Ekonomi

Geçici İş Görmezlik Ödeneği Nedir? – Yardım Ödemeleri Nasıl Alınır?

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Günün önemi sebebiyle devlet tarafından ülkemizdeki kadınlara sağlanan sosyal destek uygulamalarını araştırdık. Devlet, kadınların çalışma hayatına katılabilmeleri için çok sayıda destek imkanı sunuyor. Doğum izni, süt parası, erken emeklilik, uygun ödeme imkanlarıyla krediler ve daha birçok destek kadınların çalışma hayatına katılabilmeleri için oluşturuluyor. Destekler arasında en çok dikkat çeken ise yeni doğum yapan ve analık iznini kullandığı için çalışamayan kadınlara geçici olarak yapılan iş görmezlik ödeneği.

Geçici İş Görmezlik Ödeneği Nedir?

Geçici iş görmezlik ödeneği, asgari ücretle çalışan ancak yeni doğum yaptığı için analık iznini kullanan kadınların yararlanabildiği bir sosyal yardım uygulamasıdır. Asgari ücretle çalışan bir anne, toplamda 112 gün için analık iznini kullanabilir. 112 günlük izin için de 12 bin 455 liralık ödeme alabilir.

İş Kurmak İsteyenlere Büyük Destek

Kendi işini kurarak kazanç elde etmek isteyen kadınlara da hibe desteği veriliyor. Verilen hibe desteği ile kadınların da esnaf olabilmesi sağlanıyor. Girişimci kadınlara, erkeklere kıyasla çok daha uzun vade ve hibe imkanlarıyla kredi desteği veriliyor. Verilen kredi geri ödeniyor ancak ödeme şartları kadınlar için kolaylaştırılıyor. Kredi desteğinden faydalanarak kendi işini kurmak isteyen kadınlar vergi dairesine giderek detaylı bilgi alabilirler.

Çeyiz Parası Yardımı

Öksüz veya yetim kalan kadınlara da Çeyiz Parası desteği veriliyor. Çeyiz Parası, öksüz veya yetim kaldığı için aylık alan kadınların evlenirken başvurmaları halinde iki yıllık toplam aylıklarını alabildikleri bir sosyal destek uygulamasıdır. Çeyiz Parası alındıktan sonra yetim veya öksüz aylığı ortadan kalkar. Ancak evliliğin bitmesi durumunda yeniden maaş alınabilir.

Yeni Doğum Yapan Kadınlara Sağlanan Haklar

Yeni doğum yapan kadınlar devlet tarafından sunulan yardım olanaklarından faydalanabilirler. İşte 2022 yılında yeni doğum yapan kadınlara yapılan yardımlar:

+Yeni doğum yapan kadınlar başvurmaları halinde ödeme alabilirler. Bu ödemeler kadınların çalışıp, çalışmadığına bakılmaksızın yapılır. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan her kadının başvurabildiği yardım programı kapsamında çocuk sayısına göre ödeme yapılır.

  • İlk doğum için- 300 lira
  • İkinci doğum için- 400 lira
  • Üçüncü ve daha sonrasındaki doğumlar için- 600 lira

Doğum ödemelerinden faydalanmak isteyenler doğum belgeleriyle birlikte ikamet ettikleri bölgeye bağlı Kaymakamlığa başvuruda bulunabilirler. Ödemelerden faydalanmak isteyenlerin karşılamaları gereken en önemli şart ise 15 Mayıs 2015’ten sonraki doğumlar için başvuruda bulunulması. Belirtilen tarihten sonraki her doğum için ödeme alabilirsiniz.

+Çalışan her kadın doğum yaptıktan sonra izin hakkı elde eder. Çalışan kadınlar doğumdan önceki 8 haftalık süreçte ve doğumdan sonraki 16 haftalık süreçte izin alabilirler. Bu izinlerin yanı sıra çalışma hayatına başladıktan sonra da her gün için 1.5 saatlik süt izni de bulunmaktadır. İşverenler, yeni doğum yapan kadınların haklarını karşılamak zorundadır.

+Analık izninin bitmesinden sonra kadın çalışanlar yarım gün çalışma hakkı elde eder. Yarım günlük çalışan kadınlar tam gün maaşı alırlar. Bu maaşın bir kısmı işveren tarafından karşılanırken, kalan kısmı devlet kurumları tarafınca karşılanır. Yarım günlük çalışma hakkı doğum sayısına göre elde edilir.

  • İlk doğum için 60 gün süreyle yarım gün çalışarak tam gün maaşı alınabilir
  • İkinci doğum için 120 gün süreyle yarım gün çalışarak tam gün maaşı alınabilir
  • Üçüncü daha sonrasındaki doğumlar için 180 gün süreyle yarım gün çalışarak tam gün maaşı alınabilir

+Ayrıca doğum için tüm izin haklarını kullanan bir anne, çocuğu ilköğretim seviyesinde eğitim hayatına başlayana kadar kısmi çalışma talep edebilir. Kısmi çalışma düzeninde anne haftanın 3 veya 4 günü çalışır.

+İlk maddede bulunan analık izninin kullanıldığı haftalar için çalışan kadınlara geçici iş görmezlik ödeneği verilir. Bu ödeme toplamda 16 hafta için yapılır. 16 haftalık süre içerisinde ise bu ödemenin tutarı 12 bin 455 lira olur. Tüm yardım olanaklarından faydalanan anne toplamda 18 bin liraya yakın nakdi yardım almış olur.

+Doğum yapan kadınlar süt parası da alabilir. Süt parası doğum yaptıktan sonra çocuk adetine göre yapılır. Her çocuk için bir kereye mahsus olmak şartıyla süt parası ödenir. 2022 yılında güncel değerlere göre süt parasının tutarı 316 liradır.

+Kadın çalışanlar, doğum yaptıktan sonra erken emeklilik şansı elde ederler. Her çocuk için 2 yıl erken emekli olma şansı elde eden kadınlar, 3 veya daha fazla çocuk sahibi olmaları durumunda 2 bin 160 güne yakın erken emeklilik şansı kazanırlar. Bu süre ise toplamda 6 yılı bulmaktadır.

+Ayrıca işverenlere daha fazla kadın çalışan almaları için prim ödemesi yapılıyor. Kadınların iş hayatına kazandırılması durumunda işverenler de belirli haklar elde ediyor.

+Sanayi alanında çalışan ve İş Başı Eğitim Programı’na kayıtlı olan kadınlara da 2 ile 5 yaş arasında çocuk sahibi olmaları durumunda program süresince çocuk bakım desteği veriliyor.

+Evde üretim yaparak kazanç elde etmek isteyen kadınlar Vergi Dairesi’ne başvurarak iş sahibi olabiliyor. Ayrıca emekli olabilme şansları da bulunuyor.

+İnternetten üretilen ürünleri satmak isteyen kadınlardan vergi alınmıyor.

Elektrik Desteğine Nasıl Başvurulur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.