Ekonomi

Unutulan Rapor Parası Nasıl Alınır? 2022

Yaşanan herhangi bir sağlık sorunu veya iş kazası sebebiyle rapor alarak çalışma hayatına bir süre ara veren çalışanlar kimi zaman rapor parasını almayı unutabiliyor. Raporlu olduğu günlerin parasını almayı unutan çalışanların yapması gereken birkaç adım bulunuyor.

Unutulan günlerin parasını almak isteyen kişilerin şu şartları karşılaması gerekir:

  • En az 90 günlük prim,
  • Herhangi bir iş kazası ve benzeri durum yaşandıysa bunun kanıtı olan verilen iş görmezlik raporu,
  • Sağlık sorunlarının kanıtı için SGK’ye dahil herhangi bir hastaneden alınmış olan sağlık raporu,
  • Kendine ait bir işletmesi bulunan esnaf ve benzeri çalışanların en az 90 günün üzerinde sigortalı olarak çalışmış olması zorunludur,

SGK Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Herhangi bir sebeple çalışma hayatına ara veren ancak bu süreçte alması gereken ücreti almayı unutan kişilerin SGK’den alması gereken rapor parasını sorgulayabileceği birkaç yöntem bulunuyor. Böyle bir durumla karşılaşan kişi en yakın PTT şubesi üzerinden kimlik bilgileriyle birlikte gerekli sorgulamayı yapabilir. Diğer yöntemde ise 170 numaralı hat üzerinden konuyla ilgili detaylı bilgi alınabilir ayrıca rapor parasına ilişkin sorgulama yapılabilir.

Her iki adımı da deneyerek bir sonuca ulaşamayan kişiler SGK’de oluşabilecek gecikme ve benzeri durumlardan ötürü bir süre daha beklemelidir. Bir sürelik beklemenin ardından yine aynı adımlar ile sorgulama yapılabilir. Yine sonuç alınamaz ise ikamet edilen SGK biriminden detaylı bilgi alarak yaşanılan sorun kuruma bildirilebilir.

PTT Rapor Parası Sorgulama

Unutulan günlerde alınması gereken rapor parası PTT üzerinden sorgulanabilir. Çalışanlar kuruma ait en yakın şubeye giderek gerekli bilgileri edinebilir. PTT gerekli işlemi yapabilmek için başvuran kişiden kimlik bilgilerini talep edecektir. Bu sebeple şubeye gidilirken nüfus cüzdanı unutulmamalıdır.

SGK bazı durumlarda işlemleri gecikmeli olarak tamamlayabiliyor. Bu sebeple PTT’de yapılan sorgulama işleminde herhangi bir sonuç alınamaması durumunda bir süre beklenmelidir. Bir sürelik beklemenin ardından PTT’ye gidilerek yeniden aynı işlemler yapılabilir. Sonuç elde edilememesi durumunda gerekli bilgileri edinmek ve talep oluşturabilmek için SGK birimine gidilmelidir.

10 Günlük Rapor Parası Ne Kadar 2022?

SGK birimine başvuruda bulunulurken en az 3 güne ait bir rapora sahip olunmalıdır. Gerekli rapor şartı sağlandıktan sonra başvuruda bulunulabilir. Bu noktada raporlu olunan gün sayısı kadar kişinin aldığı maaşta önemlidir. Başvuruda bulunacak bireyin aldığı aylık ücret bir aylık gün sayısına bölünerek elde edilen tutar kişiye verilir. Örneğin, birey 3 bin lira aylık ücrete sahipse günlük bazda raporun tutarı 100 lira olacaktır. 10 günlük rapora sahip kişilerin alacakları ücret ise bin liradır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.