Yaşam

Yeni binalara ‘yenilenebilir enerji’ zorunluluğu getirildi!

Son yıllarda enerji tasarrufuna yönelik yeni kararlar alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, yeni binalarda enerji tasarrufuna ağırlık verilebilmesi için ‘yenilenebilir enerji’ zorunluluğu getirdi. Resmi Gazete’de yayımlanarak resmiyet kazanan yeni karara göre, gelecek yıllarda yapılacak olan binalarda yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak zorunlu olacak.

Enerji tasarrufunun sağlanabileceği belirtilen yeni kararla birlikte ‘Sıfır enerjili binalar’ konseptinin ülke geneline yayılması hedefleniyor. Resmi Gazete’de de yayımlanan kararın kademeli bir şekilde zorunlu hale getirileceği ve gelecek yıllarda yapılacak olan binaların tamamında geçerlilik kazanacağı belirtildi.

gunes panel
yeni binalara ‘yenilenebilir enerji’ zorunluluğu getirildi! 3

Kararın Uyulmadığı Binalara Ruhsat Verilmeyecek

İnşaat alanı 5 bin metrekarenin üzerinde olan tüm binalar için 1 Ocak 2023’ten itibaren B sınıfı kavramı kullanılacak. Bu kavram enerji performansını ifade edecek. Alanı 5 bin metrekareden fazla olan binalar için kullanılacak enerjinin en az yüzde 5 oranındaki kısmı güneş panellerinden, rüzgar enerjisi, ısı pompası ve benzeri yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanacak.

Asgari ısı yalıtım kalınlığına da düzenleme getiriliyor. C sınıfı olarak asgari düzeyde enerji performansı bulunan binalarda uyulması zorunlu olacak yeni kararlarla birlikte enerji performansı B sınıfına yükseltilecek. Enerji performansı B sınıfı olan binalarda ise ısı yalıtımı için kullanılacak olan malzemelerin kalınlığı en az iki santimetre daha arttırılacak. Her il için farklı düzeyde kalınlık belirlenecek. Örneğin, İstanbul’daki ısı yalıtım malzemelerinin kalınlığı günümüzde 5 santimetre iken alınacak yeni kararla birlikte 8 santimetre olarak zorunlu hale getirilecek. Ankara’da ise 6 santimetre olan zorunluluk, 9 santimetreye yükseltilecek.

Alınacak yeni kararlar 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla geçerlilik kazanacak. Kararlara uyulmayan projelere ruhsat verilmeyecek. Gelecek yıllarda yapılacak olan tüm projelerde bu şartlar uygulanmak zorunda olacak. Şartların uyulmadığı projeler ise ruhsat alamayarak iptal edilecek.

Ünlülerin Estetiksiz Halleri

Bir Yorum

  1. Gecmiste Cikarilan bir cok kanun maddeleri gibi buda kagit üzerinde kalmaya mahkumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.