette 16 TL’ye yer bulan 1 litrelik tam yağlı Pınar Süt’ün fiyatı 5,50 TL

A101’de Birşah Yağlı Süt 1 lt 6,95 TL, aynı ürünün yarım yağlı seçeneği ise 6,45 TL

Yörükoğlu Yarım Yağlı Süt (En az %1,5 Yağlı) 1 lt 9,25 TL,

Yörükoğlu Yağlı Süt 1 lt 10,50 TL,

Ayrıca A101’de Pınar marka sütlerde indirim fırsatı bulunuyor. 6 adet 500 ml Pınar Süt’ün etiket fiyatı 26,95 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.