Bilgi

Yıldırım ve şimşek nasıl oluşur? Yıldırım ve şimşek arasındaki fark nedir?

Günlük yaşamımızda sıkça karşılaştığımız şimşek ve yıldırım hakkında bilinmeyen onlarca bilgi bulunuyor. Öyle ki ülkemizde şimşek ve yıldırımın aynı doğa olayı olduğu bilgisi hakim. Ancak gerçek böyle değil. Oldukça benseler de yıldırım ve şimşek aslında birbirinden farklı doğa olaylarıdır.

Yıldırım ve Şimşek Arasındaki Fark Ne?

Yıldırım ve şimşek birbirinden farklı doğa olaylarıdır. Birbirleri arasındaki en keskin fark ise gerçekleştikleri alanlardır. Şimşek iki ayrı bulutun arasında ortaya çıkarken, yıldırım gökyüzü ile yeryüzü arasında oluşan boşlukta gerçekleşir.

Şimşek Nedir?

Şimşek en basit tabirle iki bulutun arasında ortaya çıkan ve elektriğin boşalmasıyla ortaya çıkan enerjinin saçılması sebebiyle oluşan kırık çizgiye benzer ışık yansımasıdır. Şimşek, yıldırıma kıyasla daha uzun sürelidir. Ancak oluşum biçimleri benzerlik gösterir.

Yıldırım Nedir?

Yıldırımı da kısaca özetlemek gerekirse, gökyüzü ile yeryüzü arasındaki boşlukta gerçekleşen elektrik boşalmasının yansıması olarak açıklanabilir. Gökyüzü ile yeryüzü arasında 100 milyona yakın bir volt farkı bulunur.

Şimşek Nasıl Oluşur?

Şimşek daha çok kümülonimbüs bulut türünde oluşur. Şimşek, kum ve kar fırtınalarıyla birlikte volkan patlamalarında da sıkça görülmektedir. Dünya üzerinde saniyede yaklaşık 100 adet şimşek oluşmaktadır. Şimşek bilinenin aksine yalnızca yağışlar da değil, yağışlar olmadan da ortaya çıkmaktadır.

Bir şimşek yağışın yaşandığı bulutun 20 kilometreye yakın uzaklığında meydana gelir. Peş peşe 40 adet şimşek çakabilir. Bu bakımdan yıldırıma kıyasla çok daha fazla oluşur ve daha uzun sürelidir.

simsek yildirim arasindaki fark nedir
Yıldırım ve şimşek arasındaki fark nedir?

Yıldırım Nasıl Oluşur?

Yıldırım nedir, nasıl oluşur sorusu insanlar tarafından merak edilmektedir. Yıldırım, canlılar için hayati bir risk taşır. Gökyüzü ile yeryüzü arasındaki boşlukta ortaya çıkan yıldırım, bir şimşek türü olarak bilinir. Genellikle negatif yük dağıtan yıldırımların az bir kısmı pozitif yük ortaya çıkarabilir. Yıldırım, şimşeğe kıyasla çok daha hızlı oluşur ve dağılır.

Yıldırımın oluşum aşamasında ise 30 bin ampere yakın akım bulunmaktadır. Sıcaklık bu oluşum esnasında 30 bin santigrat dereceye ulaşır. Yıldırım oldukça hızlı bir şekilde oluşur. 30 milisaniyede yeryüzüne düşen yıldırım, 100 milisaniyede gökyüzüne geri döner.

Yıldırım Düşmesi Tehlikeli midir?

Yıldırımın bir insanı çarpma olasılığı 600 milyonda, 1’dir. İstatistikler yıldırımın bir insana can kaybı yaşatma olasılığını ise 28 bin 500’de, 1 olarak açıklamaktadır. Oldukça tehlikeli bir şimşek türü olan yıldırımın bir insana çarpma olasılığı düşük olsa da tehlikelidir. Yıldırımın oluşması yalnızca zarar olarak görülmemelidir. Yıldırım sayesinde bitkilerin yetişmesi kolaylaşır. Nitrojen bileşiklerini toprağa dağıtan yıldırım bitkiler için faydalı olarak tanımlanabilir.

Dünyanın en saçma binası yıkılıyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.