Ekonomi

Yağ fiyatlarına indirim kapıda: Rus limanlarına demir atan gemiler harekete geçti

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan kriz sebebiyle lojistiğin durma noktasına geldiği ve yakın zamanda ayçiçek yağında kıtlık yaşanacağı duyurulmuştu. Ortaya atılan iddialar sebebiyle marketlerde yağ kuyrukları oluşmuş ve binlerce vatandaş litrelerce sıvıyağ almıştı. Ancak iddialar doğru olmadığı ortaya çıktı. Rus limanlarında bekletilen gemiler yola çıktı. Gemilerin harekete geçmesiyle birlikte de yağ fiyatlarında düşüş yaşandı.

Yağ Fiyatları Birkaç Gün İçinde Zamlandı

Kamuoyunda yer alan iddialar sebebiyle vatandaşlar marketlere hücum etti. Stoklarda yer alan ayçiçek yağları hızla azalırken, marketler stok problemine karşın fiyatlara zam uyguladı. 110 lira olarak belirlenen 5 litrelik ayçiçek yağının etiket fiyatı, taleple doğru orantılı olarak 220 liraya kadar yükseltildi.

Gemiler Yola Çıktı

Yaşanan stok problemi sebebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus lider Putin’i arayarak bir görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan ile Putin görüşmesinin ardından ise Rusya’nın başkenti Moskova’ya bin kilometre uzaklıktaki Rostov Limanı’nda bulunan Türk gemilerinin geçişine izin verildi. Ayçiçek yağı yüklü gemiler bugün itibarıyla yola çıktı. İlk nakliyat gemisinin 15 Mart Salı günü Türkiye’de olacağı aktarıldı.

Yağ Fiyatlarına İndirim

Rostov Limanı’ndaki gemilerin yola çıkmasıyla birlikte yağ fiyatlarında beklenen indirimler gelmeye başladı. 5 litrelik ayçiçek yağı geçtiğimiz günlerde 210 liraya satılırken, bugün itibarıyla 140 liraya kadar geriledi. İlk sevkiyatların gerçekleşmesi ve stokların dolmasıyla birlikte ayçiçek yağının etiket fiyatında indirimler uygulanmaya devam edecek.

Taksitle Cep Telefonu Alınabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.