Teknoloji Haberleri

Tapu Randevusu Nasıl Alınır?

Tapu Başvurusu Nasıl Yapılır? Gelin Hep Birlikte İnceleyelim...

Tapu randevusu nasıl alınır sorusu ile çoğu zaman karşılaşırız. Tapu almak için öncelikle bir Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ nden randevu alınması gerekir. Randevu alınmadan, tapu ve işlemlerinin yapılması söz konusu değildir. Bu yüzden öncelikle randevu ve ile ilgili detayları bilmek ve adımları doğru bir şekilde takip etmek gerekir. Tapu randevusu almak aslında çok basittir. Bu ve sorunun cevabını arayanlar, yazının devamında bütün detayları bulabilir.

Tapu Randevusu Almak İçin Yapılması Gerekenler

Tapu işleminiz varsa ve sürecin hızlı bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız, öncelikle Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü‘ nden randevuyu almanız gerekir. Bu işlem için herhangi bir yere gitmenize gerek kalmaz. Telefonunuzdan 181’ i arayarak, randevu talebini oluşturabilirsiniz. Bilindiği üzere bu tür kurumların hatları çok yoğun olur ve ulaşmak çok kolay değildir. Bu yöntemin dışında internet üzerinden online başvuru yapabilirsiniz. Bu sabah hızlı bir başvuru yöntemidir. Randevu oluşturduktan sonra, randevuyu sorgulayarak, takipte kalabilirsiniz.

Tapu Randevusu İçin Gerekli Evraklar

Tapu randevusu için gerekli evraklar eksik olursa tapu işlemi tamamlanmaz. Bunun için aşağıdaki belgeleri kesinlikle eksiksiz olarak getirmeniz gerekir.

  • Son 6 aya ait renkli bir fotoğraf
  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ve fotokopisi
  • İkametgâh bilgileri iletişim bilgileri
  • Bir seneyi aşmamış deprem sigorta poliçesi ve fotokopisi
  • Emlak vergi dairesinin verdiği temiz kâğıt
  • Eğer şahsen bir başvuru yoksa mutlaka vekâletname olması gerekir.

Tapudan Randevu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tapudan randevu almak için yapılması ve dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Eğer online bir randevu talep edeceksiniz, öncesinde bilmeniz gereken bazı noktalar vardır. İnternet üzerinden alınacak olan randevular da kontenjan boşluğu çok önemlidir. Uygun olan gün ve saatte randevu verilir. Sizin yaptığınız plana uygun olmayabilir. Peki randevu nasıl alabilirim? yapmanız gerekenler işlemler şunlardır;

  • Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü 181’i arayarak veya,
  • Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü https://webtapu.tkgm.gov.tr/ adresi üzerinden işlemleri halledebilirsiniz.


Eğer kontenjan dolu ise o gün için randevu almak çok zordur. Bundan ötürü başka bir gün yeniden deneme yapabilirsiniz. Tapu Randevusu alacağınız taşınmaz mülkün kayıtlı olduğu müdürlükten de randevu talep edebilirsiniz. Eğer bir yıl içinde yeni TC kimlik numarası ile 5 kere randevu almışsanız, bir daha almanız söz konusu olamaz. Gün de bir kere randevu alma hakkı bulunur. Bir kaç randevu alınamaz. Ge

Tapu Randevu Sorgulama

Tapu randevusu sorgulama konusu da merak edilir. E devlet için girişiniz mevcutsa oradan kontrol edebilirsiniz. Bunun için şifre ve TC kimlik numarası ile giriş yapmanız yeterli olacaktır. E-Hizmetler sekmesinden, randevu durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Buradan Tapu Kadastro Müdürlüğü seçilir ve sorgulama seçeneğine basılır. Ayrıca 181’ i arayarak da randevunuzu sorgulayabilirsiniz. Telefonu düşürmek biraz zor olsa da bir kaç kez tekrar ederek, randevunuz hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer doğru adımlar izlenirse randevu almak ve sorgulamak çok kolaydır.

Web Tapu Satış Başvuru Yapma İşlemleri

Web Tapu Satış Başvuru Yapma İşlemleri, İlk etapta yapmanız gereken https://webtapu.tkgm.gov.tr/ adresine gidip sağ üst köşeden bireysel butonuna tıkladıktan sonra karşınıza 2 seçenek çıkar “Web Tapu Şifresi ile giriş” diğeri ise “E-devlet şifresi ile giriş”. Sizin yapmanız gereken “E-devlet ile giriş” olacaktır. Giriş yaptıktan hemen sonra şu adımları uygulayın;

web tapu başvurusu nasıl yapılır?
tapu randevusu nasıl alınır? 7

İlk adım: Açılan pencerede “Başvuru Yap” butonuna tıkladıktan sonra aşağıda ki pencere açılır.

wb basvuru 768x435 1
tapu randevusu nasıl alınır? 8

İkinci adım: Üst kısımda gösterildiği gibi “1” ile belirtilen alanda başvuru yapılacak işlem türünden “TAPU İŞLEMLERİ” ve “2” ile gösterilen alandan işlem türüne ise “SATIŞ” butonu seçilir. Eğer farklı bir işlem yapılmak isteniyorsa “İşlem Açıklaması” kısmında bu durum belirtebilirsiniz. Seçimler yapıldıktan hemen sonra “İLERİ” butonu tıklanır. Daha sonra satıcıya ait taşınmazları gösteren, aşağıdaki liste penceresi açılır.

wb liste
tapu randevusu nasıl alınır? 9

Üçüncü Adım: Önümüze çıkan listede, satış yapılmak istenen taşınmazın başında bulunan şık işaretlenerek “İLERİ” butonu düğmesine tıklanır. İşlem sağlanacak Tapu Müdürlüğü ekranı açılır. Karşımıza çıkan ekranda Tapu Müdürlüğü taşınmazın bulunduğu tapu müdürlüğü olarak seçili gelir. Eğer satış farklı bir Tapu müdürlüğünde yapılacaksa “İşlemi farklı müdürlükte yapmak istiyorum” kutucuğunu işaretleyerek istenen müdürlük seçilir. Tekrar “İLERİ” butonu tıklanarak, “Başvuran Kişi Bilgileri” karşımıza listelenir. (Girdiğini bilgilerde bir yanlışlık var ise profil bölümünden düzeltebilirsiniz). Bilgilerde yanlışlık yoksa “İleri” butonu ile “Taraf Bilgi ve Belgeleri” sayfasına geçilir.

wb alici
tapu randevusu nasıl alınır? 10

Dördüncü adım: Yukarda belirtilmiş iki seçenek türü vardır burada size alıcıya ait taraf tipi seçenekleri sorulmuştur. Alıcı eğer gerçek kişi ise “Gerçek Kişi” sekmesi işaretlenir. Alıcı gerçek kişi değilse, şirket, belediye, kooperatif, dernek gibi bir tüzel kişi ise “Tüzel Kişi” seçeneği işaretlenmelidir.

wb bilgiler
tapu randevusu nasıl alınır? 11

Beşinci Adım: Yukarıda belirtilen bilgiler oldukça doğru girilmelidir. Çünkü Tapu Müdürlüğünce hazırlanacak olan satış işlem belgeleri buradaki bilgilerden kullanılır. Eğer yanlış bilgiler girilirse hazırlanan işlem tapu müdürlüklerince iptal edilebilir.

Bu yazımızda sizlere Tapu Randevusu Nasıl Alınır?, Web Tapu Satış Başvuru Yapma İşlemlerini anlattık beğendiyseniz aşağıdan bizlere oy veriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.