Teknoloji Haberleri

Whatsapp Plus Nedir? Whatsapp Plus ile Whatsapp arasındaki farklar neler?

Dünyanın en çok kullanıcısına sahip sohbet ve konuşma programı Whatsapp, sunduğu özellikler ile herkes tarafından vazgeçilmez hale geldi. Geçtiğimiz yıllarda kullanıcılarından izin vermelerini talep ettiği bir özellik sebebiyle sıkça eleştirilen ve ‘gizlilik ihlali’ yaptığı belirtilen uygulama eleştirilere maruz kalsa da bu adımından vazgeçmesi sebebiyle kullanıcı sayısının azalmasına engel oldu. Anca her ne kadar gelişirse gelişsin kullanıcıların Whatsapp’tan beklentileri de her geçen gün artıyor. Farklı özellikler arayan kullanıcılar, aradıklarını bulamadıkları için Whatsapp’ın daha gelişmiş bir sürümü olduğunu belirtilen Whatsapp Plus’a yöneliyor. Peki Whatsapp Plus nedir? Whatsapp Plus güvenilir mi? gelin birlikte inceleyelim.

Whatsapp Plus Nedir?

Whatsapp her geçen gün gelişmeye ve uygulamaya yenilikler getirmeye devam ediyor. Ancak kullanıcılar gizliliklerine yönelik daha fazla özellik talep ederken, Whatsapp aksine gizlilikleri ortadan kaldıracak adımlar atıyor. İşte bu noktada kullanıcıların taleplerini karşılayan farklı bir uygulama devreye giriyor. Whatsapp’ın birebir aynı özelliklerini taşıyan ve kullanıcıların talep ettikleri gizlilikleri de vaat eden Whatsapp Plus, Whatsapp’ın daha gelişmiş versiyonu olarak tanımlanıyor.

Ancak Whatsapp Plus bilinenin aksine Whatsapp’ın ortaya çıkardığı bir uygulama değil. Aksine yasal olmayan ve bu sebeple de Google Play Store, APP Store gibi mağazalar vasıtasıyla da indirilemeyen Whatsapp Plus, yalnızca APK olarak yasal olmayan siteler üzerinden cihazlara indirilebiliyor. Bu sebeple Whatsapp Plus’ın cihazınıza zarar verebileceğini hatırlatalım.

whatsapp plus sohbet
Whatsapp Plus Nedir?

Whatsapp Plus’ın Özellikleri

Durum böyle olunca Whatsapp Plus ne işe yarar sorusu akıllara geliyor. Whatsapp Plus, Whatsapp’ın özelliklerini birebir olarak taşıyan, bu özelliklere ilave olarak da kullanıcıların talep ettikleri çeşitli gizlilik özelliklerini de içerisinde barındıran bir uygulamadır.

Örnek vermek gerekirse Whatsapp’ta çevrimiçi olduğunuzu gizleyemezsiniz. Nitekim bu durumdan bazen hepimiz yakınmaktayız. Bir işimiz olduğu esnada çevrimiçi görülmemiz durumunda rahatsız edilebiliriz. Whatsapp Plus’da çevrimiçi olduğunuzu diğer kullanıcılara gizleyebiliyorsunuz. Whatsapp Plus’ın tüm özelliklerini ise şu şekilde listeleyebiliriz:

Whatsapp Plus özellikleri:

 • Çevrimiçi bilgisi gizlenebilir
 • Temayı talebinize yönelik değiştirebilir ve kişisel temalar kullanabilirsiniz
 • Yazı fontunu değiştirebiliyorsunuz
 • Whatsapp’ın aksine rehberinizde kayıtlı olmayan numaralara mesaj gönderebiliyorsunuz. Oysa Whatsapp’ta bir numaraya mesaj göndermek için öncelikle rehberinize kaydetmeniz gerekiyor
 • Farklı emojilerden faydalanabiliyorsunuz
 • Yazıyor bildirimini de kapatabiliyorsunuz. Bu sayede karşı taraftaki kişi yazdığınızı görmeyecektir
 • Uygulamaya özel internetinizi kapatabiliyorsunuz. Bu sayede diğer işlemlerinizi yaparken birinin size mesaj attığında çift tık simgesinin oluşmasını engelleyebiliyorsunuz

Whatsapp’tan farklı olarak tüm bu özelliklere benzer gizlilik özelliklerini içerisinde barındıran Whatsapp Plus’ın hangi firma veya kişi tarafından üretildiği bilinmiyor. Öyle ki Whatsapp Plus yasal bir uygulama da değil. Bu sebeple Whatsapp’a kıyasla çok daha gelişmiş özellikleri içerisinde barındırsa da kullanıcıların kişisel bilgilerinin risk altında olabileceğini belirtmek isteriz.

Whatsapp’ta Müzikli Durum Nasıl Yapılır?

Whatsapp ile Whatsapp Plus Arasındaki Farklar Neler?

Whatsapp uygulamasının özelliklerini biliyoruz. Whatsapp’ı, Whatsapp Plus’a kıyasla bir adım öne çıkaran en önemli etmen güvenliği oluyor. Whatsapp yasal bir uygulamadır. Kim tarafından üretildiği, hangi firmaya veya kişiye ait olduğunu ve herhangi bir yasa dışı durumda muhatap alınacak üçüncü kişinin kim olduğu bilinir. Fakat Whatsapp Plus’ta durum böyle değildir. Whatsapp Plus yasal olmayan şekillerde cihazlara indirilebilen, üretim tarihi ve üreten firma veya kişinin kim olduğu bilinmeyen bir uygulamadır. Nitekim sürekli olarak güncelleme alan bu uygulama, cihazınızdan otomatik olarak silinebilir. İki uygulama arasındaki diğer farklar ise şu şekildedir:

 • Whatsapp Plus’ta gizlilik ön plandadır. Çevrimiçi, çift tık, yazıyor ve benzeri durumları karşı tarafa gizleyebilirsiniz. Whatsapp’ta yalnızca okundu bilgisi gizlenebilir,
 • Aynı şekilde Whatsapp Plus’ta profil fotoğrafı da karşı tarafa gizlenebilir. Bu sayede fotoğrafınızı görmesini istemediğiniz kişilere özel olarak bilgilerinizi saklayabilirsiniz,
 • Whatsapp Plus’ta aynı anda 4 farklı hesaba bağlanabilirsiniz. Ancak Whatsapp’ta yalnızca şirket ve kişisel hesabınızı kullanabilirsiniz,
 • Whatsapp Google Play Store ve APP Store gibi resmi mağazalar üzerinden indirilebilir. Ancak Whatsapp Plus, APK olarak farklı yasal olmayan sitelerden indirilebilir,

Whatsapp Plus Güvenilir mi?

Diğer tüm yasal olmayan uygulamalar gibi Whatsapp Plus uygulaması da güvenilir değildir. Uygulamanın yapacağı yasa dışı durumlarda muhatap alınabilecek herhangi bir kişi veya kurum bulunmamaktadır. Nitekim yazışmalarınız, fotoğraflarını ve videolarınız kim veya kimler tarafından görünebildiği de bilinmemektedir. Whatsapp uygulamasının da aynı şekilde olduğu düşünülür. Ancak gizlilik sözleşmesi gereği Whatsapp ve benzeri yasal tüm sohbet uygulamaları yazışmaları, fotoğraf ve video gibi içerikleri görüntüleyemezler.

Bu sebeple yasal olmayan uygulamaları cihazınıza yüklememenizi hem cihaz güvenliğiniz hem de kişisel bilgilerinizin güvenliği için öneriyoruz. Whatsapp ve benzeri güvenilir uygulamaları birkaç özelliğe kıyasla tercih etmeniz güvenlik açısından çok daha sağlıklı olacaktır.

Whatsapp Engel Kırma Yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.