Bilgi

VGM ihtiyaç sahiplerine yardım yapıyor!

Artan enflasyon ve kur fiyatlarıyla birlikte ekonomik açıdan sıkıntı içerisine giren vatandaşlar sosyal yardım olanaklarını araştırmaya başladı. Vakıflar Genel Müdürlüğü oluşturduğu sosyal yardımlarla ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşuyor. İşsiz durumda hiçbir geliri olmayan haneler için oluşturulan sosyal yardım programı kapsamında geçim sıkıntısındaki hanelere bin 439 lira 85 kuruş yardım yapılıyor.

Muhtaç Aylığı Başvuru Şartları

Vakıflar Genel Müdürlüğü ihtiyaç sahipleri için oluşturduğu Muhtaç Aylığı programı kapsamında geliri olmayan hanelere aylık bin 439 lira yardımda bulunuyor. VGM oluşturduğu sosyal yardım programına başvuracak kişilerden belirli şartları karşılamalarını talep ediyor.

Muhtaç Aylığı programına başvuracak kişilerin karşılamaları gereken kriterler şu şekilde:

  • Yardım programına anne veya babasını veya her ikisini kaybeden yetim ve öksüzler, hiçbir geliri olmayanlar, yüzde 40 ve üzerinde engeli bulunanlar, sosyal güvencesi bulunmayanlar başvurabilir,
  • Mahkeme kararıyla veya herhangi bir kanun gereğince bakım altına alınanlar başvuruda bulunamaz,
  • Başvuracak kişilerin sosyal güvenceleri bulunamaması gerekiyor,
  • Muhtaç aylığı kapsamında ödenen tutarı geçecek ölçüde herhangi bir taşınır veya taşınmaz mala sahip olunmaması,
image 23
VGM ihtiyaç sahiplerine yardım

Muhtaç Aylığı Kesilir Mi?

Muhtaç Aylığı belirli durumlarda kesilir. Buna göre aylık alan kişinin vefatı, sosyal yardım programından yararlanmayı gerektiren muhtaçlık durumunun ortadan kalkması, bakım altına alınması, yetim veya öksüzlerin 18 yaşını tamamlamış olması, kişinin üzerine kayıtlı ve lüks sınıfına giren araç bulunması halinde ödenen muhtaç aylığı kesilmektedir. Muhtaç aylığını herhangi bir muhtaçlığı bulunmamasına karşın, ihtiyaç sahibiymiş gibi gösterenlerin aylığı ise başvuru onay almasına karşın sonrasında iptal edilecektir.

Nasıl Başvurulur?

Muhtaç Aylığı’na başvuruda bulunmak isteyenlerin yanlarında evraklarıyla en az bir yıl süreyle ikamet edilen ile bağlı Vakıflar Bölge Müdürlüğü üzerinden başvuruda bulunabilir. Başvuruyu yüz yüze olarak değil de elektronik ortamda yapmak isteyenler ilgili bölge müdürlüğüne e posta yoluyla da ulaşabilir. Başvuruda bulunurken engelliler için kurul tarafından verilen engelli raporunun ilgili müdürlüğe teslim edilmesi gerekmektedir. Gerekli evraklar müdürlüğe teslim edilmediği taktirde başvurular geçersiz sayılacaktır. Başvuruların onay alması durumundaysa yardım programından yararlanacak olan bireylere bin 439 lira yardım yapılmaktadır.

BAŞVURU FORMU

Belediye Kuru Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.