Teknoloji Haberleri

UDF Dosyası Nasıl Açılır

Adalet Bakanlığı tarafından hukuki olarak gerekli tüm işlemlerin yapılabilmesi için kurulan UYAP içerisinde binlerce içerik bulunmaktadır. Ancak bazı içerikler web sitesinde yoğunluk gerçekleştireceği için dosya olarak kullanıcılara gönderilmektedir. Bu dosyaların formatı ise yine Adalet Bakanlığı bilişim ekibi tarafından oluşturulan UDF uzantısıdır. UDF uzantılı dosyalar Microsoft’a ait olan Excel içerisinde oluşturulabilir.

UDF Dosyası Nedir?

UDF dosyası ise UYAP içerisinde kullanılabilen bir tür uzantıdır. UDF dosyaları sayesinde UYAP içerisinde oluşabilecek işlem trafiği önlenmiş ve kullanıcılara gerekli bilgiler UDF uzantısına ait dosyalar tarafından gönderilmiştir. UDF uzantısına ait dosyaları Excel vasıtasıyla oluşturabilirsiniz. Bu tip dosyalar UYAP’ta kullanılabilir.

UDF Dosyası Nasıl Açılır?

UDF tek başına bir uzantıdır. Dolayısıyla UDF dosyalarını herhangi bir program olmadan açamazsınız. UDF dosyasını açabileceğiniz çeşitli programlar bulunmaktadır. JPG, PNG, PDF gibi bir uzantı olan UDF, örnekte verdiğimiz uzantılar gibi açılmak için bazı programlara ihtiyaç duyar. Var olan bazı programlar UDF dosyalarını açabilmektedir. UDF dosyalarını açacak programlar şunlardır:

  • ZİP,
  • Pea-ZİP,
  • Not defteri,
  • Nero Burning,

Microsoft Excel,

udf dosyasi acma
UDF Dosyası Nasıl Açılır

UDF Dosyası Açma Programı

UDF dosyası açma programı ücretsiz araştırması yapan binlerce kullanıcı uzantının açılamamasından yakınmaktadır. Ancak bir bilgisayara sahip olan herkesin cihazında not defteri uygulaması bulunmaktadır. UDF uzantısına sahip olan içerikleri not defteri uygulamasında açabilir ve içeriklerin takibini gerçekleştirebilirsiniz. Not defterinin yanı sıra yukarıda örneklendirdiğimiz diğer uygulamalarla da içerikleri takip edebilirsiniz. Ancak not defteri ücretsiz olarak tüm bilgisayar cihazlarında bulunurken, ZİP ve benzeri diğer programlar sonradan yüklenmeyi gerektirir.

UDF Dosyası Nasıl İndirilir? UYAP Dosya Açma Uygulaması

UDF dosyalarını indirmek için UYAP tarafından bir editör uygulaması geliştirilmiştir. UYAP dosya açma programı olarak da bilinen UYAP editör sayesinde gerekli adli işlemlerin yer aldığı içerikleri kolayca indirebilirsiniz. UDF dosyalarını indirmek için aşağıdaki adımları takip edin:

UYAP tarafından oluşturulan resmi internet sayfasına giriş yapın ve UYAP editör programını indirin

İNDİRME EKRANI

Uygulamayı cihazınıza kurun

Uygulamayı açabilmek için cihazınızı kapatın ve yeniden açın

Açtığınızda uygulama açılacak ve dilediğiniz UDF dosyasını cihazınıza yükleyebileceksiniz

En Hızlı DNS Adresleri

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.