Teknoloji Haberleri

Rus Teknoloji Devi Yandex Batıyor mu? – Yandex Kapanacak mı?

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan siyasi kriz her geçen gün büyümeye devam ediyor. Rusya’nın işgali altında bulunan Ukrayna’nın direnmesi ve Amerika’yla birlikte Avrupa’nın da bu direnişe destek vermesi Rusya’yı zor durumda bıraktı. Özellikle de ekonomik alanda uygulamaya alınan yaptırım kararları Rus şirketlerini batmanın eşiğine getirdi.

Batmanın eşiğine gelen Rus şirketlerinden birisi de Türkiye’de milyonlarca kullanıcısı bulunan Yandex. Arama motoru, navigasyon ve daha pek çok alanda hizmet veren teknoloji devi zor günler geçiriyor. Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamada “Güncel durumdaki hizmetlerimizi 18 ay daha devam ettirebiliriz. Ancak borçlandığımız kurumlara ödeme yapabilecek kaynağı bulabileceğimizden emin değiliz. Acil önlem planları kurguluyoruz.” ifadelerine yer verildi.

‘Operasyonlarımız Zaman İçerisinde Maddi Olarak Olumsuz Etkilenebilir’

Rus teknoloji şirketi tarafından yapılan açıklamada Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımlar sebebiyle birçok alanda olduğu gibi lojistik alanında da aksamalar yaşandığı ve bu sebeple Yandex Market üzerinden alınan siparişlerin gönderilemeyeceği, sonucunda da kaynak sayısında ve seçiminde azalmalar yaşanacağı aktarıldı. Yaşanan gelişmelerin sonucunda şirket tarafından verilen hizmetin tüm alanlarda zaman içerisinde maddi olarak olumsuz etkileneceği duyuruldu.

Yandex’in Kaynağı Açıklandı

Yandex tarafından yayımlanan duyuruda Rusya’nın Swift sisteminde bloke edilmesinin şirketin günlük operasyonlarında herhangi olumsuz bir etki oluşturamayacağı, 8 Mart 2022 itibarıyla şirketin 615 milyon dolar ve 47 milyar Ruble nakit kaynağı bulunduğu aktarıldı.

‘Ödeme Yapabilecek Yeterli Kaynağa Sahip Değiliz’

2025 yılında sona ermesi planlanan borçları için Nasdaq A Grubu hisselerinde alım satım işlemleri için 5 günlük sürenin askıya alınması durumunda, tahvil sahiplerinin 1.25 milyar dolarlık kaynağı talep etme haklarının olacağını hatırlatan Yandex, benzer bir durumun oluşması durumunda ödemenin yapılabileceği yeterli kaynağın bulunmadığını açıkladı. Şirket tarafından, benzer durumların oluşmaması için atılacak adımlar ve oluşturulabilecek yeni finans kaynakları hakkında acil durum planlarının yapıldığı belirtildi.

Türkiye’de Ne Kadar Kullanıcısı Bulunuyor?

Dünyanın önde gelen arama motorları arasında yer edinen Yandex’in Türkiye’deki en güçlü rakibi Google. Türkiye’de arama motorları arasında Google yüzde 72’lik payı kapsıyor. Yandex için bu oran yüzde 23 iken, kalan yüzde 5’lik kısım diğer arama motorlarını kullanıyor. Rusya işgalindeki Ukrayna’da ise Google yüzde 93 oranında kullanıcıya sahipken, Yandex yüzde 5, diğer arama motorları ise yüzde 2’lik payı kapsıyor.

İstanbul Ofisini 2020’de Kapatma Kararı Aldı

Yandex 2020 yılında İstanbul’da bulunan ofisini kapatarak merkezini tamamen Rusya’ya taşıma kararı almıştı. Türkiye’deki merkezini kapatmasına karşın ülkemizde navigasyon, e-ticaret, reklamcılık gibi alanlarda hizmet vermeye devam eden Yandex, ekonomik olarak zor günler geçirmesine karşın operasyonlarını sürdürme kararı aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.