Ekonomi

Yeni düzenleme otomobil fiyatlarını uçuşa geçirecek

Türk lirasının yaşadığı değer kaybı ve enflasyonun da yükselmesi sebepleriyle Türkiye’de otomobil fiyatları son bir yıllık süreçte uçuşa geçti. Ülkemizde en uygun sıfır otomobilin fiyatı 250 bin liradan başlıyor. Sıfır otomobillerde oluşan fiyat yükselişleri ikinci el otomobil piyasasını da etkiledi.

Türkiye’de otomobil piyasası son yılların en hareketli zamanını geçiriyor. Fiyat skalası 100 bin lira ile 150 bin lira arasında bulunan sıfır otomobillerin güncel etiket fiyatları 220 bin liraya yükseldi. Sıfır otomobillerdeki hareketlilik ikinci el otomobil piyasasını da yakından etkiledi. 20 yaşından büyük otomobillerin dahi fiyatları 45 bin liradan başlıyor.

KDV Oranı Yüzde 18’e Yükseltildi

Otomobil hayali kuranlar ise piyasadaki belirsizlikten ötürü hayallerini erteleme kararı aldı. Fiyatların düşeceğini umarak hayallerini erteleyenlere kötü haber geldi. Geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısında KDV oranlarının değiştirilmesi kararlaştırıldı. Alınan karar doğrultusunda otomobil alım-satım işlemlerinde alınan yüzde 1’lik KDV’nin oranı, yüzde 18’e yükseltildi.

otomobil piyasasi
otomobil fiyatları uçuşa geçti

Otomobil Fiyatları Düşecek mi?

Galerilerin satışlarına getirilen KDV zammının otomobil piyasasına yeni bir hareketlilik kazandıracağı tahmin ediliyor. KDV oranının yüzde 18 olarak değiştirilmesiyle birlikte sıfır otomobillerin yanı sıra ikinci el otomobillerde de fiyat artışlarının yaşanması bekleniyor.

Otomobil arayanlara 200 bin liranın altında SUV model araçlar

2 Yorum

  1. 2 el otolarda neden kdv aliniyor bir turlu anlamiyorum sifir olarak satilan bu otolar kdv ve otv oduyor peki 2 el olunca neden aliniyor bunu anlamis deyilim yazik bu vatandasa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.