Bilgi

Taksitle Araba Nasıl Alınır 2022

Artan kur fiyatlarıyla birlikte otomobil fiyatları hızla yükseldi. En düşük fiyatlı araca dahi 40 bin liranın üzerinde zam geldi. Sıfır otomobillerin ardından ikinci el otomobil piyasasında da dudak uçuklatan zamlar yapıldı. Artan masraflar karşısında çaresiz kalan vatandaşlar otomobil satın alabilmek için krediye yöneldi. Krediyle birlikte de taksitle araba satın almanın hesapları yapılmaya başladı.

Nakit ihtiyacı olan vatandaşlar peşin fiyatla otomobil almak yerine, taksitle otomobil almanın yollarını araştırmaya başladı. Taksitle araba satın almak isteyenlerin uygulayabilecekleri iki yöntem bulunuyor. Taksitle araç satın almanın iki yöntemini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bankadan kredi almak,
 • Galeriden borç senedi almak,

Yukarıdaki iki yöntem sayesinde borç edinerek araba satın alabilirsiniz. Ancak bankadan kredi çekerek otomobil satın almak isteyenlerin önünde birkaç engel bulunuyor. Bunlardan en önemlisi kredi notudur. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi çekmesi oldukça güç bir durumdur. Kredi notu düşük olan vatandaşların 50 bin liranın üzerinde kredi alması pek mümkün görülmemektedir. Ayrıca aylık maaşınızda kredi çekerken bankanın önemsediği ayrıntılardan biridir.

Taksitle Araba Alırken Faiz İşler mi?

Taksitle araba satın almak için başvurulabilecek her iki seçenekte de alacağını nakit üzerine faiz işlenir. Geri öderken uygulanan faiz tutarında ödeme yaparsınız. Örneğin, bankalardan kredi çekerken, belirtilen faiz oranında ödeme yapacaksınız. 50 bin lira kredi çeken kişiler, 58 bin lira tutarına kadar geri ödemek durumunda kalabilir. Bu sebeple taksitle araba almak isteyenler faizin işleneceğini de unutmamalılar.

Taksitle Araba Alırken Peşinat Ödenir mi?

Galeri ve benzeri kuruluşlardan nakit ihtiyacınızı karşılayarak araç satın almak isterseniz, alacağınız tutarın belirli bir oranında peşinat ödemeniz talep edilecektir. Bankalardan kredi çekerseniz, peşinat talep edilmeyecektir. Öyle ki bazı bankalar 3 ay ertelemeli kredi olanağı da sunmaktadır. Kredinizi aldıktan 3 ay sonra taksitlerinizi ödemeye başlayabilirsiniz.

Peşinatla Ayda 490 Lira Taksitle Araç Satın Almak

Konut ve otomobil alımlarında bazı kuruluşlar peşinat imkanı sunmaktadır. Sunulan imkanlar dahilinde faiz oranları diğer seçeneklere oranla çok daha düşüktür. Taksit tutarları da oldukça uygun olan bu kuruluşların bazı dezavantajları bulunmaktadır. Katılımevim, eminevim ve benzeri kuruluşlar taksitle konut ve otomobil almanıza olanak sağlar.

Ancak bu kuruluşlar kura yöntemiyle ödeme yapmaktadır. Siz başvurduktan sonra noter huzurunda yapılan kuraları takip etmek zorundasınız. Adınız kura aşamasında çıkana kadar kuraları takip etmelisiniz. Kura çıkmadan ödeme yapılmayacaktır. Bu sebeple otomobil ve konut alımlarınız 3 yıla kadar ertelenebilir.

Kurumların sunduğu avantajlar ise düşük taksit tutarlarıdır. Katılımevim’de aylık 490 lira ödemeyle araç sahibi olabilirsiniz. Uygun taksitlerle otomobil sahibi olmak isteyenler Katılımevim müşteri hizmetleriyle görüşme sağlayabilir. Müşteri hizmetleriyle görüşme sağlamak isteyenler 444 1 100 numaralı hat üzerinden iletişim kurabilir.

2000 Lira Peşinatla Araç Satın Almak

Farklı şehirlerde yer alan bazı oto galeriler belirli bir peşinat tutarının ödenmesi durumunda otomobil satın almanıza olanak tanımaktadır. En düşük 2 bin liralık ödemenin ardından talep ettiğiniz otomobili satın alabilirsiniz. Tabii ki modele ve markaya göre istenen peşinat tutarının değişeceğini hatırlatalım. Aylık 2 bin lira peşinatla otomobil satın alabileceğiniz bazı oto galeriler şu şekilde:

 • Buraklar oto galeri- İstanbul & İzmir
 • Doğuş oto galeri- İstanbul & Ankara & Bursa & İzmir & Adana
 • İnanlar oto galeri- Bursa
 • Lara oto galeri- Trabzon
 • Bilkay oto galeri- Samsun
 • Akçalar oto galeri- Ankara

Listelenen oto galerilerin yanı sıra pek çok oto galeri aynı olanağı sağlamaktadır. Fakat otomobil satın alırken, satın alacağınız kurumun güvenilirliğini araştırmanızda fayda bulunmaktadır. Otomobilin durumu da oldukça önemlidir. Piyasada kötü niyetli kişilerin var olduğunu bilmenizi isteriz. Bu sebeple bankalardan kredi almanız daha güvenilir olabilir.

Araç Borcu Nasıl Sorgulanır?

Peşinatsız Taksitle Araba Almak

Eminevim, Katılımevim ve benzeri kuruluşlar tercihinize göre peşinatla ve peşinatsız otomobil almanıza olanak tanır. Peşinatla otomobil almak isterseniz yapılacak kuralarda adınızın çıkma olasılığı arttırılır. Peşinatsız araç sahibi olmak isterseniz kuradaki şansınızın azaldığı belirtilir.

Benzeri kuruluşlar vasıtasıyla otomobil satın almak isterseniz öncelikle başvuru oluşturmalısınız. Başvuru aşamasında sizden tercihleriniz istenir. Belirli bir peşinat ödemeniz durumunda yapılacak kurada adınızın bulunma ihtimalinin yükseltileceği söylenir. Peşinat ödememeniz durumunda ise 3 yıllık süre içerisinde adınızın çıkabileceği belirtilir.

Tabii ki noter huzurunda yapılacak kura ile peşinat hakkı kazanacak kişilerin listelenmesi şans içeren bir durumdur. Peşinat ödemeden de adınız çıkabilir ve çok düşük taksit tutarlarında otomobil sahibi olabilirsiniz.

Peşinatsız Taksitle 2. El Araba Almak

Bazı otomobil markaları peşinat talep etmeden ikinci el otomobil almanıza olanak tanır. Genellikle galerilerin satışını gerçekleştiremediği eski model araçlar için yapılan satışlarla otomobil sahibi olmak isteyenler aşağıdaki markalara ait oto galerileri inceleyebilir:

 • Fiat marka otomobiller,
 • Renault marka otomobiller,
 • Ford marka otomobiller,
 • Honda marka otomobiller,

Galeriden Taksitle Araba Alınır mı?

Kimi oto galeriler borç senedi vermektedir. Talep ettiğiniz tutarda verilecek borç senediyle otomobil sahibi olabilirsiniz. Borç senedi alırken, oto galerinin sunduğu ödeme koşullarına göre aylık yapacağınız ödeme tutarı belirlenir. Ödeme tutarınız ve koşullarınız, satın almak istediğiniz markanın ve modelin durumuna göre farklılık göstermektedir.

Taksitle Hangi Model Arabalar Satın Alınabilir?

Galerilerden borç senedi alarak veya bankalardan kredi çekerek otomobil sahibi olabilirsiniz. Her iki seçenekte de maddi durumunuza göre kredi olanağı tanınır. Borç senedi aldığınız oto galeri aylık maaşınızı soracak ve buna göre otomobil fırsatları sunacaktır. Bankalarda aylık maaşınıza ve kredi notunuza göre alacağınız kredi tutarını belirler. Bu sebeple maddi durumunuzun yettiği ölçüde talep ettiğiniz model ve markaya göre araç satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.