Bilgi

YKS ücreti ne kadar oldu? 2022 Yılı YKS Ücreti Ne Kadar?

ÖSYM, geçtiğimiz günlerde YKS kılavuzunu yayımlayarak yapılacak sınavlara ilişkin önemli bilgiler paylaştı. Üniversiteye geçiş sınavı olarak tanımlanan YKS’ye her yıl 3 milyon aday giriş yapıyor. YKS için bu yıl önemli kararlar alındı. Sınav süresi 135 dakikadan, 165 dakikaya uzatılırken; her yıl uygulanan baraj puanı da kaldırıldı. Buna göre 180 puan barajı artık olmayacak. Alınan yeni kararlarla birlikte YKS’ye giriş ücretleri de arttırıldı. Adaylar tercihlerine göre toplamda 3 sınava giriş yapabiliyor.

TYT sınavı geçtiğimiz yıl sınava girmeyen veya geçtiğimiz yıl girdiği sınav puanını kullanmayacak herkesin giriş yapması gereken ilk sınavdır. TYT sınavı puanı bulunmayan kişiler AYT veya YDT sınavlarına da giriş yapamazlar.

AYT sınavı ise TYT’den sonra girilen ve sayısal, eşit ağırlık, sözel gibi puanların açıklanmasına olanak tanıyan sınavdır. AYT sınavının ardından alınan puanlarla lisans programlarına başvurularda bulunulabilir. AYT sınavına girmeyen kişiler TYT puanlarıyla da tercih yaparak ön lisans programlarına giriş sağlayabilir.

YDT sınavı da TYT’den sonra yapılır. YDT, yabancı dil sınavıdır. İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça gibi seçenekleri bulunan sınavda alınacak puanlarla yabancı dil programlarına giriş yapılabilir.

Her 3 sınav için de belirli bir ücret ödenir. Sınavlara girmek adayların inisiyatifine bırakılmıştır. Örneğin, TYT sınavına giriş yapan kişi AYT yerine YDT sınavına girebilir. Benzer şekilde TYT puanını geçtiğimiz yıl kullanan bir kişi sadece AYT sınavına da katılabilir. Sınavlara başvuruda bulunmak adayın kendi tercihidir. 3 sınav için başvuruda bulunan kişiler toplamda 3 sınav için bedel öderler.

2022 YKS ücretleri ise şu şekilde:

  • TYT- 115 lira,
  • AYT- 115 lira,
  • YDT- 115 lira,

Buna göre sadece tek bir sınava katılım göstermek isteyen adaylar 115 lira ödeme yaparken, 2 sınava katılacaklar 230 lira, 3 sınava da katılacak adaylar ise 345 lira ücret ödeyecekler.

Sınavsız Memur Alan Kurumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.