Teknoloji Haberleri

Telefonda takip programı olduğunu nasıl anlarım? Casus yazılımları bulmak

Teknolojisinin gelişmesiyle birlikte telefon cihazları üzerinden her türlü aktivite yapılabiliyor. Yol tarifleri bulunabiliyor, eğitici videolar izlenebiliyor, yazıcı harekete geçirilebiliyor; film, müzik ve benzeri birçok yapıt takip edilebiliyor. Çok sayıda eylemin gerçekleştirilebildiği telefon cihazlarına yönelik kullanıcıların aklında binlerce soru işareti bulunuyor. En çok merak edilen konu ise cihazların birileri tarafından takip edilip, edilmediği oluyor.

Sanal dünyada kötü niyet taşıyan çok sayıda kullanıcı bulunuyor. Kötü niyetli kişilerin varlığı da cihazların güvenliği için risk arz ediyor. Telefon cihazları uzaktan kontrol edilebilir, takip edilebilir hatta yazılımsal olarak çökertilebilir. Cihazlar içerisinde yazılımla yapılabilecek bu işlemler kullanıcılar tarafından anlaşılamıyor. Kullanıcılar takip edildiklerinden şüphelenseler dahi bu durumu tam olarak fark edemeyebiliyor. Bu duruma yönelik bir çözüm arayışı içerisinde olan kullanıcılarsa bir yanıt alamıyor. Hiçbir şekilde telefon cihazlarının takip altında olup, olmadığı anlaşılamaz. Ancak bu takip eylemi engellenebilir.

Telefon Takip Uygulaması Engelleme

Telefon cihazlarının takip edildiği anlaşılamasa da takip edilmesine engel olunabilecek birkaç yöntem uygulanabilir. Telefon cihazlarının takip edilebilmesini engellemek için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Telefonun ayarlar kısmı içerisinde bulunan gizlilik seçeneğine girin,
  • Gizlilik seçenekleri arasında yer alan konum servisleri alanına erişerek bu alanı özelleştirin,

Bu sayede telefon cihazlarındaki konum yalnızca kişiye özel olarak paylaşılacaktır. Bu sayede de takip edilebilme ihtimali minimum seviyeye düşürülecektir.

Telefondan İzlenildiğini Nasıl Anlarım

Kullanıcılar cihazlarında herhangi bir casusluk yazılımı olup olmadığını öğrenebilir. Bunun için de şu adımlar takip edilmelidir:

  • Kullanılan operatörün sunduğu fatura detayları kısmında gönderilen SMS, arama kayıtları ve benzeri oluşumlar incelenebilir. Bu işlemler içerisinde kullanıcıya ait olmayan tüm kayıtlar cihazda başka bir varlığın daha olduğuna işaret edecektir,
  • Aynı yöntemle internet kullanımı da incelenebilir. İnternet kullanımında herhangi bir aşım bulunuyorsa aynı şekilde bir tehlike bulunmaktadır,
  • Cihaza yüklenen herhangi bir virüs veya antivürüs içerikli bir uygulama bulunuyorsa aynı sorun anlaşılabilmektedir,

Telefon Casus Yazılımı Engelleme

Telefon cihazlarına bir başka kişi tarafından herhangi bir uygulama indirilmemesi veya herhangi bir işlem yapılmaması için güvenliği maksimum seviyeye getirmeniz gerekmektedir. Bunun içinse yine ayarlar kısmına erişerek bu kısımdan konum ayarlarını yenileyebilirsiniz. Bu işlemle birlikte başka bir kişi tarafından konumun izlenmesi önlenmektedir.

Telefona Format Atınca Casus Programları Silinir Mi?

Telefon ayarları sıfırlanır ve fabrika ayarlarına geri dönülürse telefonda sonradan indirilen herhangi bir uygulama bulunamayacağı için zararlı içerikler de silinecektir. Bu sebeple telefonun fabrika ayarlarına döndürülmesi cihaz güvenliği açısından önemlidir.

Whatsapp Takip Uygulaması Nasıl Anlaşılır?

Whatsapp takip programı nasıl anlaşılır sorusu da binlerce insanın aklında soru işareti oluşturuyor. Kötü niyetli kişiler whatsapp uygulaması içerisinden de telefon cihazlarına sızabiliyor. Bu sebeple whatsapp üzerinden tanınmayan kişi veya marka adı altındaki gruplarla sohbet oluşturulmaması güvenlik açısından oldukça önem arz ediyor.

Şekilli Nick Yazma – Şekilli İsim Yazma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.