Kampanyalar

Ayçiçek yağı fiyatları düşecek mi? Uygun fiyatla ayçiçek yağı alma fırsatı!

Artan kur fiyatlarıyla birlikte teknolojiden, akaryakıta, otomobilden, market ürünlerine birçok sektörde hızlı fiyat artışları yaşandı. Özellikle temel gıda ürünlerine getirilen yüksek zamlar, alım gücü düşen vatandaşı zor durumda bıraktı.

Temel gıda ürünlerine getirilen yüksek zamlarla birlikte un, şeker, süt ve sıvıyağda etiket fiyatları hızla yükseldi. Getirilen zamlarla birlikte ayçiçek yağı fiyatları 150 liranın üzerine tırmandı. 5 litre fiyatı 150 liranın üzerine tırmanan ayçiçek yağının, 4 litre fiyatıysa 100 liranın üzerine yükseldi.

Ancak ekonomide yaşanan sıkıntılar sebebiyle çalışmalarına hız veren hükümet yetkilileri tarafından alınan yeni ekonomi düzenlemeriyle birlikte dolar kurunda sert düşüş yaşandı. 18 lira seviyelerine kadar yükselen dolar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni önlem paketiyle birlikte 11 lira seviyelerine kadar geriledi.

Kur fiyatlarında yaşanan sert düşüşün ardından gözler sektör temsilcilerine çevrildi. Otomobil ve akaryakıt fiyatlarında ciddi oranda fiyat düşüşleri yaşanırken, vatandaşın en fazla beklenti içerisinde olduğu temel gıda ürünlerinde indirim açıklamaları henüz yapılmadı.

Ancak birçok market zincirinde etiket fiyatı 150 liranın üzerindeki yerini koruyan ayçiçek yağında Trendyol Market’in oluşturduğu yeni kampanya ile ayçiçek yağı uygun fiyatla satın alınabilir.

AYÇİÇEK YAĞI FİYATLARININ YÜKSELİŞ SEBEBİ

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, ayçiçek yağındaki hızlı fiyat artışına ilişkin açıklamalarda bulundu. Büyükhelvacıgil, fiyatların artışında kur fiyatlarının etkisi olmadığı iddiasına ilişkin olarak, sıvıyağda etiket fiyatının yalnızca üretimle belirlenmediğini, ürün paketleri, lojistik gibi etmenlerinde etiket fiyatlarına kaynak oluşturduğunu ve ilgili alanlarında dolar kurundan etkilendiğini belirtti. Dolar kurundaki artışın bu sebeple ayçiçek yağı fiyatlarında etkili olduğuna değinen Büyükhelvacıgil, üretiminde salgın sebebiyle azaldığını ve tüm bu etmenlerinde etiket fiyatlarındaki yüksek artışlara kaynak oluşturduğunu duyurdu.

FİYATLAR NE ZAMAN DÜŞECEK?

Fiyatların düşeceğine ilişkin tahminlerini de dile getiren Büyükhelvacıgil, dolar kurundaki dalgalanmaların devam ettiğini ve dolar kurundaki dalgalanmaların stabil hale gelmesiyle birlikte ayçiçek yağı fiyatlarında da düşüşlerin yaşayabileceğini aktardı. Büyükhelvacıgil, fiyatların kesin olarak ne zaman düşebileceğine ilişkin kesin bir ifade de bulunamayacağını, ancak ocak ile şubat aylarında fiyatların dengelenebileceğini söyledi.

AYÇİÇEK YAĞI FİYATLARI

Dolar kurunun artışıyla birlikte hızla yükselen ayçiçek yağı fiyatları, birçok markette zamlandı. Oluşan son etiket fiyatları ise şu şekilde:

  • Migros Ayçiçek Yağının 1 litre fiyatı 25 lira 90 kuruş,
  • Orkide Ayçiçek Yağının 1 litre fiyatı 30 lira 90 kuruş,
  • Zade Ayçiçek Yağının 1 litre fiyatı 36 lira 90 kuruş,
  • Migros Ayçiçek Yağının 2 litre fiyatı 49 lira 90 kuruş,
  • Komili Ayçiçek Yağının 2 litre fiyatı 68 lira 90 kuruş,
  • Turna Ayçiçek Yağının 4 litre fiyatı 99 lira,
  • Komili Ayçiçek Yağının 4 litre fiyatı ise 109 lira 90 kuruş oldu.

UYGUN FİYATLA AYÇİÇEK YAĞI SATIN ALMAK

Türkiye’nin en yeni sosyal market uygulamalarından birisi olan Trendyol Hızlı Market’te sıvıyağ fiyatlarında kampanyalar oluşturuldu. Trendyol Hızlı Market’te oluşturulan kampanya ile sosyal market üzerinden ilk kez alışveriş yapacak müşterilere 30 lira indirim fırsatı tanınıyor. Kampanyadan faydalanmak isteyen kişiler kampanya kapsamında bulunan 30 liralık indirimi diledikleri ürünlerde kullanabilecek.

Kampanyadan faydalanmak isteyen kişiler Google Play Store veya APP Store üzerinden Trendyol indirerek, uygulama üzerinden hesap oluşturmalılar. Oluşturulan hesapla birlikte ana sayfada yer alan hızlı market seçeneğine erişerek, hızlı market üzerinden ürünlere ulaşabilir ve adreslerine alabilecekleri şekilde alışveriş yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.