Teknoloji Haberleri

Telefon Şifresi Nasıl Kırılır 2022

Telefon şifresi kırma

Telefon şifresi nasıl kırılır 2022 senesinde milyonlarca kullanıcı telefon cihazlarında kurguladıkları şifreleri unutarak cihazlara erişimlerini kaybediyorlar. Bu konuda çaresiz kalan kullanıcılar cihazlarını sıfırlayarak tüm verilerini kaybediyorlar. Köşemizde cihazlarına erişimlerini kaybeden milyonlarca kullanıcının çaresiz kaldığı konuya ilişkin yapılacak adımları derledik.

Android Ekran Kilidi Kırma Formatsız

Android özelinde inceleme yapıldığında özellikle Samsung kullanıcılarının şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Samsung cihazlarında yer alan ‘find my mobile’ özelliği ile kullanıcılar güvenlik girişlerini unutsalar dahi, cihazlarına erişim sağlayabiliyor. Ancak özellikten cihaza koyulan şifreyi unutan kişiler, özelliği aktif etmediyse faydalanamıyor. Özellik yalnızca kaybetmeden önce aktif edenler için kullanışlı hale gelecektir.

  • Özellikten faydalanmak isteyen kullanıcılar öncelikle Samsung’un resmi sayfası üzerinden bir profil oluşturmalı.
  • Profil oluşturulduktan sonra ‘find my mobile’ özelliğini aktif etmeli. Özelliği aktif hale getirebilmek için cihazın ayarlar kısmından güvenlik sekmesine giriş yapılmalı. Diğer adımda kullanıcılar, karşılarına gelen Find My Mobile sekmesine dokunarak, özelliği aktif hale getirmeli.
  • Özelliği aktif hale getiren kullanıcılar, şifrelerini kaybettikleri durumlarda özellikten faydalanarak cihazlarına erişim sağlayabilecek. Bu adımda unutulmaması gereken nokta samsung hesabına verilen güvenlik parolası. Bu parola sayesinde özellik aktif hale gelmektedir.

Mail İle Şifreyi Sıfırlamak

Diğer bir adımda ise Google Mail hesabınız ile cihazınızdaki şifreyi sıfırlayabilirsiniz. Cihazlarını mail adreslerine bağlı kılan kullanıcılar, güvenlik parolalarını hatırlamadıkları durumlarda, mail adresleri üzerinden cihaz şifrelerini sıfırlayabiliyor.

Güvenlik parolasını unutan kişiler Google Mail hesaplarına giriş yaparak, cihazlar sekmesi üzerinden bağlı kılınan cihazı kilitle seçeneğini aktif hale getirmeli.

Aktif hale geldikten sonra sistem geçici bir şifre isteyecektir. Adımları gerçekleştirerek cihazlarındaki parolayı sıfırlayan kişiler, ayarlara girerek kilit ekran ayarlarındaki geçici şifrelerini devre dışı bırakmalı.

Mail İle Şifreyi Sıfırlamak

Diğer bir adımda ise Google Mail hesabınız ile cihazınızdaki şifreyi sıfırlayabilirsiniz. Cihazlarını mail adreslerine bağlı kılan kullanıcılar, güvenlik parolalarını hatırlamadıkları durumlarda, mail adresleri üzerinden cihaz şifrelerini sıfırlayabiliyor.

  • Güvenlik parolasını unutan kişiler Google Mail hesaplarına giriş yaparak, cihazlar sekmesi üzerinden bağlı kılınan cihazı kilitle seçeneğini aktif hale getirmeli.
  • Aktif hale geldikten sonra sistem geçici bir şifre isteyecektir. Adımları gerçekleştirerek cihazlarındaki parolayı sıfırlayan kişiler, ayarlara girerek kilit ekran ayarlarındaki geçici şifrelerini devre dışı bırakmalı.

ADB İle Şifre Sıfırlamak

ADB özelliği android cihazlarda bulunan ‘USB Hata Ayıklama’ özelliğidir. Özellik aktif halde olan cihazlarda, şifreler sıfırlanabilmektedir. Özellikten faydalanmak isteyen kişiler cihazlarını bir bilgisayara bağlamalılar. ADB dosyasını indiren kişiler sıkıştırılan dosyayı C diskine göndermeli ve bir klasör oluşturmalı.

Sonrasında komut satırı (CMD) çalıştırılmalı. Ve komut satırına cd C:/ADB komutu girilmeli. Komut girildikten sonra enter duşuna basılmalı. Sonrasında ekrana yansıyan alana adb Shell rm/data/system/gesture.key komutu girilmeli.

Girilen komutla birlikte cihaz yeniden başlatılarak yeni parola belirlenmeli.

BAŞKASININ TELEFON ŞİFRESİNİ ÖĞRENME

Milyonlarca kişi, bir başkasının telefonunda yer alan şifreyi öğrenmeye çalışmakta. Bu istek kimi zaman bir merak sebebiyle olabilirken, kimi zamanda kötü niyetli kişilerin bazı bilgileri elde etme çabasıyla başvurmak istedikleri bir yol olarak gözükmektedir.

Telefon üreticileri bu noktada sıkı tedbirler almışlardır. Kötü niyetli kişilerin amaçlarını elde etmelerini istemeyen telefon üreticileri aldıkları sıkı tedbirlerle buna engel olmuşlardır. Bir kimsenin herhangi bir bilgiye sahip olamaması durumunda bir başkasının telefon şifresini öğrenmesi imkansızdır. Ancak telefon sahiplerinin uzak bir noktadan kendi telefonlarına dair şifreleri öğrenmeleri mümkündür.

Kişisel bilgilerin girilmesiyle yapılabilen işlemler ile kişiler kendilerine ait cihazlara erişim sağlayarak unuttukları parolaları sıfırlayabiliyorlar. Bu sayede cihazlarındaki parolaları verilerini silmek zorunda kalmadan sıfırlayabiliyorlar.

Taşınabilir İnternet Fiyatları

Google Cihazımı Bul

Google, cihaz sahiplerinin parolalarını unutmaları ya da cihazlarını kaybetmeleri durumunda cihazlarını bulabilecekleri ve sıfırlayabilecekleri bir uygulama geliştirmiştir. Uygulama kapsamında kaybedilen cihazların yeri tespit edilebilirken, verilerde silinebilmektedir.

Verilerini paylaşmak istemeyen kişiler, silerek kötü niyetli kişilerin amaçlarına engel olabilmektedir. Google platformunun ürettiği uygulamadan yararlanmak isteyen, ancak cihazını kaybeden kişilerin, kaybettikleri cihazlarda internetin ve konum paylaşımının açık olması gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Cihazını kaybeden kişiler başka bir android cihaz üzerinden uygulamayı indirerek, mail adresleri üzerinden giriş sağlamalı. Mail adreslerine giriş yapan kişiler karşılarında çıkan panel üzerinden bağlı bulunan cihazlarının isimlerinin listelendiğini fark edeceklerdir. Aranan cihaza dokunarak, cihazın bulunduğu konum; şarj durumu ve özelliklerine erişim sağlanabilecektir.

Cihazlarını kaybeden veya cihaz parolalarını unutan kişiler için yapılabilecek adımlar şimdilik bunlarla sınırlı. Telefon üreticileri aldıkları sıkı tedbirlerle kötü niyetli kişilerin amaçlarına engel olmak istemektedir. Bu amaç doğrultusunda sıkı tedbirler uygulanan cihazlarda parolaları sıfırlamak veya kaybedilen cihazları bulmak oldukça güçtür.
Ayrıca bu konuda belirli vaatler sunan, kaynağı belirsiz binlerce uygulama bulunmaktadır. Cihazlarının güvenliğini riske atmak istemeyen, verilerini paylaşmak istemeyen kişiler güvenlik problemi yaşatabilecek programlardan uzak durmalıdır.

Tüm bu adımları uygulayarak cihaz şifrelerini sıfırlayamayan veya adımları uygulayamayan kişiler telefonlarını sıfırlayabilir. Bu durumda veriler silinecek ancak cihazlara erişim sağlanabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.